Актуально
Ющенко: Нові ціни на газ – шок для української економіки
Нова ціна на газ у майже 180 доларів за тисячу кубометрів зависока для української економіки. Про це Президент України Віктор Ющенко заявив сьогодні, відповідаючи на запитання журналістів:
“Для частини української економіки це великий шок. Це ще раз змушує переглядати політику енергоспоживання, особливо на таких об’єктах, як комунальне господарство, приватний сектор і частина індустрії”.
За словами глави держави, оптимальною для України була б ціна в 147 доларів за тисячу кубів. Водночас як наголосив Ющенко, “це питання лежить виключно в професійній площині”. Український лідер закликав політиків не політизувати питання поставок газу. “Крім шкоди, це нічого іншого не принесе”, – застеріг президент, коментуючи заяви Юлії Тимошенко про наміри переглянути погоджену ціну. Як він додав, “не треба кликати біди”.
Як відомо, вчора у Москві були підписані контракти на постачання газу в Україну в 2008-му році, за якими ціна на газ для України становитиме 179,5 доларів за тисячу кубометрів. “Комфортною” назвав нову ціну виконувач обов’язків міністра палива та енергетики Юрій Бойко, який вів переговори від імені української сторони. При цьому в.о. міністра послався на вищі ціни, за якими отримують блакитне паливо сусіди України.
Водночас розчарування результатами переговорів висловив виконувач обов’язків Прем’єр-міністра Віктор Янукович. За його словами, оскільки ціну підняли Узбекистан і Туркменістан, підвищення ціни російським “Газпромом” в принципі було очікуване. “Але на скільки – це велике питання”, – підкреслив Янукович, повторивши, що він новою ціною незадоволений.
А між тим Юлія Тимошенко назвала провальною енергетичну політику уряду Януковича. Лідерка БЮТ різко скритикувала досягнуті з “Газпромом” домовленості. Вона заявивла, що, ставши прем’єром, відновить “газові” переговори з Росією і доб’ється перегляду встановленої ціни.
А тим часом Москва приєдналася до заклику Віктора Ющенка відділити політичні дебати від узгодження цін на газ. Перший віце-прем’єр Російської Федерації Дмитро Медведєв назвав позицію українського керівника “мудрою” і висловив сподівання, що такої ж “мудрої” позиції дотримуватиметься майбутній Уряд України.
Нагадаємо: Згідно з підписаним вчора у Москві контрактом, ціна на газ для України у 2008-му році підвищиться майже на 50 доларів – з нинішніх 130 до 179,5 доларів за тисячу кубів. При цьому ставка транзиту газу територією України зросте лише на 10 центів – з 1,60 долара до 1,70 долара за 100 кілометрів для однієї тисячі кубів.
Всі новини дня
- Голос Америки
Байден доручив розсекретити дані розвідки про походження Covid-19, у Китаї кажуть про спробу наклепу

Президент США Джо Байден 20 березня підписав законопроект, яким доручив розсекретити інформацію розвідки щодо походження пандемії коронавірусу. Про це йдеться в повідомленні на сайті Білого дому.
Коментуючи підписання цього документа, Байден зазначив, що поділяє мету Конгресу США "оприлюднити якомога більше інформації про походження" коронавірусу. У заяві йдеться, що у 2021 році Байден доручив розвідувальним органам використовувати всі наявні інструменти для розслідування походження COVID-19, і ця робота досі триває.
"Моя адміністрація продовжуватиме перевіряти всю секретну інформацію щодо походження COVID-19, включаючи потенційні посилання на Інститут вірусології Уханя. Впроваджуючи це законодавство, моя адміністрація розсекретить і поширить настільки багато такої інформації, наскільки це можливо, відповідно до моїх конституційних повноважень щодо захисту від розголошення інформації, яка може зашкодити національній безпеці", - йдеться в заяві Байдена.
За словами президента США, дослідження походження коронавірусу необхідне для того, щоб запобігти майбутнім пандеміям.
За текстом законопроекту, Директор національної розвідки США має оприлюднити інформацію щодо походження коронавірусу протягом 90 днів після підписання документа. Серед оприлюднених даних зокрема повинні бути прізвища та симптоми дослідників, які захворіли в Уханьському інституті вірусології восени 2019 року.
Рішення президента США вже прокоментували в Пекіні. "Без будь-яких доказів законопроект має на меті підняти теорію «лабораторного витоку», вчинити наклеп та атакувати Китай. Позиція Китаю щодо вивчення походження SARS-CoV-2 послідовна. Ми завжди беремо участь у науково обґрунтованому глобальному пошуку походження. Водночас ми рішуче виступаємо проти будь-яких форм політичної маніпуляції", - заявив 21 березня речник Міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь.
Суперечки довкола походження коронавірусу виникли після того, як у виданні Wall Street Journal з'явилася інформація про нову секретну доповідь американської розвідки, згідно з якою Міністерство енергетики США дійшло висновку, що пандемія Covid-19, найімовірніше, виникла внаслідок витоку із китайської лабораторії. Водночас за даними видання, інші спецслужби, які брали участь у секретному дослідженні, знову розділилися в питанні походження Covid-19. Частина досі вважає, що вірус, ймовірно, передався природним шляхом, ще частина не визначилася.
1 березня 2023 року директор Федерального бюро розслідувань США Крістофер Рей повідомив, що пандемія COVID-19 найімовірніше поширилася саме через витік вірусу з лабораторії в китайському місті Ухань, йшлося на сторінці ФБР у Twitter. Також у ФБР заявили, що Китай перешкоджає прозорому розслідуванню цього питання.
- Голос Америки
Росія попросила зброю у Китаю для війни проти України – Столтенберг

НАТО бачить ознаки, що Росія просить Китай надати зброю для війни в Україні. Про це під час прес-конференції у Брюсселі повідомив генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг, представляючи річний звіт НАТО за 2022 рік.
"Ми не бачимо доказів постачання зброї Китаєм до Росії, але бачимо ознаки того, що такий запит від Росії надійшов до Пекіну і розглядається владою Китаю, - сказав генсек НАТО. - Наше повідомлення Китаю полягає в тому, що вони не повинні надавати смертоносну зброю Росії. Це було б підтримкою незаконної війни і тільки продовжило б її та підтримало б незаконне вторгнення Росії. Це щось, що Китай, звичайно, не повинен робити".
Зустріч у Москві китайського і російського лідерів Столтенберг назвав частиною процесу, що спостерігаються останніми роками, коли Китай і Росія "зближуються все більше і більше".
Столтенберг нагадав підписану двома країнами декларацію про "безмежне партнерство", а також їхні спільні навчання, військово-морські патрулі, зближення в економічній, політичній і дипломатичній сферах.
Щодо китайського мирного плану, Столтенберг сказав, що вирішуватиме насамперед Україна – які умови є прийнятними для встановлення миру.
Посадовець привітав план майбутньої розмови між Сі Цзіньпінем і президентом Зеленським. Як повідомляв Голос Америки, така розмова може відбутися невдовзі телефоном. Діалог між Києвом і Пекіном підтримав також Білий дім США.
Мирна пропозиція Китаю, за словами Столтенберга, містить “деякі позитивні аспекти", наприклад, важливість ядерної безпеки, захисту цивільного населення, суверенітету, територіальної цілісності та незалежності. Але "припинення вогню" або будь-яке рішення, яке не поважає суверенітет і територіальну цілісність України, за його словами, буде лише способом заморозити війну та наданням Росії часу на перегрупування і нову атаку.
Як повідомляв Голос Америки, державний секретар США Ентоні Блінкен заявляв: якщо мирний план Китаю не передбачатиме відновлення українського суверенітету, то він спрямований на затягування часу, і не буде конструктивним.
"Що ми повинні зробити – це підтримати Україну в її праві захищати себе", - сказав Столтенберг.
- Голос Америки
"Українська розвідка підморгнула в Криму". Західні реакції на повідомлення про знищення ракет "Калібр" в Джанкої

Західні видання повідомляють з посиланням на Міністерство оборони України, що в понеділок ввечері було знищено російські крилаті ракети "Калібр", які перевозили потягом у місті Джанкой в окупованому Росією Криму.
Як зауважує телеканал CNN, українська влада прямо не взяла на себе відповідальності за удар в кримському логістичному центрі Джанкой, але заявила, що він спрямований на подальшу "демілітаризацію Росії та підготовку Кримського півострова до деокупації".
Як мовиться у повідомлені Головного управління розвідки України, ракети "Калібр НК" призначені для пусків з надводних кораблів російського чорноморського флоту, їхня дальність ураження – понад 2500 кілометрів по наземних цілях та 375 кілометрів по морських.
"Загадкова "бавовна" продовжує процес демілітаризації Росії та готує український півострів Крим до деокупації", – мовиться у повідомленні ГУР в Телеграм.
Призначений Росією глава анексованого півострова Сергій Аксьонов підтвердив, що був удар на півночі півострова і спрацювала система протиповітряної оборони регіону, але в його повідомлені не було згадано, що ціллю атаки були крилаті ракети. Аксьонов заявив, що в результаті удару одна людина постраждала, дві будівлі отримали пошкодження, повідомляє CNN.
Як зауважує британська газета Guardian, імовірно, удар було завдано безпілотником. На відео вибуху видно, що йому безпосередньо передувало гучне дзижчання двигуна, схоже за звуком на іранські безпілотники-камікадзе, які раніше використовувалися для нападу на Україну.
Відео, пов’язане з вибухом, поширив радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко. "Повідомляється, що це відео з Джанкоя. Голос каже, що це район залізничного вокзалу", – додав він у Twitter.
Як зауважує кореспондент Guardian, у Джанкої розташована російська авіабаза, яку, за словами України, перетворили на велику базу матеріально-технічного забезпечення глибоко за лінією фронту. Москва поповнює звідти свої сили для захисту захоплених нею територій півдня України.
Журналіст Крістофер Міллер, який зараз є кореспондентом Financial Times, пише, що "підморгнувши, українська військова розвідка каже, що "бавовна" знову в роботі".
"Цього разу "вибух у місті Джанкой на півночі окупованого Криму знищив російські крилаті ракети "Калібр", які транспортувалися залізницею", – пише Міллер у твіттер-повідомленні.
Колишній радник Ради національної безпеки Грузії Георгій Ревішвілі, який тепер є стипендіатом Фулбрайта в Школі Буша в Техасі, публікує фото того, що він називає фрагментами БПЛА Мугін-5 Pro, "який українці використовували для атаки на залізничний вузол у тимчасово окупованому Росією Джанкої, Крим".
"Наклейка-мем Яо Мінга дуже смішна", – додає він про зображення китайського баскетболіста на крилі дрона, мем, який часто використовують користувачі соцмереж в онлайн-дискусіях, щоб передати зневажливе ставлення до чиєїсь думки.
Безпілотник Мугін-5 Pro - китайського виробництва, компанія-виробник повідомляє на своєму сайті, що його максимальна тривалість польоту становить понад 7 годин. Максимальна злітна вага може становити до 90 кг, а корисне навантаження – до 25 кг. Ціна цієї модифікації складає близько 9,5 тисяч доларів США.
Українські військові завершать тренування на Patriot в США найближчими днями

Українські військовики завершать тренування на системах Patriot у США найближчими днями. Після цього вони вирушать у Європу для фінальних навчань з іншими групами українських військових. А самі американські зенітно-ракетні системи прибудуть в Україну "протягом наступних тижнів", заявив посадовець Пентагону.
Про це повідомляє журналіст Української редакції Голосу Америки Остап Яриш, який перебуває на американській військовій базі "Форт Сілл" у штаті Оклахома.
Раніше Голос Америки повідомляв, що координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі розповів, що Сполучені Штати шукають варіанти пришвидшити доправлення танків Abrams до України.
"Базове навчання з використання танків Abrams для американських солдатів триває 16 тижнів, і це просто базове навчання з використання. Також треба знати, як підтримувати цю техніку в робочому стані, а також треба логістичний ланцюжок, щоб продовжувати отримувати запчастини й витратні матеріали, поки ви у бою", - пояснив високопосадовець.
У коментарі про американські танки й протиповітряні системи, Кірбі відзначив закінчення навчань українців на Patriot і пояснив, що "коли ти отримуєш настільки складні системи, ти хочеш, щоб вони потрапили у підготовлені руки, щоб система постачань уже була готова, поки їх використовують у бою".
США хочуть прискорити передання Україні танків Abrams - Кірбі

Сполучені Штати шукають варіанти пришвидшити доправлення танків Abrams до України. Про це координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі розповів в ефірі американського телеканалу MSNBC.
"Пентагон працює якнайшвидше, й вони скоро розкажуть про зміни, які вони роблять, щоб подивитись, чи ми можемо передати танки Abrams Україні трохи швидше, ніж очікувалось до цього, тож ми працюємо над цим, є певні зміни, які можна привнести у процес, щоб пришвидшити це, - сказав Кірбі. - Але треба розуміти, що це дуже складні танки, по перше, у нас немає багато з них на складах, але навчання із користування цим танком потребує значної підготовки".
"Наприклад, базове навчання з використання танків Abrams для американських солдатів триває 16 тижнів, і це просто базове навчання з використання. Також треба знати, як підтримувати цю техніку в робочому стані, а також треба логістичний ланцюжок, щоб продовжувати отримувати запчастини й витратні матеріали, поки ви у бою", - сказав високопосадовець.
Водночас Кірбі зазначив, що США розуміють нагальну потребу ЗСУ у техніці та боєприпасах для весняного контрнаступу, й це відображено в оголошеному напередодні новому пакеті допомоги Україні на суму $350 млн, який включатиме більше ракет GMLRS для артилерійських установок HIMARS, 155-мм боєприпаси для гаубиць і 25-мм боєприпаси.
"Президент дуже чітко заявив, що станом на зараз ми не розглядаємо питання F-16 для України. Ми намагаємось визначити пріоритети у типах систем, які, як ми знаємо, (українці) потребуватимуть найбільше у наступні тижні й місяці, а це артилерія, боєприпаси, повітряна оборона, бронетехніка", - додав Кірбі у відповідь на запитання ведучого MSNBC щодо винищувачів.
При цьому Reuters повідомляє з посиланням на власне джерело в американському уряді, що Пентагон може здійснити доставлення Abrams вже цієї осені. Новий план прискорює постачання приблизно на рік, розповів працівник Конгресу, поінформований з цього питання.
У лютому в Пентагоні заявляли, що відправлення американських танків M1 Abrams в Україну - це "не питання тижнів", йдеться про "опції менш двох років, менш ніж півтора року".
Як сказав в інтерв'ю Голосу Америки заступник міністра оборони США Колін Кол, "навчання на американських танках ще не почалося, але навчання на танках Leopard стартувало".
"Насправді саме танки Leopard – це те, що можна буде доправити у більш доцільні терміни, - пояснив Кол. - Тож німці та інші європейські союзники працюють над цією підготовкою. Тим часом США тренують українські підрозділи з використання бойових машин Bradley і Stryker".
Напередодні Голос Америки повідомляв, що Норвегія доправила в Україну вісім танків німецького виробництва Leopard 2. На початку березня Польща, яка проводить для українців навчання на німецьких танках, повідомила, що надішле Україні ще 10 Leopard 2.
Минулого тижня речник Командування спеціальної підготовки збройних сил Бундесверу заявив, що українські військові майже завершили навчання на Leopard 2 у Німеччині, й скоро ці танки вже будуть в Україні.
У статті використано матеріали Reuters.
Форум