Спеціальні потреби

Актуально

НАТО радитиметься з Росією щодо членства України

НАТО радитиметься з Росією, чи запрошувати Україну в Альянс. Це випливає із заяви Генерального секретаря НАТО в інтерв’ю польській “Газеті виборчій”. Відповідаючи на запитання газети, коли Альянс запропонує Україні і Грузії приєднатися до Плану дій щодо членства, Схефер заявив, що питання наразі не вирішено:

“Зараз ми це обговорюємо. З боку Москви часто лунають зауваження з цього приводу. Ми серйозно ставимося до наших російських партнерів і мусимо залучити їх до обговорення”.

Водночас іще зовсім недавно очільник Північно-атлантичного блоку заявляв протилежне. У лютому цього року у Вільнюсі пан Схефер сказав, що НАТО не враховуватиме думку Росії стосовно членства України в Альянсі. Як він тоді наголосив:

“НАТО приймає рішення, і ці рішення приймаються спільно членами Альянсу. Крапка”.

З чим пов’язана зміна риторики керівництва блоку? І якщо Росію залучать до обговорення, то чи не означає це, що в України не залишилося шансів приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО на квітневому саміті в Бухаресті? Більшість українських експертів налаштовані песимістично. Як вважає директор Інституту зовнішньої політики при МЗС України Григорій Перепелиця, остання заява очільника НАТО означає фактичну відмову Україні:

“Очевидно, так. Причина тут полягає в тому, що на засіданні міністрів закордонних справ країн-членів НАТО, яке відбулося в цьому місяці, не було досягнуто згоди між членами Альянсу щодо надання Україні та Грузії Плану дій щодо членства в НАТО. Проти виступили перш за все європейські країни, такі як Німеччина і Франція. Також із певними засторогами виступила Італія. Очевидно, ті країни уже демонструють в НАТО зовнішню безпекову політику Євросоюзу, яка досить суттєво відрізняється від політики НАТО. І ця різниця полягає в тому, що Європейський Союз заради збереження добрих відносин з Росією готовий нехтувати інтересами безпеки України. Як це не сумно констатувати, але це виявляється фактом.

Звичайно, що Сполучені Штати Америки – найбільш активні прихильники надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО – в цих умовах змушені шукати компромісу з членами НАТО – країнами Євросоюзу. І звідтіля такий висновок. Але цей висновок є дуже сумним для України. Тим самим і Євросоюз, і НАТО підтверджують, що Україна залишається в сфері впливу і геополітичного домінування Російської Федерації”.

А тим часом Сполучені Штати радять Україні не полишати зусиль. Навіть якщо в Бухаресті Україні не нададуть Плану дій щодо членства, це не змінить стратегічного напрямку її руху. Таку думку висловив учора представник Держдепартаменту США Курт Волкер. Як він наголосив в інтерв’ю радіо “Свобода”, Сполучені Штати підтримують прагнення України і Грузії наблизитися до НАТО і зроблять усе, щоб їм у цьому допомогти.

А помічник Держсекретаря США Деніел Фрід заявив, що на саміті НАТО в Бухаресті будуть визначені часові рамки приєднання України і Грузії до Альянсу. Як сказав Фрід, виступаючи у вівторок на слуханнях в американському Сенаті:

“Україна і Грузія не готові до членства в НАТО просто зараз. Але ми можемо допомогти їм підготуватися”.

Помічник Держсекретаря зазначив також, що при ухваленні рішення мають враховуватись інтереси України, Грузії і НАТО, а не тиск ззовні.

Всі новини дня

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Спостерігачі ОБСЄ кажуть, що вибори в Туреччині вільні, але не рівні

Фара Карімі, координаторка місії ОБСЄ на президентських виборах в Туреччині, яка нараховувала 232 спостерігачі з 31 країни.

Європейські спостерігачі на президентських виборах в Туреччині вказали на недоліки виборів, на яких президент Реджеп Таїп Ердоган здобув ще один п’ятирічний термін на посаді.

Об’єднана делегація кількох органів Організації з безпеки і співробітництва у Європі (ОБСЄ) не ставить під сумнів результати голосування, але вказує на проблеми - зокрема на нерівність умов для кандидатів, обмеження й упередженість засобів масової інформації тощо.

...Чинний президент і далі користувався несправедливою перевагою...
Фара Карімі

Багато світових лідерів зокрема президент США, прем’єр-міністр Великої Британії, президент Франції і канцлер Німеччини привітали Реджепа Ердогана з перемогою, заявивши про готовність співпрацювати з ним.

Результати виборів визнали також чільні представники Європейського Союзу, але, вітаючи Ердогана з переобранням, вони не згадали про те, що Туреччина має статус країни - кандидата на членство в ЄС.

Процес зближення Туреччини з Євросоюзом був заморожений 2018 року на тлі застережень, що Туреччина «віддаляється від цінностей і стандартів ЄС».

У звіті з попередніми висновками спостерігачів міститься схвальна оцінка того, що другий тур голосування 28 травня в Туреччині був справжнім змаганням двох політичних суперників і підкреслено, що активність виборців була дуже високою.

«Але, як і під час першого туру упереджене висвітлення в засобах масової інформації та брак рівних умов створили несправедливі переваги для чинного (президента)», - йдеться у звіті.

Спостерігачі також вказали на те, що названо «браком прозорості і спілкування» з боку виборчих установ, хоча й визнали, що «з технічної сторони» процеси голосування були організовані добре.

Серед інших проблем під час виборів представники ОБСЄ помітили використання «обома сторонами» дискримінаційної риторики, що розпалювала ворожість разом з, як сказано, «залякуванням представників певних опозиційних партій».

«В умовах обмежень свободи висловлювань ні приватні, ні суспільні ЗМІ не забезпечили редакційної незалежності та неупередженості у висвітленні кампанії, зменшивши виборцям здатність робити поінформований вибір», - кажуть спостерігачі.

Очільниця місії ОБСЄ Фара Карімі зауважила 29 травня, що одним з важливих завдань переможця на виборах в Туреччині буде подолання розколу в турецькому суспільстві.

Чільний представник делегації Ян Петерсен також сказав, що в ОБСЄ готові допомогти Туреччині виправляти недоліки.

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Джо Байден і Кевін Маккарті досягнули домовленості щодо збільшення боргового ліміту США, аби уникнути дефолту. Тепер її фінальне погодження залежатиме від голосування в Конгресі.

Більше

XS
SM
MD
LG