Спеціальні потреби

Криза середнього віку – неминуча, але й не вічна


Нові дослідження показують, що депресія, яка настає в середньому віці, є поширеним явищем не лише у західному суспільстві. Так звана криза середнього віку притаманна більшості людей, але, на щастя, триває не довго. Науковці США та Великобританії досліджували періоди та динаміку стану щастя впродовж людського життя.

Науковці Дармутського коледжу у Сполучених Штатах та університету у британському місті Уорвік підвели підсумок даних за 35 років про понад два мільйони людей у всьому світі. В результаті дослідники окреслили динаміку людського щастя.

Науковці дійшли висновку, що незалежно від культури і стану економіки країни, більшість людей почуваються найщасливішими у віці 20-ти – 30-ти років та після 50-ти. Люди у 40 – 45 років почуваються щасливими найменше.

Один із дослідників – економіст Ендрю Освальд каже, що про причини можна тільки здогадуватися:

“Найбільш ймовірною теорією є те, що на початку життя ми маємо дуже великі очікування та прагнення. А починаючи з 30 до 45 років ми мусимо від частини з них відмовлятися – а це непросто”.

Ґейл Гаріс переживала кризу середнього віку настільки важко, що започаткувала веб-сторінку про процес старіння, здоров’я та духовність:

“Ви починаєте замислюватися над тим де ви, і чи це все, чого ви досягли? Чи можете ви бути щасливішими? Коли ви досягаєте 50-річного бар’єра, трапляється щось майже незвичайне”.

Науковці кажуть, що наше життя виглядає як синусоїда, де 44 роки – на самому низу хвилі. Але після цього періоду ми починаємо знову почуватися щасливими. Люди нарешті даюсь собі можливість розслабитись. Вони миряться з тим, що не стануть головою своєї компанії і не здобудуть Нобелівської премії. Але це не означає, що люди починають задовольнятися малим, каже терапевт Сюзен Блустон:

“Ви просто по-іншому починаєте дивитися на життя, починаєте розуміти, хто ви і чого справді можете досягти”.

Професор Освальд каже, що почуття нещастя виникає десь всередині нас, і ми не можемо нічого зробити, аби уникнути його. Однак він додає, якщо ми переживемо так звану кризу середнього віку, то зможемо знову сповна насолоджуватися життям.

XS
SM
MD
LG