Спеціальні потреби

Україна та Росія відновили газові переговори


Черговий раунд газових переговорів проходить в Москві. Про їх результати поки що не повідомляється. Однак оглядачі зазначають, що перед українськими переговорниками практично нереальне завдання – максимально довго отримувати газ за ціною нижче від європейської. Особливо після того, як країни Сердньої Азії заявили напередодні про намір вдвічі збільшити вартість газу власного виробництва вже з наступного року. Втім Прем’єр-міністр, Юлія Тимошенко, ще залишає шанс на те, що вдасться домовитися:

“Нам дуже потрібно отримати стабільність в системі газопостачання до України. На цей рік ми все ж утримаємо ціну 179,5 доларів. І немає підстав хвилюватися, що ця ціна буде збільшена. Але наступні роки потрібно пройти певні етапи переговорного процесу як з Росією, так і з країнами Центральної і Середньої Азії. Поки що на мій погляд зарано говорити про таке суттєве зростання цін на газ у 2009-му році. Зарано, поки ми не закінчили переговорний процес”.

Однак у національній компанії “Нафтогаз” кажуть, що вже готуються до ймовірного подорожчання. Як варіант розглядають підвищення ставки за транзит російського палива до країн ЄС, а також його зберігання в українських підземних сховищах. Це може частково компенсувати витрати на закупівлю газу для власних потреб, запевняє речник компанії Валентин Землянський.

Однак такий варіант має свої вади, кажуть експерти. Адже це відіб’ється й на вартості газу для українських споживачів, зокрема й промисловості. Критикують дії уряду й представники опозиції. Колишній міністр палива й енергетики Юрій Бойко вважає ймовірне подорожчання результатом незграбних дій урядовців, які намагаються зламати існуючі схеми газопостачання:

“Переможні декларації, які ми чули останнім часом – мовляв ми когось перемогли і відтепер ми будемо диктувати свої умови “Газпрому”. Для економіки перехід на європейські ціни для нашої країни буде означати, що кожен мешканець нашої країни включно із немовлятами, віддасть в економіку інших країн”.

Опозиція вимагатиме звіту уряду про ситуацію на газовому ринку перед парламентом. Так само депутати із меншості хочуть заслухати й звіт президента.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG