Спеціальні потреби

Актуально

Можливість широкої коаліції стає дедалі реальнішою

Нові перепони постали на шляху створення демократичної коаліції в Україні. Сьогодні НУ-НС ухвалив зміни до коаліційної угоди з БЮТ. А тим часом, як стверджують експерти, з погляду національних інтересів України, альтернативи демократичній коаліції немає.

У “Нашої України – Народної самооборони” з’явились застереження до коаліційної угоди з БЮТ. Зміни ухвалили на політраді партії, яка відбулася в понеділок. Зауваження стосуються передвиборчих зобов’язань Юлії Тимошенко з наступного року припинити призов до армії і за два роки повернути громадянам знецінені заощадження радянських часів. У НУ-НС такі обіцянки вважають популістськими і хочуть викреслити з коаліційної угоди. Керівництву політради доручили погодити ці зміни з БЮТ.

Нові й нові перепони на шляху створення демократичної коаліції додають аргументів тим, хто прогнозує коаліцію іншого формату. Якщо демкоаліцію не створять, найбільш вірогідним стане союз Партії регіонів і Нашої України -Народної самооборони. Таку думку висловив сьогодні лідер Трудової партії, член блоку Литвина Михайло Сирота. За його словами, усі три блоки – Партія регіонів, БЮТ і НУ-НС – дуже близькі ідеологічно. Проте Партії регіонів легше об’єднатися саме з НУ-НС. Їхні бізнесові інтереси географічно не перетинаються, і щодо майбутніх президентських виборів їм порозумітися буде легше, ніж НУ-НС з БЮТ, – заявив Сирота, якого цитує прес-служба партії.

А поки політики продовжують торги, прикидаючи, який формат коаліції більше відповідає їхнім інтересам, експерти вже визначилися з відповіддю, яка коаліція більше відповідає інтересам країни і виборців.

Центр “Соціовимір” оприлюднив результати експертного опитування, в якому взяли участь 30 відомих українських науковців та політологів. На запитання, яка коаліція найбільш адекватно відповідатиме результатам волевиявлення громадян, переважна більшість – 80% опитаних експертів заявили, що такою є саме демократична коаліція.

Така коаліція, з погляду експертів, найбільш сприятлива і для національних інтересів країни. Про це заявили дві третини опитаних. Натомість, лише три експерти із 30-ти дотримуються протилежної думки.

Як твердить більшість, створення коаліції у складі БЮТ і НУ-НС покращить умови для реалізації національних інтересів у відносинах зі США та ЄС і водночас не погіршить стосунків з Росією. У разі ж створення широкої коалції обидва напрямки будуть у занепаді, – вважає один з учасників опитування, директор Інституту зовнішньої політики при МЗС України Григорій Перепелиця. За його словами, уряд Януковича вів політику “білорусизації”:

“Я би таку політику назвав м’якою білорусизацією. У результаті такої політики ми фактично втратили рівень стратегічного партнерства зі Сполученими Штатами Америки, ми фактично згорнули наше співробітництво з НАТО, ми не досягли ніяких успіхів в напрямку євроінтеграції. Натомість і на російському напрямку уряд Януковича мало чого досяг.

Відтак, звісно, якщо утвориться коаліція Партії регіонів і НУ-НС, то фактично вони будуть блокувати обидва ці напрямки. Навряд чи ми досягнемо просування у європейському напрямку як і в російському напрямку. Навряд чи “Наша Україна” поступиться у таких питаннях, як державний статус російської мови, повномасштабна участь в ЄЕП і відмова від євроатлантичної інтеграції. Таким чином, ці два напрямки будуть блокуватися і результат такої зовнішньої політики буде нульовим”.

Крім провалів у зовнішній політиці, нестворення демократичної коаліції загрожує новою політичною кризою та достроковими президентськими виборами. Про це заявила майже половина експертів, що брали участь в опитуванні. Водночас лише один експерт із 30-ти вважає, що подібних наслідків слід очікувати в разі нестворення широкої коаліції.

Всі новини дня

“Не маючи успіхів в бою, росіяни підірвали Каховську ГЕС”, – заступник генпрокурора України. Відео

Українська генпрокуратура розслідує підрив Каховської ГЕС як воєнний злочин – порушення правил ведення війни та екоцид. “Немає жодних сумнів, що Каховську ГЕС підірвали російські війська”, – говорить перший заступник генпрокурора України в інтервʼю з Олексієм Коваленком.

В комітеті Сенату США підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. Відео

Законодавці в комітеті Сенату із міжнародних відносин підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. За цими слуханнями стежила Катерина Лісунова.

До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео

На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.

Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео

Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.

Більше

XS
SM
MD
LG