Спеціальні потреби

НАТО радитиметься з Росією щодо членства України


НАТО радитиметься з Росією, чи запрошувати Україну в Альянс. Це випливає із заяви Генерального секретаря НАТО в інтерв’ю польській “Газеті виборчій”. Відповідаючи на запитання газети, коли Альянс запропонує Україні і Грузії приєднатися до Плану дій щодо членства, Схефер заявив, що питання наразі не вирішено:

“Зараз ми це обговорюємо. З боку Москви часто лунають зауваження з цього приводу. Ми серйозно ставимося до наших російських партнерів і мусимо залучити їх до обговорення”.

Водночас іще зовсім недавно очільник Північно-атлантичного блоку заявляв протилежне. У лютому цього року у Вільнюсі пан Схефер сказав, що НАТО не враховуватиме думку Росії стосовно членства України в Альянсі. Як він тоді наголосив:

“НАТО приймає рішення, і ці рішення приймаються спільно членами Альянсу. Крапка”.

З чим пов’язана зміна риторики керівництва блоку? І якщо Росію залучать до обговорення, то чи не означає це, що в України не залишилося шансів приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО на квітневому саміті в Бухаресті? Більшість українських експертів налаштовані песимістично. Як вважає директор Інституту зовнішньої політики при МЗС України Григорій Перепелиця, остання заява очільника НАТО означає фактичну відмову Україні:

“Очевидно, так. Причина тут полягає в тому, що на засіданні міністрів закордонних справ країн-членів НАТО, яке відбулося в цьому місяці, не було досягнуто згоди між членами Альянсу щодо надання Україні та Грузії Плану дій щодо членства в НАТО. Проти виступили перш за все європейські країни, такі як Німеччина і Франція. Також із певними засторогами виступила Італія. Очевидно, ті країни уже демонструють в НАТО зовнішню безпекову політику Євросоюзу, яка досить суттєво відрізняється від політики НАТО. І ця різниця полягає в тому, що Європейський Союз заради збереження добрих відносин з Росією готовий нехтувати інтересами безпеки України. Як це не сумно констатувати, але це виявляється фактом.

Звичайно, що Сполучені Штати Америки – найбільш активні прихильники надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО – в цих умовах змушені шукати компромісу з членами НАТО – країнами Євросоюзу. І звідтіля такий висновок. Але цей висновок є дуже сумним для України. Тим самим і Євросоюз, і НАТО підтверджують, що Україна залишається в сфері впливу і геополітичного домінування Російської Федерації”.

А тим часом Сполучені Штати радять Україні не полишати зусиль. Навіть якщо в Бухаресті Україні не нададуть Плану дій щодо членства, це не змінить стратегічного напрямку її руху. Таку думку висловив учора представник Держдепартаменту США Курт Волкер. Як він наголосив в інтерв’ю радіо “Свобода”, Сполучені Штати підтримують прагнення України і Грузії наблизитися до НАТО і зроблять усе, щоб їм у цьому допомогти.

А помічник Держсекретаря США Деніел Фрід заявив, що на саміті НАТО в Бухаресті будуть визначені часові рамки приєднання України і Грузії до Альянсу. Як сказав Фрід, виступаючи у вівторок на слуханнях в американському Сенаті:

“Україна і Грузія не готові до членства в НАТО просто зараз. Але ми можемо допомогти їм підготуватися”.

Помічник Держсекретаря зазначив також, що при ухваленні рішення мають враховуватись інтереси України, Грузії і НАТО, а не тиск ззовні.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG