Спеціальні потреби

Актуально

“Зелений” туризм – шанс Карпат на економічне процвітання

Західна мода – “зелений” туризм – приходить в українські Карпати. В організації цього альтернативного виду туризму природоохоронці вбачають шанс на процвітання краю та збереження Карпат для майбутніх поколінь.

У родині Василя Мартиновича з діда-прадіда займалися конярством. Колись у нього була повна стайня коней, тепер лишилася одна Муха. Зараз це економічно невигідно, – каже господар:

“Зараз все дороге! Одна підкова – 11 гривень!”

Надії на те, що дідівське ремесло не пропаде, а гуцульська порода коней відродиться, Василь Мартинович пов’язує з тим, що в його далеке гірське село прийде туристичний бізнес:

“До нас доріг нема, а гірські стежки. То би й рюкзаки підніс, і покатав би десь. Заробив би якусь копійку”.

Сподівання можуть збутись. І хоч тут під Раховом Закарпатської області немає ні баз відпочинку, ні гірськолижних курортів, – зате є прозорі джерела та букові праліси, корови з вим’ям, повним екологічно чистого молока, і хліб, спечений у печі. Заради цього варто їхати з Голландії, – каже гість Рахова, мешканець Амстердама, еколог Менно Гутстра:

“Найбільш вартісним для західноєвропейців є відчуття автентичності. Їм було б цікаво пожити в карпатському селі, побачити, як люди фермерують, побачити тварин чи навіть їхні сліди. Наприклад, вовків, рисей уже немає в нас у Західній Європі, і все це дуже привабливо для туристів”.

В усьому світі входить в моду “зелений” туризм. Більшає попит на відпочинок серед дикої природи, зростає інтерес до автентичних страв і традиційних ремесел. Як поширити світову моду на українські Карпати – обговорювали на міжнародній науковій конференції, яка нещодавно відбулася в Рахові. У розвитку екологічного туризму тут бачать шлях до економічного процвітання краю. Сьогодні туризм дає лише 10% надходжень до місцевого бюджету, тоді як 90% приносить лісозаготівля, а має бути навпаки, – каже директор Карпатського біосферного заповідника Федір Гамор:

“Потенціал для розвитку екотуризму в нас надзвичайно великий. Це мальовнича природа, це унікальне біорізноманіття, це прекрасні ландшафти плюс культура і традиції, які тут є, справді є тим “клондайком”, який може привести до бурхливого розвитку туризму”.

Водночас “зелений” туризм – поняття в Україні поки що незвичне. Він хибно асоціюється в багатьох із шашличками на природі, витоптаною травою і купою залишеного сміття. Як застерігали учасники конференції, екологічний туризм відкриває для туристів раніше не доступні місця – заповідники та національні парки. Якщо їх спеціально не облаштувати, тоді замість екотуризму в Карпатах отримаєм екотероризм, – каже професор Львівського національного університету, еколог Юрій Зінько:

“Один із символів України гора Говерла зараз фактично є антирекламою екотуризму. Масові сходження! Вона вся в шрамах від цих неорганізованих стежок”.

У тому, наскільки далекий від досконалості один з небагатьох існуючих в Україні “зелених” маршрутів – на Говерлу – учасники конференції мали змогу переконатися самі. Масові сходження на найвищу вершину України сьогодні порушують усі норми антропогенного навантаження на екосистему, від сотень самочинних стежок довкола прокладеного маршруту деградують гірські грунти, на утворення одного сантиметра яких потрібна тисяча років. На гору, що стала жертвою своєї популярності, попри протести екологів, примудрялися видиратися навіть автомобілями!

Якщо ви підкорите вершину у дощову, туманну погоду, вам навряд чи вдасться помилуватися довколишнім краєвидом. Зате ви побачите порожні пляшки та поліетиленові кульки – сліди перебування тут попередників.

Тим часом основний принцип екологічного туризму – не нашкодити довкіллю. “Зелені” туристи використовують тільки екологічно чистий транспорт – велосипеди чи безмоторні човни, привали організують у строго відведених для цього місцях, ягоди і квіти збирають лише у дозволених зонах. Саме такий туризм, кажуть науковці, потрібен Україні. Організований за міжнародними стандартами, екотуризм дає шанс зберегти Карпати для майбутніх поколінь.

Всі новини дня

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Суд у Грузії відмовився випустити Саакашвілі за станом здоров'я

Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі під час відеозв'язку на судовому слуханні у Тбілісі, 1 лютого 2023. REUTERS/Irakli Gedenidze

Тбіліський міський суд 6 лютого відмовився відтермінувати виконання вироку в справі колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі, передає грузинська служба Радіо Свобода. Рішення оголосив суддя Георгій Аревадзе, тим самим не задовольнивши клопотання адвокатів Саакашвілі.

Рішення судді викликало невдоволення родичів та прихильників колишнього президента.

На сьогоднішньому засіданні сторони проголосили заключні промови, після чого суддя зачитав рішення.

Представники пенітенціарної служби не погодилися з клопотанням адвокатів Саакашвілі. За словами представника служби, юриста Ніки Абрамішвілі, поданий суду висновок не містив достовірної інформації про тяжкість хвороби засудженого Міхеїла Саакашвілі і не міг служити підставою для відтермінування покарання.

Зі свого боку, адвокати сьогодні закликали суддю задовольнити їхнє клопотання та винести справедливе рішення. Зокрема, Шалва Хачапурідзе сказав судді, що порятунок життя третього президента – у його руках. За поясненням адвокатів, Аревадзе своїм рішенням міг зіграти історичну роль і закласти основу для великого примирення.

Виходячи зі стану здоров’я, Михайло Саакашвілі ані на засіданні, ані на оголошенні рішення не був присутнім, навіть дистанційно.

З клопотанням про відстрочку або звільнення від покарання колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суддя Георгій Аревадзе розглядав близько двох місяців.

Експрезидент Грузії, який має українське громадянство, був заарештований у Тбілісі восени 2021 року після таємного повернення до країни. На той час щодо нього був ухвалений заочний вирок – 6 років позбавлення волі у справі про перевищення повноважень.

Через проблеми зі здоровʼям Саакашвілі перевели до цивільної клініки у Тбілісі. Сам політик та його прихильники наполягають, що погіршення стану могло бути спричинене отруєнням. Влада Грузії стверджує, що для таких висновків немає доказів.

Більше

XS
SM
MD
LG