Спеціальні потреби

У Вашингтонi говорили про НАТО i Україну


У Вашингтоні Центр стратегічних i мiжнародних досліджень, напередодні візиту Президента Буша на саміт НАТО, організував брифінг для представників ЗМІ. Репортери та продюсери найбільших та найвпливовіших у США телеканалів та газет обговорювали які основні питання розглядатимуться на саміті та чого від нього слід очікувати. Втім, найбільш популярною темою обговорення виявилося питання приєднання України до Плану дій з набуття членства у НАТО. Напевно так багато про Україну журналісти в США не говорили з часів Помаранчевої революції.

Керівник проекту нових демократій Центру Януш Бугайські запевнив представників американських ЗМІ, що об’єктивно як Україна, так і Грузія є готовими до приєднання до ПДЧ.

«Я хочу сказати чітко – Україна підготовлена до ПДЧ. Так само, якщо не краще, ніж Албанія в 99-му році, коли та розпочала цей процес. Україна досить багато брала участь в місіях як НАТО, так і інших союзницьких місіях. Має військові контингенти в Косово, раніше мала в Боснії та Хорватії. Звичайно, вони готові! Вже протягом багатьох років вони мають плани дій з НАТО. ПДЧ – це маленький крок уперед від тих домовленостей, що вже є».

З Бугайськi погодився також його колега Стівен Фленеґен. «Україна часто надавала НАТО літаки, наприклад, для місій в Афганістані. Якщо говорити загалом про євроатлантичну безпеку, то немає сумніву, що Україна вже зараз робить вагомий внесок», -- зазначив вiн.

Але, за словами Бугайські, на заваді приєднання до ПДЧ України та Грузії стоїть шантаж Москви. Причому, як вважає екпсерт, керується тут Росія зовсім не інтересами власної безпеки; вона виступає проти через одну причину – це заважатиме Москві повернути країни-сателіти до власної сфери впливу.

І ця політика, додає Бугайськi, спрацьовує - принаймні стосовно деяких європейських держав. «Москва протягом останніх тижнів намагалася роз’єднати європейські країни, наполягаючи, що надання ПДЧ Україні та Грузії зашкодить стосункам Європи з Росією. На жаль, деякі європейські країні піддаються тиску Росії», -- пiдкреслив експерт.

Втiм Бугайськi вважає, що частково, у відсутності згоди серед країн-членів НАТО щодо приєднання до ПДЧ України та Грузії є вина і самої України. Україна пізно написала листа з проханням приєднатися до ПДЧ. Це не дало достатньо часу членам НАТО для обговорення та напрацювання єдиної політики.

Позиція Сполучених Штатів загалом залишається на користь приєднання України до ПДЧ. Бугайські не ризикнув пророкувати, що саме з цього приводу Президент Буш скаже у Києві, візит до якого відбудеться напередодні саміту в Бухаресті. «Мої інстинкти говорять мені, що буде щось близьке до ПДЧ, щось прийнятне», -- пророкує експерт.

Водночас, за словами Фленеґена, цей візит також матиме велике символічне значення. «Показати українцям та росіянам, що Вашингтон поважає право України самій приймати рішення щодо приєднання до міжнародних організацій», -- сказав вiн.

Американські кореспонденти хотіли знати, а чи не кращим було би просто поступитися Москві. Януш Бугайські закликав їх не розглядати пострадянські країни виключно через призму інтересів Росії. «Вони мають власні пріоритети щодо національної безпеки, власні національні інтереси та завдання розвитку». За його словами, йти на поступки Росії - найгірша стратегія.

«Тиск на Україну продовжуватиметься, незалежно від того, чи приєднається Україна до ПДЧ, чи ні. Важливо, що український уряд є зараз єдиним у цьому питанні. Для них, я вірю, західні цінності, західна демократія, західна система безпеки є найкращою системою захисту від ймовірної ворожості з боку Росії. Я би стверджував, що навпаки: якщо Україна не отримає ПДЧ, то росіяни почуватимуться сміливішими через те, що їхній тиск та анти-західна пропаганда приносять бажані результати», -- пiдсумував еспекрт Центру стратегiчних та мiжнародних дослiджень Януш Бугайськi.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Українці у Нью-Йорку помолилися за мир в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00
XS
SM
MD
LG