Спеціальні потреби

СБУ оприлюднила документи про діяльність ‘перевертнів’ КГБ


Документальні підтвердження діяльності “перевертнів” з КГБ оприлюднила сьогодні Служба безпеки України. Як свідчать розсекречені документи з державного архіву, спецагенти вчиняли протиправні дії проти населення західних областей України, видаючи себе за бійців ОУН-УПА. Розсекречені сьогодні документи – це лише верхівка айсберга, – стверджує львівський науковець Михайло Романюк.

Протиправні дії проти місцевого населення, вчинені радянськими спецслужбами під виглядом та від імені бійців ОУН-УПА, були масштабним, типовим явищем – стверджує співробітник львівського Центру дослідження визвольного руху Михайло Романюк:

“Якщо говорити про ті легендовані групи, або тих перевертнів, як в народі їх називають, то у 1945-ий рік в Західній Україні діяло більше сотні таких спецбоївок НКВД-МГБ, і відповідно ви можете собі уявити, що коли навіть раз на тиждень боївка піде десь в терен і вчинить якийсь злочин, то за місяць скільки злочинів назбирається, які фактично приписували зовсім іншій стороні.

Спецвідділи мали необмежені права. Єдине для них завдання тоді ставилося – це аби не засвітитися, тобто чисто зробити роботу. Це означає прийти в село, вчинити якийсь злочин, відступити, і це все списати на визвольний рух.

Інша справа, що з часом це починало вилізати на поверхню, бо тих злочинів ставало дедалі більше. Тому почали з’являтися документи такого характеру, які тепер розсекречують. Це доповідні записки про злісні порушення провокативними групами законності”.

Як каже дослідник, писані самими кагебістами доповідні записки про “чорні методи” агентурної роботи називають конкретні імена, змальовують конкретні злочини. Ці документи розставили б усі крапки над “і” в історії визвольного руху 1940 – 1950 років. Проте більшість свідчень досі закриті в архівах, – твердить Романюк:

“Це загальні звіти про порушення в діяльності тих спецгруп. Я не вірю, що розсекретили всі матеріали про діяльність тих спецгруп. Тобто це дозовано подали ту інформацію, яка більш-менш лежить на поверхні. Всі решта матеріали ще не скоро будуть розсекречені”.

Як зазначає науковець, існують різні терміни секретності, у тому числі й довічний. Проте найбільш поширений термін – 75 років. Відтак усієї правди про діяльність спецгруп КГБ, які діяли на Західній Україні в 1940 – 1950 роки, слід чекати не раніше 2015 - 2020 років. Принаймні таким є нинішнє законодавство, – каже Михайло Романюк:

“Якщо змінити законодавство, то відповідно можна так само змінити терміни розсекречення і спокійно працювати. Але я думаю, що найбільшою хвилею буде розсекречення тих матеріалів після визнання ОУН-УПА воюючою стороною, тому що це буде вагомий крок у подальшому дослідженні цієї історії”.

XS
SM
MD
LG