Спеціальні потреби

Актуально

Голосування пройде за принципом вибору “меншого зла”

Вибори відбуватимуться на тлі тотального скепсису громадян щодо політиків і політичної системи, а голосування пройде за принципом “меншого зла”. Це засвідчили результати соціологічного опитування, проведеного на початку вересня Центром Разумкова.

Події в Україні розвиваються в неправильному напрямку. Так вважає переважна більшість населення – майже 68%. У тому, що все йде як належить, впевнені лише 15% опитаних. Картина, отримана соціологами у вересні, загалом типова для останніх двох років. Принципово іншою ситуація була лише на початку 2005-го, одразу після Помаранчевої революції та породжених нею надій. Тоді понад половину українців вірили: події розвиваються у правильному напрямку. Але скоро цифри соціального оптимізму поповзли вниз.

Нині – часи нігілізму. Українці не ймуть віри жодним органам влади та державним інституціям. Повністю підтримують діяльність Президента України лише 15%, Верховної Ради – 5%, уряду – 10% опитаних. Критично низькі показники довіри до політичних партій, судів, міліції, прокуратури, місцевої влади.

Так само скептичне ставлення до окремих політиків. Половина опитаних не підтримують діяльності Віктора Ющенка. 52% не схвалюють діяльності Юлії Тимошенко. 54% не задоволені діяльністю Юрія Луценка. А діяльність Олександра Мороза викликає недовіру в 62% опитаних.

При цьому якщо згадані персонажі української політики впродовж останніх двох років пережили різкий спад популярності, то незмінним ставленням до себе на їхньому тлі вирізняється Віктор Янукович. Після 2005-го року в нього практично ні додалося прихильників, ні поменшало опонентів. Сьогодні діяльність Януковича повністю підтримують 23% і не підтримують 45% населення.

Згідно з даними опитування, саме Віктор Янукович, з-поміж усіх очільників усіх урядів найкраще справлявся з обов’язками прем’єр-міністра (одразу за ним іде Юлія Тимошенко і лише потім Віктор Ющенко). Саме Прем’єр Янукович, на думку респондентів, сьогодні має нійбільший вплив на ситуацію в країні – так вважає 41% опитаних, тоді як лише 27% називає найвпливовішим Президента Ющенка. І саме Віктор Янукович став би новим Президентом України, якби президентські вибори відбулися наступної неділі. За нього віддали б голоси понад 30%, за Юлію Тимошенко – 19% і за Віктора Ющенка – 15% виборців.

В умовах, коли в країні немає загальнонаціональних лідерів, а недовіра до партій і політиків зашкалює, майбутні парламентські вибори проходитимуть на тлі тотального скепсису громадян, – каже заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайло Міщенко:

“Швидше за все, голосування буде відбуватися за принципом “меншого зла”. Тобто люди не довіряють політичним силам, але все-таки за когось будуть голосувати”.

Що має статися, аби цей скепсис був зламаний, а українці почали більше довіряти політикам та висловлювати більший оптимізм щодо напрямку, в якому розвивається їхня країна? На думку директора соціологічної служби Центру Разумкова Андрія Биченка, така зміна залежить не від того, скільки партій пройде у Верховну Раду, чи яким буде формат коаліції:

“Мені здається, що проблема України не в формі правління, як каже Мороз, а проблема в головах еліти. У тому, що, на жаль, наша еліта не виконує своєї функції. Вона не відрізняється від звичайних людей – сантехніків, інженерів, які не повинні перейматися державними справами. Коли еліта національні інтереси поставить хоча б на рівень із своїми власними, тоді, я думаю, не матиме принципового значення, буде це помаранчева, біло-блакитна чи широка коаліція”.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG