Спеціальні потреби

Буш закликав Конгрес схвалити Акт на захист Америки


Президент США Джордж Буш в четвер скликав спеціальну прес-конференцію, де закликав Конгрес терміново схвалити низку важливих законопроектів, серед яких фінансування американських збройних сил і надання допомоги людям, які опинилися під загрозою втрати житла через заборгованість за кредитами.

Серед перелічених президентом проектів є і програма “Акт на захист Америки”, що була тимчасово запроваджена після терористичних нападів на США 2001-го року. Ця програма викликає чимало суперечок, оскільки дозволяє розвідувальним органам без судового дозволу стежити, прослуховувати та читати переписку людей, яких підозрюють у тероризмі.

На прес-конференції у четвер Президент Буш наполягав, що схвалення Акту на захист Америки є в інтересах Сполучених Штатів. Без цього документа США втратять цінні розвідувальні дані і “відкриють двері” для численних судових позовів, які вже посипалися на телефонні компанії за згоду співпрацювати з агентами американської розвідки. Джордж Буш зокрема зазначив:

“Як ми можемо прослуховувати телефонні розмови ворога, якщо телефонні компанії нам у цьому не сприятимуть. А вони не захочуть нам допомагати, якщо їх за це судитимуть. Їм загрожують позови на десятки тисяч доларів і мільйонні втрати, а у них є відповідальність перед акціонерами”.

Так званий Акт на захист Америки є, фактично, оновленою версію закону від 1978-го року про розвідувальну діяльність. Необхідність у цьому документі виникла з появою нових технологій, як то мобільних телефонів та електронної пошти. Проект дозволяє урядові без судового рішення прослуховувати розмови і переглядати листування людей, запідозрених у тероризмі.

Оскільки закон поширюється і на громадян США, правозахисники негайно заговорили про те, що документ порушує громадянські права американців, адже Конституція забороняє це робити, хіба що за згодою відповідних органів.

Про важливість цього проекту говорив у середу і директор Національної розвідки США Майк МакКонел на слуханнях Сенатського комітету з питань збройних сил.

Однак проблема для законодавців полягає у тому, щоби заднім числом захистити від судових позовів телефонні компанії, які сприяли роботі розвідки після терактів у США в 2001-му році. Сенатська версія законопроекту включає цей імунітет, але у версії Палати представників його немає.

У серпні минулого року Конгрес схвалив дію проекту на тимчасовій основі, однак Адміністрація Президента Буша хоче зробити його постійним.

XS
SM
MD
LG