Спеціальні потреби

Експлуатації українців за кордоном можна запобігти


Кампанія з протидії торгівлі людьми в Україні, яку зокрема фінансують Сполучені Штати і Європейський Союз, почала давати перші результати. Про це твердять представники Міжнародної організації з міграції. За її даними, кількість українок, які потрапляють у сексуальне рабство за кордоном, останнім часом не збільшується. Хоча експерти кажуть – все частіше об'єктом трудової експлуатації нині стають чоловіки.

З часу проголошення незалежності від різних форм експлуатації постраждали до ста тисяч українців. Такі цифри наводять у Міжнародній організації з міграції. Вона допомагає Україні протидіяти торгівлі людьми – одному із найбільш прибуткових нелегальних бізнесів. Найбільш поширені форми експлуатації – примушення займатися проституцією або жебракувати. Головні країни призначення для живого товару з України – Туреччина, Росія і Польща, констатує керівник представництва МОМ Джефрі Лабовіц:

“Немає якоїсь типової історії людини, яка потрапила в рабство. Кожна з них по-своєму трагічна. Ми надавали допомогу людям віком від 3 до 73 років”.

Експерт каже, що останнім часом серед організаторів злочинних схем вивезення людей за кордон – самі українці. Саме вони найчастіше продають у рабство своїх співвітчизників:

“Це ще одна тенденція – ми бачимо, що країни, де фіксують найбільше випадків торгівлі громадянами України, мають великі громади офіційних українських емігрантів”.

Однак останнім часом кількість випадків примусової експлуатації громадян України хоч незначно, але поменшала, каже Лабовіц. Не в останню чергу завдяки тому, що уряд об’єднав зусилля із міжнародними організаціями і провів масштабну розяснювальну кампанію.

Теле- та радіореклама, буклети, газетні публікації, видані за рахунок країн-донорів розповідають як не потрапити до рук торгівців живим товаром. Програму фінансують Європейський Союз, Швеція і Сполучені Штати.

Камерний оркестр, квіти, грамоти – такими урочистостостями, схожими на вручення “Оскарів” щороку відзначають громадян і організації, які зробили значний внесок у боротьбу із торгівлею людьми в Україні.

Серед нагороджених – активісти одеської громадської організації “Віра. Надія. Любов”. Вони виявили понад 700 потерпілих від експлуації, яким надали тимчасовий притулок, медичні послуги та допомогли повернутися до нормального життя. Дехто із героїв просять не показувати їхні обличчя – бояться помсти. Посол США в Україні Вільям Тейлор позитивно оцінює зусилля українських організацій у розв’язанні цієї проблеми:

“Американський уряд, Держдепартамент і Агентство з міжнародного розвитку дуже горді вручити ці нагороди”.

Свій внесок у подолання проблеми робить і український бізнес. Три найбільші оператори стільникового зв’язку відкрили безплатну телефонну лінію. Зателефонувавши на короткий номер 527 з мобільного, громадяни можуть отримати консультацію щодо своїх прав під час перебування за кордоном або звернутися за допомогою.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG