Спеціальні потреби

Актуально

Експерти коментують шанси України приєднатися до ПДЧ

У вівторок завершився візит до України делегації Північноантлантичної Ради на чолі з Генсеком НАТО Яапом де Гооп Схеффером. Під час зустрічей з керівництвом України Генеральний секретар НАТО намагався визначити готовність України до приєднання до Плану дій щодо набуття члентсва у НАТО. За словами Яапа де Гооп Схеффера вступ до НАТО допоможе Україні зміцнити суверенітет, збільшить попит на військову продукцію України та сприятиме ефективнішому проведенню реформ.

Генсек також назвав міфом, те що НАТО планує розмістити військові бази на території України. Українці ж досі залишаються розділені у питанні членства України у НАТО. Під час візиту високопосадовців НАТО в українській столиці проходили антинатовські протести.

Перебуваючи у Києві, Генеральний секретар НАТО заявив, що буде сприяти позитивному рішенню питання щодо приєднання до ПДЧ, але не дав жодних обіцянок щодо дати позитивного вирішення цього питання.

Колишній посол США в Україні, тепер експерт інституту Брукінгса у Вашингтоні Стівен Пайфер висловлює сумнів у тому, що Україна уже в грудні отримає право на приєднання до Плану дій щодо набуття членства у НАТО. Більш вірогідно це може відбутися у квітні наступного року, – вважає він:

«Проблема, яку я бачу у грудні – це незначний вплив, який буде мати Президент Буш на своїх європейських колег, оскільки це буде останній місяць Адміністрації Буша при владі. У той час як у квітні при владі у США буде Президент Обама, чи Президент МакКейн, і обидва, як ми знаємо, підтримують приєднання України до ПДЧ. У квітні також буде трохи легше, ніж це було на саміті у Бухаресті коли Президент Буш намагався вирішити одразу три-чотири проблеми. У квітні ж програма саміту не буде такою складною, і зможе сфокусуватись на питанні приєднання України до Плану дій щодо набуття членства у НАТО. У цьому контексті перспектива позитивного вирішення цього питання є кращою у квітні».

Стівен Пайфер переконаний, що визначальним у процесі приєднання України до ПДЧ все ж залишатиметься внутрішньополітична ситуація в Україні. Особливо це важливо для європейських лідерів, які досі використовують внутрішньополітичну нестабільність в Україні як аргумент проти приєднання до ПДЧ.

З цим погоджується експерт німецького Фонду Маршала у Вашингтоні Ян Нойце. За його словами Україна на 95% виконала вимоги для приєднання до Плану дій щодо набуття членства у НАТО. Але країни-члени НАТО, для ухвалення позитивного рішення у цьому питанні хочуть бачити ефективніші реформи та політичну стабільність в Україні. Експерт не заперечує, що позиція Росії, яка виступає проти натовських перспектив України, є важливою для Німеччини та Франції, але визначальним за словами експерта усе ж для цих країн є внутрішньополітичні процеси в Україні:

«Я думаю, що негативна реакція Росії на приєднання України до ПДЧ є у зоні уваги Німеччини. Але я не думаю, що Німеччина чи Франція, у цьому контексті, дала б якійсь третій країні, чи це Росія, чи якась інша країна, право вето у питанні натовських перспектив України. Росія відіграє певну роль у позиції Німеччини, але як заявила під час саміту в Будапешті канцлер Німеччини Анґела Меркель, найбільше Німеччину турбує швидкість та якість провадження внутрішніх реформ в Україні: демократичних, правових, економічних».

Хоча за словами Яна Нойце приєднання України до ПДЧ може позитивно вплинути на внутрішньополітичні процеси в Україні, ПДЧ не є панацеєю у вирішенні усіх українських проблем.

Своїми думками щодо натовських перспектив України поділився i Адрiян Каратницький, старший науковий спiвробiтник Атлантичної Ради США – недержавної структури, яка сприяє розвитку трансатлантичних вiдносин.

Коментуюи росiйську позицiю щодо членства України в НАТО, вiн зауважив, що вона жорстка і що російські діячі мають вплив, але Росія не матиме жодного вето на приєднання України до ПДЧ, яке не можна вважати приєднаннм до НАТО. Це просто один із кроків на шляху до НАТО, а остаточне рішення має прийняти український народ на всенародному референдумі. Тому слід відмежувати питання ПДЧ від російського вето і російського впливу, - зазначив експерт.

Щодо прямого членства у перспективі, продовжив пан Каратницький, російська позиція впливатиме на позицію європейських країн: «Якщо існують територіальні невизначені питання, і Росія може піднімати питання щодо Криму, то я думаю, що це може ускладнити ситуацію».

Експерт також уважає, що якщо Україна навiть приєднається до ПДЧ, то процес її вступу до НАТО, може розтягнутися на кiлька рокiв. Також вiн думає, що Росія буде вживати усі доступнi їй важелі впливу, як внутрішні так і зовнішні, щоб загальмувати цей процес. А це, у свою чергу, може стати спонукою для України прямувати до НАТО бiльш рiшуче, - каже Адрiян Каратницький.

Свiй ефект на громадську думку в Українi щодо приєднання до НАТО, на думку американського експерта українського походження, може мати i змiна влади у США, яка могла б створити новий клiмат вiдносин мiж країнами. Проте, на вiдмiну від своїх колег, Адрiян Каратницький вважає, що ПДЧ Україна може отримати ще в груднi нинiшнього року, оскiльки це пiдтримує не лише дiюча Адмiнiстрацiя Буша, але i обидва кандидати на президентську посаду у США Джон МакКейн та Барак Обама.

Всі новини дня

Росія «плекає ультраправий націоналізм» як інструмент війни, в першу чергу проти України – посол США при ОБСЄ Карпентер

Посол США в ОБСЄ Марк Карпентер

Висуваючи абсурдні звинувачення в нацизмі на адресу українського керівництва, Росія культивує ультраправий націоналізм як інструмент війни, заявив посол США в ОБСЄ Майкл Карпентер. За його словами, Росія використовує слово «нацист» як «кодове слово для позначення кожного, хто виступає проти варварської війни Росії проти України». І водночас Кремль підтримує справжніх неонацистів у самій Росії та на Заході, сказав американський дипломат цього тижн, виступаючи на засіданні Постійної ради ОБСЄ, присвяченому російській агресії в Україні.

«Багаторічна підтримка Кремлем насильницьких ультраправих екстремістських груп і його мета знищити й підпорядкувати Україну – це дві сторони однієї медалі. Не потрібно дивитись повз ненависть, що заперечує існування України як незалежної нації, – сказав Майкл Карпентер, – Ультранаціоналістичний порядок денний Кремля також іноді перетворювався на підтримку неонацистських груп, які на міжнародному рівні спрямовані на дестабілізацію демократичних країн».

Звірства не відбуваються природно або спонтанно. Цілковито зневажливе ставлення такої великої кількості російських солдатів до людей похилого віку, жінок і дітей в Україні є прямим результатом того, що її війська підживлюють брехнею про Україну та її народ та насаджують ультранаціоналістичні та дегуманізуючі ідеї серед її військ
Майкл Карпентер

Упродовж багатьох років Кремль використовував звинування України у фашизмі, чи нацизмі, у той час як Кремль сам сприяв розвитку російських ультранаціоналістів та медіа-платформ, чия пропаганда безпосередньо живить неоімперський наратив Кремля, який прагне підкорити й русифікувати Україну, каже американський дипломат. Карпентер наполягає, що існує прямий зв’язок між антиукраїнською пропагандою і звірствами, яки чинили російські військові в Україні.

«Звірства не відбуваються природно або спонтанно. Цілковито зневажливе ставлення такої великої кількості російських солдатів до людей похилого віку, жінок і дітей в Україні є прямим результатом того, що її війська підживлюють брехнею про Україну та її народ та насаджують ультранаціоналістичні та дегуманізуючі ідеї серед її військ. Така ідеологія вже давно пропагується всередині Росії та втілюється доморощеними ультраправими екстремістськими групами», – наголошує американський дипломат. За його словами, «ми повинні чітко говорити про те, хто і з якою метою їх підтримує».

Про російський ультраправий націоналізм говорять на найвищому міжнародному рівні

На початку червня Організація з безпеки й співробітництва в Європі вирішила поновити роботу «Московського механізму», щоб дослідити інформацію про порушення прав людини, військові злочини та злочини проти людяності, які стали наслідками російського вторгнення в Україну.

Про те, що дезінформаційна кампанія Росії проти України, має на меті виправдати вторгнення в Україну, наголошували і кілька спікерів під час засідання Ради Безпеки ООН у вівторок, 21 червня, на дебатах про «підбурювання до насильства, що веде до жорстоких злочинів». Дискусію на цю тему в присутності спеціальної радниці з питань запобігання геноциду Еліс Ндеріту скликала Албанія, яка головує у Раді у червні.

На засіданні виступила українська експертка з інформаційної безпеки Любов Цибульська. Вона вважає, що злочини, які багато експертів кваліфікують як геноцид, є наслідком послідовної роботи російської пропагандистської машини, завдяки якій «українці (як проголошують пропагандисти - ред.) перестали бути людьми й мають бути фізично знищені у величезних масштабах».

Представник Литви, який виступав також від Естонії та Латвії, сказав, що Росія багато років поширювала брехню про Україну для того, щоб виправдати своє вторгнення. «Якщо не буде чіткої та сильної міжнародної відповіді, щоб зупинити це, агресія проти України буде лише початком», – попередив він. Також представник Словаччини сказав, що приводи, під якими Москва вторглася в Україну, нагадують той час, коли в Європі іншу цільову групу представляли як екзистенційну загроза, щоб представити війну як оборонну та неминучу. Найяскравішим прикладом такої політики була антиєврейська пропаганда нацистської Німеччини.

Присутній на цьому засідані Ради безпеки ООН посол Росії Василь Небензя повторив російську офіційну лінію, згідно з якою, «після перевороту на Майдані 2014 року київський режим прямо підбурював до насильства проти російськомовних жителів України. Усе населення поділялося на громадян першого і другого сортів, причому російськомовні та росіяни вважалися громадянами другого сорту». Російский посол назвав всю владу в Україні після Майдану незаконною, і додав, що за роки після Майдану «були десятки, якщо не сотні вбивств російськомовних політиків і журналістів».

США не лише роблять заяви, але і протидіють крайньоправим загрозам, що йдуть з Росії

Сполучені Штати приділяють дедалі більше уваги зв’язкам між Кремлем та ультраправими націоналістичними рухами в самій Росії та на міжнародному рівні. Минулого тижня США наклали санкції на двох росіян, яких визнали прихильниками «етнічно мотивованої насильницької екстремістської групи» під назвою Російський імперський рух. Також США внесли в Особливий список глобальних терористів громадянина Швеції, який проходив навчання у російському Санкт-Петербурзі.

Як повідомило Міністерство фінансів США, яке наклало санкції на росіян, Станіслав Шевчук, європейський представник Російського імперського руху їздив до Сполучених Штатів у 2017 році, де шукав зв’язків з місцевими «екстремістськими» групами. Другий росіянин – Олександр Жучковсьий, також прихильник цієї організації, якому вдалося зібрати через соцмережі понад 3,4 мільйона доларів на закупівлю озброєння та військової техніки для різних проросійських бойовиків для їхньої поїздки на Донбас, щоб воювати там проти України.

Російський імперський рух був включений Державним департаментом США до Особливого списку глобальних терористів у 2020 році, як ультранаціоналістична група прихильників переваги білої раси. Група базується в Росії та здійснює воєнізовану підготовку білих супрематистів і неонацистів та відіграє помітну роль у спробі об'єднати європейців та американців проти їхніх вигаданих ворогів, мовиться у повідомленні Державного департаменту від 15 червня.

Того ж дня Міністерство фінансів США внесло громадянина Швеції Антона Туліна у Спеціальний список глобальних терористів (SDGT). У повідомленні Державного департаменту мовиться, що Тулін був серед з трьох засуджених у 2017 році за участь у нападі на центр для біженців у шведському місті Гетеборзі. Тулін, як з’ясували слідчі, брав участь у «неонацистському скандинавському русі опору, та разом із ще одинм його спільником проходив підготовку зі зброєю в руках у російському воєнізованому угрупованні «Партизан» у Санкт-Петербурзі.

Виступаючи у Відні на засіданні Постійної ради ОБСЄ, посол США до цієї організації Майкл Карпентер назвав цілу низку діячів російської дезінформаційної сцени, які вже перебувають під американсьакими санкціями. Серед них Леонід Савін, головний редактор Geopolitica.ru, колишній головний редактор Katehon і, за повідомленнями, член Військово-наукового товариства Міністерства оборони Росії. Карпентер нагадав, що натхненником видання Geopolitica.ru був «російський фашист Олександр Дугін», який з 2015 року є під санкціями США за «активне» вербування «осіб з військовим і бойовим досвідом для боротьби від імені самопроголошеної Донецької Народної Республіки».

«Кремль підтримує ультраправу інформаційну екосистему, що складається з російських ультранаціоналістів і медіа-платформ, чия пропаганда безпосередньо вписується в наратив Кремля, який прагне підкорення та русифікації України. Geopolitica.ru одна з таких платформ», – написав Карпентер у своєму акаунті в мережі Твіттер.

Ексклюзив: Джон Кірбі про майбутнє американської військової допомоги. Інтерв'ю

Ексклюзив: Джон Кірбі про майбутнє американської військової допомоги. Інтерв'ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:17 0:00

Сполучені Штати цього тижня схвалили черговий пакет військової допомоги Україні на суму 450 мільйонів доларів, в якому закладені, серед іншого, ще 4 системи HIMARS.

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Напередодні Європейський союз ухвалив історичне рішення і надав Україні офіціний статус кандидата у члени ЄС. Питання підтримки України буде одним із ключових на самітах Групи Семи, який розпочинається у Німеччині цих вихідних, і НАТО, що пройде в Іспанії наступного тижня.

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Верховний суд США скасував рішення у справі Роу проти Вейд, яке впродовж півстоліття закріплювало конституційне право на аборти у державі.

"Планованим геноцидом" назвав війну Росії проти України екс-держсекретар США Помпео

Архівне фото: колишній держсекретар Майк Помпео, лютий 2022 року (AP Photo/Джон Ру)

Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря США за президентства Дональда Трампа в 2018-2021 році, різко засудив агресію Росії проти України і рішуче підтримав суверенітет України.

"Незаконна, загарбницька війна Путіна становить планований геноцид, який є умисним знищенням народу, за визначенням ООН 1948 року", - сказав він у своєму виступі в Гудзонівському інституті в п'ятницю. Помпео порівняв теперішні дії Путіна із діями Йосипа Сталіна.

"Поки Путін залишається при владі, Росія залишатиметься фактичною в'язницею і жодна країна, яка ставить кордон для її розширення не буде в безпеці", - додав він. США мають підтримати Україну, вказав колишній посадовець. Він обґрунтував це необхідністю "уникнути більш широкого конфлікту в Європі, який майже напевне вимагав би безпосереднього долучення американських військових", запобігти "відбудові російської імперії" та утворенню союзу Росії та Китаю.

Серед необхідної оборонної підтримки, Помпео виступив за надання Україні американських танків "Абрамс" та систем "Патріот".

Він виступив за створення міжнародної коаліції, щоб протистояти діям Росії та Китаю, союз яких, на думку Помпео, може призвести до світової економічної рецесії, і наголосив на важливості енергоресурсів для російської економіки та міжнародного впливу а також розкритикував уряд США за недостатню увагу розбудові провідної ролі Америки в енергосфері.

Адміністрація президента США Джо Байдена різко засуджує агресію Росії проти України і надає оборонну та гуманітарну підтримку Україні. Цього тижня Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 450 мільйонів доларів. Цього разу до нього заклали ще чотири додаткові ракетні установки HIMARS.

Крім цих ракетних систем, Сполучені Штати надають Україні 36 тисяч боєприпасів для артилерії 105 калібру, 18 тактичних транспортних засобів для пересування 155-мм артилерії, 1200 гранатометів, 2000 кулеметів, 18 прибережних та річних патрульних катерів, а також запчастини та інше спорядження.

Більше

XS
SM
MD
LG