Спеціальні потреби

Триває суперечка навколо статусу Севастополя


Триває російсько-українська суперечка про статус Севастополя, початок якій поклав мер Москви Юрiй Лужков. В Україні наголошують: питання щодо Севастополя вирішені давно і назавжди, а заяви Лужкова є свідомим обманом.

Чия земля – Севастополь? Дискусію, нав`язувану північним сусідом, в Україні вважають позбавленою сенсу. Останні заяви російських посадовців щодо Севастополя не мають жодних міжнародно-правових пiдстав. На цьому наголосив міністр закордонних справ України Володимир Огризко. В інтерв`ю журналістам у середу очільник українського МЗС підкреслив: «ці питання вирішені давно і назавжди».

Водночас російська сторона, як виглядає, дотримується іншої думки. Держдума Російської Федерації готує спеціальну заяву стосовно Севастополя і російського Севастопольського флоту. Про це повідомив спікер Борис Гризлов, який підтримав відповідну ініціативу комуністичної фракції російського парламенту.

Початок історичній суперечці з політичним підтекстом поклав мер Москви Юрій Лужков. Минулої неділі посадовець, скандально відомий своїми антиукраїнськими висловлюваннями, озвучив нову порцію претензій до сусідів. Під час урочистостей в Криму з нагоди 225-річчя російського Чорноморського флоту Лужков заявив, що Севастополь ніколи не передавався Україні і відтак мусить бути повернений Росії. Наступного ж дня Служба Безпеки України відреагувала на такі заяви забороною Лужкову на в`їзд. Проте російський МЗС назвав це «недружнім кроком», а у своєму коментарі повідомив, що «думка Лужкова збігається з точкою зору більшості росіян».

Як виглядає, українсько-російської дискусії про статус Севастополя таки не уникнути. Про те, чия земля Севастополь, ми запитали відомого історика, професора Київського національного університету імені Шевченка Володимира Сергійчука. Як він підкреслив в інтерв`ю «Голосу Америки», заяви про те, буцімто Севастополь ніколи не передавався Україні, є свідомим обманом:

«Це введення в оману широкої громадськості як російської і української, так і світової. Севастополь справді не згадується в Законі СРСР від 1954 року, але він тому не згадується, що він ніколи до того часу і пізніше, протягом 20 років, не виводився зі складу Кримської області. Севастополь, будучи містом республіканського підпорядкування, мав статус адміністративно-господарського центру, а не адміністративно-територіальної одиниці. Тобто Севастополь ніколи не був суб`єктом Російської Федерації. Суб`єктом Російської Федерації була Кримська область, а не Севастополь. Тому і не було потреби писати про Севастополь в Указі щодо передачі Кримської області від СРСР до УРСР», каже професор Сергійчук.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG