Спеціальні потреби

В Україні розчаровані результатами саміту НАТО


Українські експерти розчаровані результатом саміту в Бухаресті. Коментуючи ненадання Україні Плану дій щодо членства в НАТО, аналітики називають це поразкою України та Заходу і геополітичною перемогою Кремля.

Противники євроатлантичного вибору святкують перемогу: Україна отримала “гарбуза” в Бухаресті. Попри те, що Президент США Джордж Буш чітко висловився “за” ПДЧ для України, до нього не дослухались. З’ясувалося, що думка Росії більше важить для НАТО, ніж думка Америки. Путін виграв, – каже директор Інституту зовнішньої політики при МЗС України Григорій Перепелиця:

“Це дійсно є велика геополітична перемога Путіна. Оскільки завдання Путіна було не співпрацювати з НАТО, а зруйнувати НАТО зсередини. І сьогодні ми бачимо, що йому це вдалося. І тут справа не в тому, що за допомогою Німеччини і Франції Росія закриває двері НАТО для України, а фактично це означає, що закриваються двері для входження України в європейську спільноту. Це буде мати дуже негативні наслідки не тільки для України, а для всієї системи європейської безпеки. Тому що Росія знайшла важелі впливу тепер на єдність Європи і єдність Європейського Союзу. І далі за Україною вона буде розколювати Європу, розколювати єдність Європи. Це дуже сумно, оскільки та ідея загальноєвропейської, євроатлантичної безпеки тепер має повні шанси бути похованою”.

Це початок краху, – каже Перепелиця. Він радить зважати не на терміни перенесення питання щодо України, а на мотивацію відмови. Політолог налаштований песимістично і не прогнозує надання ПДЧ Україні у грудні:

“Я не думаю, що в грудні Україну допустять до ПДЧ. Тому що мотивація зовсім інша. Мотивація спрямована в бік підтримки геополітичних інтересів Російської Федерації. А інтереси Російської Федерації це ізолювати Україну від європейського поступу і реінтегрувати її в сферу російського впливу, в сферу російських нових геополітичних проектів. Я думаю, що перший етап цілком удався сьогодні в Бухаресті для Путіна. Тому я думаю, що Путін в Бухаресті святкує повну перемогу – не тільки над Україною, але над Заходом в цілому”.

Перемога Росії на геополітичній шахівниці. З такою оцінкою Бухарестського саміту згоден інший експерт, директор фундації “Відкрите суспільство” Юрій Сиротюк. Проте за його словами, рішення відкласти приєднання України до ПДЧ це поразка не Сполучених Штатів, а радше Європи:

“Я думаю, що це швидше є певною поразкою Європи. Тобто є певна ситуація з Європейським Союзом і з Європою взагалі щодо їхнього геополітичного бачення України. Досить багато було прикладів в історії, коли Європа закривала очі на те, що відбувається в Україні, і недооцінювала роль України. Тобто Європа ще й досі, особливо стара Європа, найбільші країни – Німеччина і Франція, на жаль, Україну розглядають в контексті геополітичних впливів Росії. Тобто незалежну Україну, але яка знаходиться в зоні геополітичних впливів Росії. І тому Європа, яка мала безпосередні кордони з Росією і яка купує енергоносії, вона боїться і ніяк не може визначитися з місцем України.

Ця ситуація взагалі історична, бо коли був Голодомор в Україні в 1930-их роках, то Європа мовчала, хоча знала про це. Коли Українська Народна Республіка оголошувала незалежність у 1917-му році, Європа не підтримала таких дій. Тобто є певна проблема ментального вибору Європи, де вона закінчується”.

Експерт не виключає, що остаточне рішення НАТО щодо України може бути позитивним:

“Побачимо, що буде в грудні. Просто Україна повинна зайняти більш чітку позицію”.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG