Спеціальні потреби

У фінансовій системі США панує кредитна криза


Адміністрація Президента Буша запропонувала докорінно змінити способи регулювання фінансових установ у США. Міністр фінансів Генрі Полсон у понеділок з’ясував обсяги можливих змін, які, за його словами, необхідні для того, аби не допустити до повторення хаосу на ринках, пов’язаного з іпотечною кризою.

Запропоновані заходи передбачають зміни в тому як уряд регулює тисячі фінансових установ – від великих банків та інвестиційних фондів до місцевих страхувальних агентів і брокерів іпотечних позик. Міністр фінансів Генрі Полсон зазначив, що запропоновані зміни не буде запроваджено негайно:

“Наш головний і невідкладний пріоритет це підтримувати ринок капіталу та житла, поки не виправиться становище. За окремими винятками, рекомендації запропоновані у цьому плані, не повинні і не будуть запроваджуватися поки не будуть виправлені поточні проблеми на ринках”.

Рекомендації передбачають значне поширення ролі Федерального резервного управління. Визначений як “регулятор стабільності ринків”, Центральний банк одержить повноваження переглядати бухгалтерські книги будь-якої фінансової установи, діяльність якої становить вірогідну загрозу стабільності фінансової системи США.

Цей план, вже піддали критиці у приватному секторі. Представник Центру економічних та політичних досліджень Дін Бейкер каже:

“На мою думку ця пропозиція позбавлена достатньої сили. Потрібно посилити регулювання сектора інвестиційних банків. Це, на мій погляд, найбільш явний недолік у системі”.

У фінансовій системі країни панує найгірша за останніх два десятиліття кредитна криза, яка призвела п’ятий найбільший інвестиційний банк Беар Стернс майже до краху. Дін Бейкер зазначає:

“Тепер усі усвідомлюють, що вагомі гравці, інвестиційні банки, загрожують стабільності фінансової системи, і в основному саме вони діють без регулювання”.

План Міністерства фінансів, який опрацьовували протягом року, передбачає створення нових регуляційних агентств, які мають наглядати за діяльністю бізнесів і захищати інтереси споживачів. Одначе, критики кажуть, що, беручи до уваги складність цих питань, доля реформ фінансової системи не визначиться аж поки до влади не прийде новий президент.

XS
SM
MD
LG