Спеціальні потреби

Актуально

У Варшаві розпочалася конференція ОБСЄ з прав людини

Щоосені Бюро ОБСЄ з питань демократичних інститутів і прав людини організовує у Варшаві найбільшу в Європі конференцію з прав людини. Цього року на двотижневу нараду, яка розпочалася 24-го вересня, до Варшави з’їхались понад тисячу учасників. Делегацію США очолює посол Ричард Вільямсон, який розповів про ключові моменти конференції.

У термінології ОБСЄ термін “людський вимір” вживається для характеристики певних норм і видів діяльнсоті, пов’язаних з правами людини і демократією. Ці норми ОБСЄ розглядає як один із трьох вимірів безпеки поряд з воєнно-політичними і економіко-екологічними вимірами. Нарада ОБСЄ з розгляду зобов’язань у галузі людського виміру – це форум, на якому держави-учасниці ОБСЄ обговорюють виконання своїх зобов’язань у галузі людського виміру, ухвалених шляхом консенсусу на попередніх зустрічах на вищому рівні ОБСЄ або на рівні Ради Міністрів. Ці норми не мають юридичної сили, але є політично зобов’язувальними. Від них жодна держава не може ухилитися, посилаючись на внутрішні обставини.

У цих форумах беруть участь представники недержавних організацій, тому представники урядів країн-членів часто-густо можуть почути більше критики на свою адресу, ніж від представників інших країн. До складу американської делегації входять понад 20 експертів у галузі прав людини та свободи ЗМІ. Важливою проблемою у забезпеченні свободи преси є декриміналізація законодавства країн з метою вилучення з кодексів статей, що передбачають покарання за так звані наклепи в пресі. Про поступ у цьому питанні голова делегації США зазначив таке:

“США є прибічниками свободи слова. Ми виступаємо проти використання обвинувачень в наклепі проти журналістів як знаряддя для придушення свободи слова. Тому для розвитку демократії і достойного правління суттєво важливо мати свободу слова – це є наріжним каменем існування ОБСЄ.

США усіляко підтримують принцип декриміналізації кодексів і вилучення звідти статей, які карають за наклепи в пресі. Коли Україна реформувала своє законодавство, вилучивши звідти статті з кримінальним покаранням за наклепи, то стала прикладом для країн-членів ОБСЄ як також для партнерів з Ради Європи, багато з яких ще мають запровадити такі реформи. Отже, в наступні два тижні ми намагатимемося переконати тих, хто ще не реформував власного законодавства в цьому напрямку, зробити це”.

Конференція може також допомогти країнам-членам ОБСЄ в розслідуванні вбивств журналістів. Наприклад, Гонгадзе в Україні, Ліст’єва і Політковської – в Росії. Ричард Вільямсон зазначив:

“Найгірше, що може статися в придушенні свободи слова – це вбивство журналіста. ОБСЄ через свого представника з питань свободи преси в країнах-членах зобов’язана захищати права журналістів, включно зі свободою слова. Я певен, що під час загальних дискусій з питань засадничих свобод, як також в рамках дискусій свободи слова, буде можливість нашим представникам знову наголосити на важливості розслідування цих резонансних справ, які й досі не розкриті”.

Щодо забезпечення незалежності судочинства в країнах з перехідними режимами, Ричард Вільямсон наголосив:

“Ми у себе вдома наполягаємо на незалежності судочинства і підкреслюємо, що це важливо для будь-якої дієвої демократії. Незалежність судів – запорука стабільності і верховенства права в країнах з перехідними режимами. Вільне суспільство не може бути успішним без наявності в ньому незалежного суду і верховенства права, і на цих двох принципах ми обов’язково наголосимо на конференції з людського виміру у Варшаві”.

Торкаючись становища в Росії щодо свободи слова і її позиції у питанні Косово, посланник Вільямсон зазначив:

“Адміністрація Буша чітко заявила про свою стурбованість авторитарним ухилом в Росії та зменшенням дієвості громадянського суспільства. Росія, як член ОБСЄ, підписала зобов’язання поважати свободу слова. Тому до цих питань необхідно звернутися, позаяк ми мусимо закликати їх повернутися до тих стандартів, дотримуватися яких вони самі зобов’язалися.

Щодо краю Косово, то США підтримують пропозиція спецпредставника ООН Марті Ахтісаарі і сподіваються здобути міжнародну підтримку рекомендацій плану Ахтісаарі. Прикро, що Росія блокує імплементацію цього плану. Ми сподіваємося, що така позиція зміниться і конференція з людського виміру сприятиме цьому”.

Всі новини дня

Берлін готується передати Україні додаткові зенітні установки Gepard. Відео

Берлін готується передати Україні додаткові зенітні установки Gepard. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:55 0:00

Канцлер Німеччини Олаф Шольц провів телефонну розмову з Владіміром Путіним і закликав його вивести російські війська з України. Тим часом Берлін готується передати Україні додаткові зенітні установки Gepard. Деталі - від Богдана Цюпина.

В ЄС остаточно домовились встановити граничну ціну на російську нафту. Відео

В ЄС остаточно домовились встановити граничну ціну на російську нафту. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:15 0:00

Дипломати Євросоюзу остаточно домовились встановити граничну ціну на російську нафту на рівні 60 доларів за барель. Обмеження вводять щодо тієї нафти, яку транспортують морем. Заступник міністра фінансів США Воллі Адеємо раніше привітав таку домовленість.

У Конгресі представили законопроект про визнання "Групи Вагнера" терористичною організацією. Відео

В американському Конгресі представили законопроект про визнання "Групи Вагнера" терористичною організацією. В разі ухвалення ініціативи, Державний департамент буде зобов'язаний включити "Групу Вагнера" до переліку терористичних організацій.

«Немає сенсу укладати фальшивий мир з Росією» – Блінкен

Президент Франції Еммануель Макрон під час державного обіду з держсекретарем Ентоні Блінкеним (праворуч) у четвер, 1 грудня 2022 року. Вашингтоні, США. Жаклін Мартін/через REUTERS/

США мають прямий контакт з Москвою, але він використовується тільки для запобігання серйозним загрозам, бо президент Росії Володимир Путін не готовий до переговорів, вважає державний Секретар Ентоні Блінкен.

В інтерв’ю французькому телеканалу France 2 він заявив, що Вашингтон і Москва мають прямі контакти, які використовуються у разі серйозних загроз, зокрема, коли були побоювання, що Росія застосує ядерну зброю.

«Наприклад, був контакт з Росією, тому що було побоювання, що вони можуть застосувати ядерну зброю, що було б катастрофою», – сказав Блінкен.

Відповідаючи на запитання журналіста Томаса Сотто про те, чи це були реальні побоювання, Блінкен відповів, що у США «не бачили конкретного руху з цього приводу, але все одно є страх надзвичайної ситуації».

Попри ці контакти, за словами Блінкена, США та Росія не ведуть переговори щодо війни в Україні, бо це рішення - за Україною, і як наголошує державний секретар, президент України Володимир Зеленський, «чітко дав зрозуміти, що в кінці будуть потрібні переговори, дипломатія».

Як каже Блінкен, час для прямої розмови настав би, «якби ми побачили, що Путін серйозно ставився до дипломатії та діалогу». Але поки що російська сторона не проявляє готовності до переговорів, сказав Блінкен.

«Що зараз робить Путін? Хоча він іноді каже, що готовий до дипломатії, він атакує цивільну інфраструктуру в Україні, – каже Блінкен. – Проблема в тому, що він робить навпаки. Зараз він підбурює до ескалації ситуації».

За словами Блінкена, США хочуть уникнути розширення конфлікту.

«Ми не хочемо війни з Росією. Ми не хочемо третьої світової війни», – каже Блінкен. Але з іншого боку, він додає, що «мир має бути не тільки на папері».

«Потрібен мир, але він має бути справедливим, відповідно до принципів статуту ООН. І він має бути стійким, тому що в певному сенсі немає сенсу укладати фальшивий мир, який дуже швидко буде відкинутий і Росія знову вступить у війну», – вважає Блінкен.

Він переконаний, що слід уникати думки, що цей конфлікт можна заморозити, бо «Росія в цьому контексті ніколи не буде вести переговори про захоплені силою території, і про самі території має домовлятися лише Україна.

Говорячи про майбутнє Росії, Блінкен сказав, що не так важливо, хто буде на чолі країни, як те, якої політики буде дотримуватися Росія.

Блінкен нагадав слова прехидента Джо Байдена, який сказав, що «президент Путін дуже сильно прорахувався щодо України».

«Усе, чого він намагався уникнути, він прискорив. На Заході ми не розділені. Навпаки, ми єдині та єдині. Україна єдина як ніколи. Те, що ми бачимо в Росії, є катастрофою для Росії. Понад мільйон росіян виїхали. Це може бути добре для Путіна, тому що саме люди можуть бути проти нього, але це катастрофічно для Росії», – сказав Блінкен, якого цитує прес-служба Державного департаменту.

Інтерв’ю для французького телеканалу France 2 було записано французькою мовою і відбувалося на тлі державного війзиту президента Франції Еммануеля Макрона до Вашингтона.

Як писав «Голос Америки», під час двосторонньої зустрічі в Білому домі з президентом Макроном у четвер, президент США на спільній прес-конференції заявив, що російських президент Путін може завершити війну «забравши свої війська з України», однак Путін не виявляє готовності шукати шляхів до миру. "

Макрон заявив, що тривалий мир можливий лише, якщо міжнародна спільнота поважатиме умови українців, бо лише вони можуть визначити умови такого миру.

Дивіться також:

Державний візит Еммануеля Макрона до Вашингтона. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

Країни ЄС підтримали обмеження на російську нафту на рівні $60 за барель

Архівне фото: танкер в російському порту, 2009 рік

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила, що країни ЄС погодились обмежити ціну на російську нафту на рівні 60 доларів з барель.

У відеозверненні в соцмережах посадовиця відзначила, що такий крок зміцнить дію санкцій, зменшить російські надходження, а також "дозволить стабілізувати енергоринки", бо європейські оператори зможуть доставляти "певні обсяги російської нафти третім країнам, якщо вони продаються за ціною нижче обмеження".

Reuters повідомив, що посол Польщі в ЄС Анджей Садош у п'ятницю заявив, що Польща погодилася з домовленістю Європейського Союзу обмежити ціну на російську нафту, доставлену морем, на рівні 60 доларів за барель.

Варшава відмовлялася від схвалення угоди, щоб вивчити механізм коригування, щоб ліміт був нижчим за ринкову ціну. Польща виступала за те, щоб ліміт був якомога нижчим, щоб скоротити доходи Росії та обмежити здатність Москви фінансувати війну в Україні

Садос сказав, що механізм в остаточній угоді буде підтримувати максимальну ціну щонайменше на 5% нижче ринкової.

Обмеження ціни, ідея “Групи семи”(G7), що має на меті зменшити дохід Росії від продажу нафти, одночасно запобігаючи стрибку світових цін на нафту після того, як 5 грудня набуде чинності ембарго ЄС на російську нафту.

Після схвалення Польщею в п'ятницю ЄС розпочав процедуру письмового оформлення домовленості всіма 27 країнами ЄС, щоб офіційно дати зелене світло угоді, деталі якої будуть опубліковані в юридичному журналі ЄС у неділю.

Встановлення цінової межі G7 дозволить країнам, що не входять до ЄС, продовжувати імпортувати російську нафту морським транспортом, але це заборонить судноплавним, страховим і перестраховим компаніям обробляти вантажі російської нафти по всьому світу, якщо тільки вона не продається за ціною меншою обмеження ціни.

Оскільки ключові світові судноплавні та страхові компанії розташовані в країнах Великої сімки, через обмеження ціни Москві буде дуже важко продавати свою нафту за вищою ціною.

Першою пропозицією G7 минулого тижня було обмеження ціни на рівні 65-70 доларів за барель без механізму коригування. Оскільки російська нафта Urals вже торгувалась дешевше, Польща, Литва та Естонія наполягали на зниженні ціни.

У п'ятницю вдень російська нафта марки Urals коштувала близько 67 доларів США за барель.

Країни ЄС протягом кількох днів узгоджували деталі, причому ці країни додавали умови до угоди, включаючи те, що обмеження ціни буде переглядатися в середині січня та кожні два місяці після цього, згідно з дипломатами та документом ЄС, який бачили Reuters у четвер.

У документі також зазначено, що 45-денний «перехідний період» застосовуватиметься до суден, що перевозять російську нафту завантажену до 5 грудня та розвантажену в кінцевому пункті призначення до 19 січня 2023 року.

В статті використано інформацію Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG