Спеціальні потреби

Ющенко вимагає змінити деякі положення закону про вибори


Чи зможуть проголосувати громадяни України, які тимчасово перебувають за кордоном і повернуться на батьківщину після 27-го вересня? Відповідь має дати Конституційний Суд, який розпочав слухання за поданням Президента України.

Справу за поданням президента Конституційний Суд почав розглядати у невідкладному режимі. Час не жде: Віктор Ющенко оспорює легітимність окремих положень закону про вибори народних депутатів. Ідеться, зокрема, про пункти, згідно з якими зі списків виборців виключатимуть осіб, що подорожували чи працювали за кордоном і за три дні до виборів не встигли повернутися в Україну.

Президент вимагає скасувати заборону цим людям голосувати. На його думку, викреслення із виборчих списків громадян, які повернуться додому 28, 29 або 30 вересня, є обмеженням їхніх конституційних прав. Зі свого боку, опоненти глави держави, якими в суді виступають представники парламентської коаліції, вимагають залишити виборчий закон без змін. На їхнє переконання, заборона торкнеться одиниць, зате її скасування здатне породити виборчі фальсифікації.

А тим часом Центральна виборча комісія не поділяє думки про буцімто незначну кількість людей, які можуть підпасти під дискримінаційний закон, і називає цифру у півмільйона потенційних жертв. Про це заявила у вівторок заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна. Як вона зазначила, облік громадян, які повернулися в Україну, Державна прикордонна служба з технічних причин має завершити навіть не за три, а за чотири-п’ять днів до виборів. За статистикою, близько 150 тисяч громадян перетинають кордон щодня, – от і виходить, що понад півмільйона громадян, які повернуться з відпустки чи відрядження напередодні дня виборів, будуть викреслені зі списків без можливості поновитися. Заступник голови ЦВК вважає, що норма нинішнього закону необґрунтовано позбавляє громадян виборчого права і як така має бути скасована Конституційним Судом.

Нагадаємо також, що занепокоєння законодавчою нормою, яка відмовляє у праві голосу всім, хто повернеться в Україну менш ніж за три дні до 30 вересня, уже висловлювали деякі державні установи та громадські організації. Міністерство закордонних справ України зверталося за роз’ясненням до Центрвиборчкому. Громадський Комітет виборців України від початку критикував нову норму закону, застерігаючи, що безпідставна заборона може торкнутися сотень тисяч виборців.

XS
SM
MD
LG