Спеціальні потреби

Ю. Єхануров: ‘Наш шлях в Європу – через НАТО’


У столиці Литви Вільнюсі завершилася зустріч міністрів оборони країн-членів НАТО. Головна тема засідання комітету Україна-НАТО у Вільнюсі – підготовка до Бухарестського саміту Альянсу. Саме на ньому Київ розраховує отримати запрошення приєднатися до Плану дій з набуття членства. Міністр оборони країни Юрій Єхануров не приховує, що намагався переконати колег з інших країн в доцільності такого кроку:

“Наш шлях в Європу – через двері НАТО. І тому нам важливо сьогодні отримати ПДЧ як напрямок, який дозволив би нам і дисциплінувати себе, і консолідувати навколо цього плану дій українську громаду. Я хочу наголосити на тому, що наш шлях – незмінний. І прийняття такого плану було б хорошим сигналом для українського суспільства”.

Втім Генсек Альянсу Яап де Гооп Схефер не додав оптимізму українським урядовцям. Він фактично підтвердив, що спільної точки зору у членів блоку поки що немає. Оглядачі кажуть – за те, щоб вже на початку квітня перейти на вищий етап співпраці з Україною виступають Сполучені Штати. Інші впливові члени – Франція і Німеччина ще розмірковують над проханням українців, висловленим у листі, який підписали президент, спікер і керівник уряду.

Яап де Гооп Схефер зазначив: “Поки що жодного рішення не ухвалено. І я сказав про це під час цієї зустрічі. Лист від українських урядовців будуть обговорювати. На певному етапі Альянс має ухвалити якесь рішення з цього питання. Але поки що зарано говорити яким саме буде це рішення”.

Журналісти декілька разів вперто перепитували генсека, чи не пов’язана така нерішучість деяких членів блоку із позицією Російської Федерації. Адже у Кремлі виступають проти перспективи членства України в Альянсі. Схефер ледве стримував емоції:

“Ви уважно слухали останні речення, які я сказав, відповідаючи на запитання вашого колеги? НАТО завжди ухвалює рішення самостійно. І цього разу, як і завжди, рішення ухвалюватимуть у Брюсселі, а не в будь-якому іншомі місті світу. Ми звикли самі визначати, хто проходитиме через наші відчінені двері”.

Пан Єхануров реагував на ці слова із схвальною посмішкою. В української влади ще є час, щоб переконати поки що непоступливих німців і французів. Українське Міністерство оборони навіть висловило ініціативу більш активно брати участь у миротворчих операціях Альянсу в інших країнах:

“Ми сьогодні маємо достатній потенціал, щоб активізувати наш потенціал і в Косово, і в Іраку, і на Середземному морі. Ми також беремо участь в Афганістані, де також домовляємося про невелике збільшення наших сил. Сьогодні обговорювалося питання Косово. Беручи до уваги роль Альянсу в цьому регіоні, ми розглядаємо можливість збільшення українського контингенту в Косово”.

Чи вплине на поступливість Альянсу ця пропозиція України стане відомо вже в найближчі тижні.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG