Спеціальні потреби

За затяжною коаліціадою криється невизначеність Ющенка?


Президент просить своїх партійців підписати угоду, вони кажуть йому “ні”. Ситуація викликає підозри спостерігачів. На думку деяких аналітиків, глава держави веде подвійну гру. Як вони натякають, семеро “непідписантів” не були б такі принципові, якби не мали на те санкцій Банкової.

Втім, більшість експертів заперечує таємні інтриги Секретаріату. Просто Віктор Ющенко, висловившись за варіант демократичної коаліції, не застосував всього свого ресурсу, аби цей варіант відбувся. Так вважає науковий директор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Олексій Гарань:

“Я думаю, що той факт, що семеро осіб, які близькі і до президента, і до глави його секретаріату, не підписують угоди про створення коаліції, свідчить про те, що президент не застосував усіх засобів, які міг би застосувати. Тобто він певною мірою дистанціюється від цього процесу. Я думаю, якби він доклав зусиль, то ці люди зрештою підписали б цю угоду. От якби грюкнув по столі”.

Як каже експерт, президент ще не зробив остаточного вибору, а тому не йде до кінця. Можливо, у Секретаріаті главу держави переконують, що для нього сьогодні вигідніший варіант безкоаліційного парламенту, припускає Гарань. Проте на переконання експерта, цей варіант згубний для Ющенка у віддаленій перспективі:

“Насправді я думаю, що це не в його довгострокових інтересах. Адже, якщо не буде створена помаранчева коаліція, то впаде рейтинг і Нашої України, і самого президента”.

У подвійну гру президента не вірить й інший експерт, директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський:

“Я думаю, що навряд чи він збирає команду разом з Балогою і дає відверті рекомендації “валити” так звану демократичну коаліцію. Скоріш за все, люди добре розуміють, чого прагне президент, і просто вгадують його бажання”.

Як каже політолог, Ющенко не має певності, що у разі створення демократичної коаліції він зможе далі залишатися першою особою в державі. Він так само не має гарантій, що за прем’єрства Тимошенко БЮТ підтримає його кандидатуру на президентських виборах. Звідси стан невизначеності, в якому перебуває президент, і психологічна неготовність діяти. Проте, як вважає експерт, попри відтягування в часі, демкоаліція таки буде створена, а Тимошенко стане прем’єром:

“Я все ще думаю, що іншого шляху, крім прем’єрства Тимошенко, просто немає. Треба цю владу розділити, повноваження чітко розділити. І це можна зробити сьогодні, якби президент погодився з тим, що він не має втручатися. Якби Ющенко відмовився від своєї месіанської ідеї, що лише він може вивести, як Мойсей, український народ із пустелі. Я вважаю, що це набагато небезпечніше, ніж навіть передати повноваження керування економікою Тимошенко”.

XS
SM
MD
LG