Спеціальні потреби

Ізраїль відзначив 60-ту річницю незалежності


Ізраїль відзначив 60-ту річницю своєї незалежності концертами і військовими парадами. Особливо колоритними були авіашоу. Відзначення ювілею відбувалося за посилених умов безпеки на випадок терористичних атак. На час святкувань Ізраїль закрив кордони з палестинськими територіями.

Палестинці називають цей день катастрофою тому, що 700 тисяч палестинців втратили свої домівки після створення єврейської держави.

Як і 60 років тому питання безпеки залишається не менш актуальним для Ізраїлю і сьогодні. Всього кілька років тому ситуація в Єрусалимі була дуже нестабільною. В другому повстанні палестинців – інтифаді – загинуло близько тисячі ізраїльтян і майже чотири тисячі палестинців. Тепер же безпеку підтримують завдяки високій стіні та перепускним пунктам.

Ця стіна є частиною семисоткілометрового бар’єра, що відділяє Ізраїль від Західного берега. Палестинці твердять, що стіна безпеки є незаконною, а перепускні пункти обмежують свободу їх переміщень. Але ізраїльтяни переконані, що завдяки цим заходам припинено теракти.

За 60 років існування Ізраїль вистояв шість воєн з арабськими сусідами і домігся перемир’я лише з двома з них.

Ґершон Коен керує невеликою друкарнею в Єрусалимі. Він каже, що із самого початку ізраїльтяни вірили в свої сили:

“У 1948-му році мені було 19 і я служив в армії в Єрусалимі. Єврейських громадян тут було близько 70 тисяч, а по всьому Ізраїлю - майже півмільйона, і все одно ми і думати не хотіли, що програємо війну. Сьогодні нас сім мільйонів. Ми маємо добру економіку і зростаємо”.

Вплив на майбутнє Ізраїлю може мати Іран, який США звинувачують у розробці ядерної зброї. Президент Махмуд Ахмедінеджад заявив, що Ізраїль треба стерти з карти світу.

Іншим важливим з точки зору безпеки питанням є ізраїльсько-палестинські відносини. Чи вдасться ізраїльтянам укласти мир з палестинцями, які живуть в Східному Єрусалимі, на Західному березі чи в секторі Гази, покаже майбутнє.

А поки що життя в країні тече своїм плином, як ніби не існує загрози на землі, яку євреї вважають своєю батьківщиною вже три тисячі років. Євреї з усього світу приїжджають сюди молитись перед найбільшою святинею іудаїзму – Стіною плачу.

Політолог Єхезкель Дрор говорить, що євреї, які обрали місцем життя Ізраїль, із відповідальністю ставляться до своєї країни та один до одного. Це, на його думку, одне з найбільших досягнень Ізраїлю:

“Сьогодні це означає, що ви почуваєтесь частиною єврейського народу та іудаїзму і усвідомлюєте свої зобов’язання перед усіма євреями світу”.

XS
SM
MD
LG