Спеціальні потреби

Актуально

Український Гарвард – осередок українознавства у США  (ВІДЕО)

Три професори, які викладають українознавчі дисципліни і навіть більше – цілий український дослідницький інститут – вже понад 30 років працюють при Гарвардському університеті в США. Цей осередок української науки в Америці називають Українським Гарвардом.

Історія Українського Гарварду почалася ще на початку 1970-их років років. Саме тоді ініціативні вихідці з України, що жили в Америці, вирішили заснувати український науковий осередок в рамках одного з найпрестижніших університетів світу – Гарварді. Джордж Грабович у 70-их був студентом Гарварду, а тепер сам тут викладає:

“Наш засновник професор Омелян Прицак дуже далекоглядно збагнув, що основне є не тільки мати кафедру україністики, але й постаратися зробити це комплексом. І коли збиралися кошти на українську програму в Гарварді наприкінці 60-их років, він поставив тезу, що треба не одну, а три кафедри і ще до того науковий дослідницький інститут”.

Щоб утримувати українську програму в Гарварді, діаспора зібрала приватні пожертви і утворила спеціальний фонд. Тепер з відсотків цього фонду виплачується зарплата професорам українознавства та фінансується діяльність українського дослідницького інституту. На зібрані гроші, ще в 70-их роках вдалося придбати для українського осередку власний будинок. А нещодавно інститут переїхав до нового приміщення, що майже в центрі університетського містечка. Сергій Плохій віднедавна є професором на кафедрі історії. Він каже, що Український Гарвард відіграє надзвичайно важливу роль для розвитку української науки та України загалом:

“Перше, це те, що україністика і Україна представлені в Гарварді. Те що відбувається в Гарварді, західний світ і американський світ в цілому звертає увагу на те, що говориться, те що робиться, які курси викладаються. У цьому розумінні важко переоцінити значення цих кафедр і цього інституту”.

Професор Плохій в захваті від перспектив, які відкриває для нього Гарвард. Він каже, що намагатиметься максимально використати ці можливості, запрошуватиме в Гарвард студентів з України і сприятиме співпраці американських та українських науковців:

“Спільні наукові проекти, спільні конференції, звичайно в моїй ситуації це надзвичайно легше організувати, бо я фактично однією ногою в українському світі, а іншою в північноамериканському”.

Професор Грабович досліджує в Гарварді питання розвитку української літератури ХХ-го століття. Він каже, що останніми роками йому працюється з особливою наснагою:

“Важливо стежити за тим, як міняється наше розуміння цієї літератури, як воно вже досить радикально змінилося від часів незалежності, як ми відкриваємо нових авторів, як ми по-новому дивимося на старих авторів. Це цікаво як для студентів, так і для викладача”.

Крім теорії Джордж Грабович займається і практичними літературними проектами в Україні:

“Один з важливих проектів нашого дослідницького інституту є спільна видавнича програма з інститутом критики в Україні, який я очолюю. Ми видаємо також часопис критики, і це десятий рік нашої діяльності. Дуже важливим є й те, що ми видаємо твори українських письменників”.

Джордж Грабович каже, що серед виданих за сприяння Гарварду книжок є також література, яка на перший погляд і не зовсім серйозна:

“Ми видали короткий словник жаргонної лексики української мови авторства Лесі Савицької. Книжка і для науки, і для розваги. Тут дуже багато цікавого навіть для тих, хто дуже добре знає українську мову. Вона постійно, як і кожна мова, розвивається. Там появляються слова як наприклад бізнесовець, або навіть бізнесюк, або бізнюк”.

Полиставши словник, можна знайти чимало словечок, які вже міцно увійшли в розмовну українську мову. А для тих, хто не зовсім розуміє значення деяких слів, Леся Савицька пропонує детальні пояснення та приклади вживання їх на практиці.

Всі новини дня

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Напередодні Європейський союз ухвалив історичне рішення і надав Україні офіціний статус кандидата у члени ЄС. Питання підтримки України буде одним із ключових на самітах Групи Семи, який розпочинається у Німеччині цих вихідних, і НАТО, що пройде в Іспанії наступного тижня.

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Верховний суд США скасував рішення у справі Роу проти Вейд, яке впродовж півстоліття закріплювало конституційне право на аборти у державі.

"Планованим геноцидом" назвав війну Росії проти України екс-держсекретар США Помпео

Архівне фото: колишній держсекретар Майк Помпео, лютий 2022 року (AP Photo/Джон Ру)

Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря США за президентства Дональда Трампа в 2018-2021 році, різко засудив агресію Росії проти України і рішуче підтримав суверенітет України.

"Незаконна, загарбницька війна Путіна становить планований геноцид, який є умисним знищенням народу, за визначенням ООН 1948 року", - сказав він у своєму виступі в Гудзонівському інституті в п'ятницю. Помпео порівняв теперішні дії Путіна із діями Йосипа Сталіна.

"Поки Путін залишається при владі, Росія залишатиметься фактичною в'язницею і жодна країна, яка ставить кордон для її розширення не буде в безпеці", - додав він. США мають підтримати Україну, вказав колишній посадовець. Він обґрунтував це необхідністю "уникнути більш широкого конфлікту в Європі, який майже напевне вимагав би безпосереднього долучення американських військових", запобігти "відбудові російської імперії" та утворенню союзу Росії та Китаю.

Серед необхідної оборонної підтримки, Помпео виступив за надання Україні американських танків "Абрамс" та систем "Патріот".

Він виступив за створення міжнародної коаліції, щоб протистояти діям Росії та Китаю, союз яких, на думку Помпео, може призвести до світової економічної рецесії, і наголосив на важливості енергоресурсів для російської економіки та міжнародного впливу а також розкритикував уряд США за недостатню увагу розбудові провідної ролі Америки в енергосфері.

Адміністрація президента США Джо Байдена різко засуджує агресію Росії проти України і надає оборонну та гуманітарну підтримку Україні. Цього тижня Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 450 мільйонів доларів. Цього разу до нього заклали ще чотири додаткові ракетні установки HIMARS.

Крім цих ракетних систем, Сполучені Штати надають Україні 36 тисяч боєприпасів для артилерії 105 калібру, 18 тактичних транспортних засобів для пересування 155-мм артилерії, 1200 гранатометів, 2000 кулеметів, 18 прибережних та річних патрульних катерів, а також запчастини та інше спорядження.

"Це не кінець" - Байден про рішення Верховного суду США щодо абортів

Президент США Джо Байден під час виступу в Білому домі, 24 червня 2022 року. REUTERS/Елізаьет Франц

Президент США Джо Байден назвав "трагічною помилкою" та "жорстокістю" рішення Верховного суду США скасувати прецедент, що визнавав конституційний захист права на аборти. Тепер окремі штати у США будуть вирішувати, чи дозволяти аборти в своєму штаті.

"Це сумний день для нашої країни, і, з моєї точки зору, боротьба не завершилась", - заявив Байден в ремарках у Білому домі в п'ятницю. Він додав: "Це втілення екстремальної ідеології і трагічна помилка Верховного суду, я вважаю. Суд зробив те, чого не робив раніше - відкрито забрав конституційне право".

Байден закликав Конгрес США на законодавчому рівні захистити такі права.

"Це рішення не може стати останнім словом, - сказав американський президент. - Моя адміністрація використає всі відповідні правові повноваження, але Конгрес має діяти, вашими голосами ви можете діяти і сказати остаточне слово. Це не кінець".

Серед дій, які може вжити уряд, щоб полегшити для жінок доступ до абортів, Байден назвав захист жінок, які подорожують до інших штатів для проведення абортів, захист доступу до медикаментозних абортів.

Впливові політики в опозиційній Республіканській партії привітали рішення суду. Лідер Республіканців в Сенаті Мітч Макконнелл назвав рішення "сміливим і вірним".

Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет побачила у рішенні порушення прав жінок.

"Доступ до безпечних, законних та ефективних абортів вкорінено в міжнародне право, що захищає права людини, - заявила посадовиця, - це основа автономії жінок та дівчат і здатності робити власний вибір щодо тіла та життя, вільний від дискримінації, насильства та примусу. Це рішення позбавляє такої автономії мільйони жінок у США, особливо жінок з низьким доходом, представниць расових та етнічних меншин і шкодить основоположним правам".

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

«Три роки тому у світі було приблизно 100 мільйнів людей, харчування яких було під загрозою. Рік тому їх було вже 160 мільйонів. Тепер до того числа додаються ще 40 чи 50 мільйонів через російську агресивну війну проти України», - держсекретар США Ентоні Блінкен.

Більше

Відео - найголовніше

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00
XS
SM
MD
LG