Спеціальні потреби

Зростають інвестиції країн Перської затоки в активи США


Рекордно-високі ціни на нафту приносять країнам-вциробникам грандіозні прибутки. Але радше ніж зберігати отримані гроші в банках, вони вкладають їх в іноземні активи, дуже часто – у США. На думку ряду американських експертів, такі тенденції вимагають уважнішого розгляду.

Нещодавно Уряд Дубаї оголосив плани придбати 20% акцій фондової біржі НАСДАК. Минулого місяця ця країна уклала договір про купівлю мережі американських універмагів елітного класу Барніс. Засновник Інституту економічної статегії Клайд Престовіц каже, що нафтовиробники купаються в доларах і їхнє бажання інвестувати гроші є природним.

І дійсно, країни Перської затоки, інвестують шаленими темпами. Цього року, на придбання іноземних активів вони витратили понад 60 мільярдів доларів. Це вдвічі більше, аніж минулого року. Попри політичний спротив, викликаний торік намірами фірми з Дубаї купити права на оперування кількома американськими портами, Уряд Дубаї без зайвого галасу скуповує акції провідних американських компаній. Список включає низку приватних фірм нерухомого майна і навіть кілька казино в Лас-Вегасі.

Однак, лунає чимало заперечень, щодо іноземних інвестицій у компанії, які є символами Сполучених Штатів. Критики, серед яких і Клайд Престовіц, вказуть, що чимало країн-інвесторів не є демократичними, а інколи навіть не дружні до США:

“Питання у тому, чи не склалась ситуація, коли іноземні уряди стають впливовими у вашій власній економіці, уряди які ведуть політику, що протиречить вашій власній”.

Натомість інші аналітики вказують, що подібні інвестиції посилять економічні зв’язки між США і країнами Перської затоки. Деякі американські законодавці категорично виступають проти іноземного володіння провідними американськими компаніями – такими, як фондова біржа. Президент Буш обіцяє ретельно переглянути угоду про продаж акцій НАСДАК.

XS
SM
MD
LG