Спеціальні потреби

ОБСЄ не надсилатиме спостерігачів на вибори в Росії


Організація з питань безпеки та співробітництва в Європі відмовилася надсилати своїх спостерігачів на парламентські вибори в Росію, що відбудуться 2-го грудня. ОБСЄ прийняла таке рішення, мотивуючи це тим, що російська влада перешкоджає нормальній роботі міжнародних спостерігачів та зволікає з відкриттям їм в’їзних віз. Спікер Ради Федерації Росії Сергій Миронов сказав, що Росія готова запрошувати спостерігачів, але не в таких як колись великих кількостях. Фахівці кажуть, що парламентські вибори в Росії стануть першим кроком реалізації плану Путіна залишитися при владі. Аналітики зазначають, що рішення Путіна гарантує більш, ніж переконливу перемогу його партії на виборах. А це означає, що наступна Дума буде ще лояльнішою до Кремля ніж тепер.

Експерт Центру Карнеґі Микола Петров зазначає: “З Путіним на чолі виборчого списку, партія може розраховувати на 70% голосів. Конкурентам не залишиться майже нічого. І замість чотирьох ймовірних партій, в парламент зможуть пройти лише дві, максимум три партії”.

Між тим опозиційному політичному руху “Інша Росія”, було відмовлено в участі у Виборах. Влада каже, що ця політична сила не була зареєстрована відповідно до закону як політична партія.

Лідер руху Гарі Каспаров, заявив, що він пізніше все одно балотуватиметься в президенти, незважаючи на неучасть його партії у парламентських виборах:

“Мета “Іншої Росії”, не виграти вибори, а мати вибори. Ми вимагаємо від режиму визнати право нашого руху брати участь у вільних та чесних виборах”.

Шанси Каспарова є мізерними. Останні дослідження демонструють 80% підтримку росіянами Путіна. Представник Російського інституту Сергій Марков каже:

“Суспільні очікування сфокусовані на теперішньому лідеру країни. Йому вдалося стати дуже успішним президентом. Несподівано успішним. І його програму широко підтримують. Крім того люди бояться отримати замість Путіна нового президента, який може стати новим Горбачовим чи Єльциним”.

Дехто вважає, що секрет популярності Путіна у встановленні довгоочікуваної економічної та політичної стабільності в Росії. Після десятиліття занепаду, сьогодні економіка Росії активно розвивається. Багато в чому завдяки зростанню цін на нафту. Інші ж кажуть, що Путін позбавив опозицію протистояти політиці Кремля, і підконтролював собі усі медіа в країні. Захід звинувачує Москву у згортанні демократичних реформ придушенні опозиції і обмеження свободи слова. Кремль традиційно все заперечує.

Сергій Марков: “Коли американські політики починають говорити про демократію, пересічний росіянин бачить лише гроші в їхніх очах і ніби читає приховані думки: Дайте нам російську нафту і газ, і ми тоді визнаємо що у вас демократія”.

За шість місяців до завершення свого президентства, Путін несподівано призначив 66-річного Віктора Зубкова на посаду Прем’єр-міністра Росії. Майже одразу Зубков оголосив, що балотуватиметься в президенти, а згодом Путін заявив, що погодиться бути прем’єром якщо Зубков стане президентом. Євген Волк з фундації “Спадщина” каже, що головна ідея цього:

“Зробити Путіна прем’єром при слабкому президенті. А потім, навіть шляхом конституційних змін дати прем’єр-міністру, тобто Путіну, більші повноваження”.

Аналітики кажуть, такий сценарій вигідний усім і Росії, і Заходу. На відміну від внесення змін до Конституцію, що дозволило б Путіну втретє поспіль бути президентом, ця політична схема, формально не порушує законів і дозволяє Путіну знову в 2012-му році стати президентом.

XS
SM
MD
LG