Спеціальні потреби

16 років незалежності України у світових рейтингах (ВІДЕО)


24 серпня виповнилося 16 років з дня проголошення незалежності України. Мало хто заперечуватиме, що в країні з того часу відбулося чимало змін. На політичну арену вийшли нові лідери, запроваджено нову валюту, засновано нові підприємства. Навіть виросло нове покоління – вже старшокласники, яких за радянських часів ще не було на світі. Втім, світ навколо також не стояв на місці.

Найпопулярніший рейтинг політичної свободи складає американський Дім Свободи. Щорічно, починаючи з 1972-го року, ця незалежна організація вираховує для кожної країни бали за політичні та громадянські свободи і присуджує статус – вільна, частково вільна чи невільна. Серед критеріїв аналізу – наявність виборів, участь громадян у політичному житті, прозорість діяльності уряду. А також – громадянські свободи, такі як свобода слова, совісті, зібрання, статева рівність та влада закону.

Представниця Дому Свободи Пола Шріфер каже: “Основна мета нашого дослідження – створити інструмент вимірювання рівня свободи. Це потрібно для того, щоб, по-перше, залучити до дискусії Уряд США щодо пріоритетів у зовнішній політиці. А по-друге, іноземні уряди можуть отримати незалежну оцінку того, як вони забезпечують свободу в межах їхніх країн”.

Пола Шріфер зазначає, що з часу започаткування рейтингу, стан політичної свободи у світі покращився. Зокрема, всі країни Центральної Європи потрапили до категорії вільних:

“Водночас країни колишнього Радянського Союзу, які в 90-их роках покращили свої показники щодо свободи, почали рухатися в зворотному напрямку. Наприклад, Росія, яка належала до категорії “частково вільні”, тепер опинилася в групі “не вільні”. Всі країни Центральної Азії мають погані показники. Винятками є лише Україна та Грузія”.

Дім Свободи вимірює показники за шкалою від одного до семи балів, де один – найкращий. Відповідно, Україна має трійку за політичні свободи, двійку – за громадянські свободи та належить до категорії вільних держав. За показником свободи слова Україна перебуває на 112 місці, ділячи сходинку з африканською країною Малі. Але це – краще, ніж в наших східних сусідів.

Пола Шріфер каже: “На відміну від інших пострадянських країн в Україні немає контролю уряду над ЗМІ. Це правда, що уряд не досяг успіху у створенні суспільного телебачення, але Україна має велику кількість різноманітних приватних засобів масової інформації.

Недоліком є високий рівень корупції. Всі країни страждають від корупції навіть з розвинутими демократіями. Але для України це є найбільшою проблемою”.

Щорічно Фонд Герітедж спільно з газетою “Вол Стріт Джорнал” публікує Індекс економічної свободи. Серед критеріїв – свобода підприємництва, торгівлі, інвестицій, роль уряду, недоторканність власності, рівень корупції. Цей рейтинг складають вже 13 років. І за цей час світ став більш економічно вільним. Представник вашингтонського Фонду Герітедж Ентоні Кім каже, що одні з найбільших змін відбулися в країнах Центральної Європи:

“Центральноєвропейські країни були агресивнішими в запровадженні реформ. Україна теж має певні позитивні моменти. Наприклад, ставка податку в Україні порівняно невисока – менше ніж у Сполучених Штатах. Також Україна має досить відкритий режим торгівлі, навіть ще не вступивши до СОТ”.

Хоча, починаючи з 1995-го року, загальний показник економічної свободи в Україні зріс з 33% до 53%, окремі характеристики не змінюються роками. За весь цей час, каже Ентоні Кім, показники щодо недоторканості власності та корупції залишаються стабільно поганими:

“На жаль, корупція все ще всеохопна в країні. Корупція накладає додаткову вартість на здійснення підприємницької діяльності. Політичні лідери мають серйозно зайнятися питанням корупції”.

Порівнюючи з іншими країнами, розвиток в Україні відбувається надзвичайно повільно. В 1995-му році Україна за рівнем економічної свободи займала п’яте місце з кінця серед ста країн. Сьогодні – 125 місце зі 165 країн та територій. У регіоні – передостаннє, позаду лише Білорусь.

Ентоні Кім: “Загальна тенденція з 1995-го року позитивна. Економічна свобода в Україні покращувалася. Але швидкість цього покращення розчаровує. Я думаю, Україна може досягти більшого, пришвидшити свій розвиток”.

Втім, Пола Шріфер, яка працювала в Києві кілька років, закликає ставитися до України з розумінням:

“Україна зараз перебуває там, де інші Центральноєвропейські країни були на самому початку 90-их. Я думаю, що несправедливо очікувати від колишніх республік Радянського Союзу, що прогрес в їхніх країнах відбуватиметься з такою ж швидкістю як в Центральній Європі. На відміну від них, Україна не мала навіть тривалої історії функціонування як незалежна країна, не говорячи вже про демократію. То ж темп розвитку – цілком очікуваний”.

XS
SM
MD
LG