Спеціальні потреби

Експерти про приховані мотиви демаршу Тимошенко


Схоже, що Юлія Тимошенко вирішила: час іти. До цього прем’єрку спонукають серйозні проблеми в економіці: інфляція здатна обвалити її популярність до рівня кількарічної давнини, коли політик з найбільшим антирейтингом мав прізвище Тимошенко. Пояснюючи причини демаршу БЮТ у Верховній Раді, політологи до ситуації в економіці додають провал сценарію, шляхом конституційних змін, вивести з гри президента, а також невдачу з отриманням контролю над Фондом держмайна. На запитання про те, для чого прем’єр-міністр наказала заблокувати у парламенті виступ президента, відповідає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов:

“Тому що їй не вдалося домовитися з Партією регіонів про створення тимчасової конституційної комісії і перевербувати ПР на свій бік. Двопартійна змова не вийшла. Тому Тимошенко вирішила для початку заблокувати трибуну, щоб відтягнути роботу ВР і починати ще раз домовлятися. І по-друге, їй вкрай потрібно сьогодні провести приватизацію, і вона вимагає: або коаліція і робота парламенту, або Портнов чи інший лояльний до неї голова Фонду держмайна. Ось і все.

Вона хоче скандалу. Вона хоче піти в опозицію, поки рейтинги ще дають цю змогу. Тому що після 25-го буде важче це робити. Бо якщо їй не вдасться приватизувати Одеський завод – а їй це не вдасться, і якщо в неї не буде вельми доброго результату в Києві – а він не буде добрим, ні мера, ні партійну більшість вона не отримає в Київраді, – то тоді ситуація буде виглядати для неї гірше”.

Як каже Карасьов, Тимошенко поставила питання руба: або повна влада, або відставка. Утім, на найближчий час – принаймні до столичних виборів – політолог не прогнозує жодних кардинальних сценаріїв. Як каже він, до 25-го травня взагалі нічого не буде. А нинішню ситуацію називає “мляво плинним конфліктом, що часом переходить в активну фазу”. “До цього вже всі звикли”, – додає Карасьов.

З ним згоден інший експерт, директор фундації “Відкрите суспільство” Юрій Сиротюк. За його словами, такої розкоші, як опинитися в опозиції, союзники Тимошенко не подарують:

“Сьогодні проблемою Юлії Тимошенко є те, що вона дратує своїх політичних соратників та опонентів і чекає від них гострої реакції. Натомість президент, мені здається, зайняв мудру позицію, він не вступає у відкриту війну з Юлією Тимошенко, він воює з нею війною указів і руками Балоги, а натомість дав інфляції і економіці повоювати з Тимошенко, а от з цим ворогом Юлія Володимирівна ніяк не справляється”.

Що ж до оцінки нинішньої політичної ситуації, то за словами Сиротюка, в Україні немає кризи:

“Криза, знаєте, це шлях лікування. Коли виникає певна криза, то це шлях до оздоровлення. В Україні дійсно немає кризи, бо ніхто нічого не оздоровлює, ніхто нічого не лікує, ніхто не проводить системних реформ. А йде банальна боротьба за владу. Найбанальніша боротьба за владу, без огляду на національні інтереси. І сьогодні ми бачимо плани перевести Україну в парламентську республіку – тобто фактично, борючись за владу один з одним, наші суб’єкти політичного процесу потурають напряму нашим північним сусідам. Бо ми знаємо, що всі кремлівські політологи, всі кремлівські стратеги виступають планомірно за те, щоб Україна була парламентською республікою, бо на їхню думку, так набагато легше контролювати і працювати з Україною. Очевидно, що ми бачимо не лише внутрішньовидову боротьбу між українською владою, а ми ще бачимо пряму реалізацію сценарію, про який давно мріяла Росія. І це унікальна ситуація, коли демократична прозахідна коаліція працює повністю на догоду північному сусіду не за європейськими, не за західними правилами”.

XS
SM
MD
LG