Спеціальні потреби

Словаччина коментує шанси України щодо ПДЧ у груднi


Україна має всі шанси приєднатися в грудні до Плану дій щодо членства в НАТО. Про це заявив на прес-конференцiї в Києвi посол Словацької Республіки в Україні Урбан Руснак. Але щоб отримати позитивну відповідь, вважає посол, українським лідерам необхідно зосередитись на стратегічній меті замість тактичної – конкурентної боротьби за президентство:

«Я бачу передумови для того, щоб Україна змогла зробити такий прогрес, що ми запросимо Україну до ПДЧ у грудні цього року. Я впевнений, що переконанiсть президента і прем`єр-міністра в необхідності продовження курсу європейської та євроатлантичної інтеграції перевершить проблеми, пов`язані з майбутніми президентськими виборами. Не можна ставити стратегічні цілі України на рівень тактичних, на рівень конкурентної боротьби між політичними силами».

Говорячи про підсумки саміту НАТО в Бухаресті, посол Словаччини назвав їх історичними, а рішення щодо України і Грузії – унікальним за формою:

«Ніколи раніше НАТО не давало таких зобов`язань перед своїми партнерами. Но ці зобов`язання не є абсолютними. Це не значить, що під час перегляду питання в грудні місяці Україна та Грузія отримають ПДЧ автоматично. Україна повинна зробити своє “домашнє завдання”».

У цьому “домашньому завданні”, каже посол Руснак, три базові частини: політична стабільність, реформи та підтримка населення. За його словами, добитися кардинальних змін у ставленні людей до НАТО за 8 місяців неможливо, проте можна переломити тенденцію.

Словаччина колись сама перебувала у подібному становищі, коли всього лише за півтора року, завдяки інформаційній кампанії, суспільну підтримку ідеї вступу до НАТО вдалося підняти на 30%.

Схожість української та словацької ситуацій ще й у тому, що свого часу Словаччина теж спізнала гіркоту відмови: в 1999 році вона претендувала на членство в Альянсі разом із Польщею та Угорщиною. Тоді поляків та угорців запросили, а словаків – ні. Зі свого досвіду вони радять українцям: мета стане ближчою, якщо почати поводитись, де-факто, як запрошені до членства. “Коли нас не покликали, ми не дуже образились, а застосували таку стратегію: зміцнювали свої позиції в безпеці, провадили реформи”, -- каже колишній посол Словаччини у США, один з ідеологів чехословацької “оксамитової” революції, радник президента Вацлава Гавела Мартін Бутора: «От і Україна могла б чинити так, начебто вона вже отримала План дій,» - каже вiн.

Бутора радить українським політикам працювати над реформами 24 години на добу та інформувати суспільство про можливості, які відкриває членство в НАТО для бізнесу, освіти, притоку інвестицій. А ще не зважати на зовнішні погрози. Адже Росія колись так само перешкоджала приєднанню Словаччини до НАТО, а нині має з нею чудові ділові стосунки.

XS
SM
MD
LG