Спеціальні потреби

Україна готується відзначити День пам’яті жертв Голодомору


“Україна пам’ятає! Голодомор 32-33 років – геноцид українського народу”. Так зветься художньо-документальна виставка, яку відкрили у Києві до Дня пам’яті жертв Голодомору, що відзначається в Україні 24 листопада.

Створити пам’ятник, відповідний масштабам трагедії. До цього закликав Президент України, відкриваючи в столичному Українському домі виставку під назвою “Голодомор 32-33 років – геноцид українського народу”. У своїй промові Віктор Ющенко скритикував столичну владу за те, що гідного меморіалу жертвам Голодомору досі не побудовано, і його заступає непримітний знак на Михайлівській площі.

Глава держави наголосив на вселюдському вимірі українського Голодомору, а також на його особистісному вимірі:

“Це трагедія моєї нації, українського народу. Але, безумовно, є і друге – це злочин проти людства. І говорити, що він має тільки національні рамки, було б також великою помилкою.

Тест перший – для журналіста, для президента, для людини, яка жила в місті чи в селі – для тебе це особисто трагедія, чи не трагедія”.

Віктор Ющенко закликав усіх українців взяти участь в загальнонаціональній акції в День памяті жертв Голодомору 24 листопада, запаливши у цей день поминальну свічку.

Як виглядає, заклик президента буде втілено в життя. Як свідчить соціологія, кількість українців, свідомих своєї історичної трагедії, росте. Переважна більшість населення усіх реґіонів України вважає голод 32-33 років штучно спричиненим більшовицькою владою. Такої думки сьогодні дотримується понад 72% громадян. Ще рік тому позицію поділяли 65% опитаних.

Зростає і кількість тих, хто підтримує визнання Голодомору геноцидом: сьогодні це 63% населення. Більше того: за даними опитування, прихильників визнання Голодомору геноцидом побільшало на Півдні та в Центральній Україні, і навіть серед послідовників Партії регіонів та Комуністичної партії їх частка перевалила за 40%.

Як свідчить дослідження, в цілому по Україні лише 12% населення вважають голод 30-их спричиненим природними умовами, і лише Схід країни залишається негативно налаштованим до визнання Голодомору геноцидом.

А тим часом напередодні відзначення чергової річниці трагедії спалахнула дипломатична перепалка між Україною і Росією. Приводом став бешкет, вчинений 17 листопада Євразійським союзом молоді в будинку Українського культурного центру в Москві, під час відкриття виставки, присвяченої Голодомору. Міністерство закордонних справ Росії засудило хуліганські дії радикалів з ЄСМ, однак при цьому звинуватило Україну в спекуляціях темою голоду 30-их років.

Оголошення трагічних подій тих років актом геноциду проти українського народу є однобоким перекручуванням історії, – заявило в понеділок російське МЗС. На його думку, це також ображає жертв голоду інших національностей.

У відповідь Міністерство закордонних справ України порадило російським колегам вивчати історію. Як заявив на брифінгу у вівторок речник МЗС Андрій Дещиця, суперечка є нетактовною:

“Питання про визнання Голодомору геноцидом для України не стоїть, ми це вже визнали”.

Нагадаємо: 28 листопада минулого року Верховна Рада України, слідом за парламентами інших десяти країн світу, визнала голод 32-33 років геноцидом проти українського народу. Під час штучного голоду загинуло, за різними даними, від семи до десяти мільйонів українських селян.

XS
SM
MD
LG