Спеціальні потреби

США нададуть Індії паливо та ядерні технології


Згідно з нещодавно досягнутими домовленостями, Сполучені Штати нададуть Індії ядерні технології та паливо. Аби набути силу, цей договір ще має бути схвалений двома палатами Конгресу, а також міжнародним консорціумом, який керує міжнародною торгівлею ядерними технологіями. Але вже зараз домовленість викликає значну критику.

Індія є членом клубу ядерних держав вже понад 30 років – з того моменту, як країна здійснила так званий “мирний ядерний вибух”. Це змусило США та Канаду припинити будь-яке співробітництво з Індією в атомній галузі. Також саме ця подія, на думку аналітиків, стала поштовхом до створення міжнародних організацій, покликаних обмежити розповсюдження ядерної зброї. Але тепер США готові поставити Індії ядерне паливо та технології. І це при тому, що Індія не відмовилася офіційно від випробовування ядерної зброї та не підписала Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Гері Сімор – колишній директор відділу з нерозповсюдження та контролю над експортом Ради Національної безпеки в Адміністрації Клінтона. На його думку, основна причина підписання цієї угоди – зростаючий вплив Китаю:

“Президент зокрема був переконаний в тому, що Індія, співпрацюючи зі Сполученими Штатами, допоможе стримати та збалансувати зростаючи силу Китаю”.

Але критики кажуть, що Індія також має відносини з Іраном – іншою країною, яка може ставити безпеку у світі під загрозу. Втім, заступник Державного секретаря Ніколас Бернс не вважає, що Індія та Іран серйозно співпрацюють:

“Я знаю, що існує певний військовий зв’язок між Індією та Іраном. Наша порада відповідає санкціям Ради безпеки, а саме – зменшити військове співробітництво між Індією та Іраном. Я, як об’єктивний спостерігач, не переконаний, що там розвивається якесь серйозне співробітництво”.

Втім, договір ще має пройти через Конгрес. Генрі Сокольски, експерт з нерозповсюдження ядерної зброї, має для конгресменів пораду:

“Одним зі шляхів буде сказати: “Гаразд, ми схвалюємо цей договір, але за однієї умови: ви маєте публічно відмовитися від офіційних зв’язків з Іраном у військовій сфері”.

Окрім Конгресу, договір також має схвалити Група ядерних постачальників, міжнародна організація, яка запроваджує та спостерігає за виконанням спільних принципів з торгівлі “ядерно чутливими” матеріалами.

XS
SM
MD
LG