Спеціальні потреби

Американський експерт коментує вибори у Грузiї
Експерт з питань Центральної Азії та Кавказу американського Нацiонального фонду підтримки демократiї Міріам Ленськой вважає, що вибори, за будь-якого остаточного результату, є важливим успіхом для Грузії.

«Це перші насправді змагальні вибори в Грузії, які, за оцінкою міжнародних спостерігачів, є загалом чесними та прозорими. Спостерігачі заявили про певні проблеми, але загалом це були дуже змагальні вибори».

Перемога Михаїла Саакашвілі була майже незаперечною. Основне питання полягало в тому, чи зможе він перемогти вже у першому турі.

«Зрозуміло, що він отримує вдвічі більше голосів, ніж його противник, якщо матиме місце другий тур. Це не загрожує йому як президенту. Але другий тур загрожує ідеї про великого лідера, харизматичну фігуру, молодого реформатора, який відіграє історичну роль в долі Грузії».

І історичній ролі Саакашвілі вже нанесено серйозних ударів. Тбілісі переважно підтримало лідера опозиції.

«Тбілісі – третина населення Грузії, його найбільш багата та освічена частина. Це – політичне ядро країни. Інший програш для Саакашвілі полягає в тому, що на плебісциті 63 відсотки населення підтримали проведення [парламентських] виборів весною, а не в осені, як хотів Саакашвілі. Вибори на весні - основна вимога опозиції».

Втім, політичний програш для Саакашвілі є, на думку експерта, виграшем для країни. По-перше, успіх опозиції на парламентських виборах стане успіхом демократії.

«Результатом стане парламент, який репрезентує більше різних політичних поглядів і політичних інтересів в країні. Політичне середовище в країні стане кращим».

По-друге, Саакашвілі та його команда винесуть важливий урок.

«Відчувалося, що оскільки Саакашвілі і Національний рух отримав абсолютну перемогу чотири роки тому, то вони вважали, що мають незаперечний мандат в будь-якому питанні. І це не завжди є правдою. ...Це не означає, що вони можуть ігнорувати погляди меншин чи будь-яку іншу точку зору. І це важливий урок для них», -- зазначила експерт з питань Центральної Азії та Кавказу американського Нацiонального фонду підтримки демократiї Міріам Ленськой.

XS
SM
MD
LG