Спеціальні потреби

Меркель оцiнює шанси членства в України в НАТО i ЄС


Анґела Меркель бачить Україну в НАТО, але не в Європейському Союзі – принаймнi не в близькому майбутньому. Про це федеральний канцлер Німеччини заявила під час свого першого у цьому статусі робочого візиту в Україну.

Рано чи пізно Україна буде в НАТО. Це підтвердила федеральний канцлер Німеччини Анґела Меркель на спільній прес-конфренції з президентом України Віктором Ющенком: «Ми виходимо з того, що Україна одного дня стане членом НАТО, це ті рамкові умови, в яких ми ведемо переговори».

Підтвердивши євроатлантичне майбутнє України, пані Меркель, наголосила: питання вступу вирішуватимуть лише Україна і країни-члени НАТО; Росія не матиме права вето. При цьому канцлер, однак, обійшла проблему ПДЧ. Питання про те, чи підтримає Німеччина надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО уже в грудні цього року, залишилося без відповіді.

Що ж стосується перспектив членства в Європейському Союзі, то тут глава уряду Німеччини не подала Україні жодних обнадійливих сигналів. На прес-конференції Меркель повторила слова, сказані під час зустрічі тет-а-тет президентові Ющенку: «Я не даю обіцянок, яких потім не зможу виконати». Питання про членство України в ЄС не стоїть на порядку дня, – наголосила німецький канцлер. Вона також чітко дала зрозуміти, що нова Угода про асоціацію з Євросоюзом, яку Україна планує підписати у вересні цього року, не означає автоматичного вступу до ЄС: «Не слід це плутати з конкретними перспективами вступу до ЄС, але це доволі тісне наближення до Європейського Союзу».

Та хоч би як там було, нову Угоду в Україні оцінюють як колосальний поступ. Під час спільної прес-конференції президент Віктор Ющенко нагадав: ще два роки тому ЄС не погоджувався навіть із самою назвою цієї нової Угоди про асоціацію. А тому в питаннях європейської інтеграції України Ющенко залишається оптимістом. Як він сказав, потрібно лише, щоб ЄС озвучив вимоги на цьому шляху: «В Україні ніколи не складалося враження, що наша дорога до ЄС чи НАТО є автоматичною… Очевидно, справа в іншому. Коли ми говоримо про європейську перспективу, то я пані Меркель навів приклад, що дуже важливо для нас знати, де це порт приписки, щоб потім вибирати, який вітер для нас попутний».

Окрім з Віктором Ющенком, Анґела Меркель зустрілася також у Києві з прем`єр-міністром Юлією Тимошенко. Крім європейської та євроатлантичної інтеграція України обговорювались теми енергетичної співпраці, підготовки до Євро-2012 та імміграційно-візової політики в рамках підготовки нової посиленої Угоди між Україною і ЄС.

У ході візиту пані Меркель відвідала також німецьку євангелістсько-лютеранську громаду святої Катерини.

XS
SM
MD
LG