Спеціальні потреби

Події на Кавказі загострили відносини Росії та США


Останні події на Кавказі, що призвели до загострення відносин між Вашингтоном і Москвою, багатьом експертам нагадують часи «холодної війни». Як і 40 років тому нині Білий дім і Кремль не шкодують гострих слів на адресу один одного. Держсекретар США Кондоліза Райс сказала:

«Це не 1968-ий рік і це не Чехословаччина, коли Росія може залякати сусідів, окупувати столицю, повалити уряд і уникнути відповідальності».

Коментуючи ситуацію, Президент Джордж Буш у свою чергу зазначив:

«Дії Росії викликають серйозні запитання щодо її намірів у Грузії та у регіоні. Для того, щоби налагодити відносини зі США, Європою та іншими країнами і щоби відновити мир у світі, Росія повинна дотриматися свого слова і розв’язати кризу».

Реакція Москви не забарилася. Міністр закордонних справ Сергій Лавров у своїх висловлюваннях не приховував різкого тону:

«Ми слухали Президента Буша. Відверто кажучи йому треба знайти інших спічрайтерів».

Дії і наміри Росії на Кавказі можна коментувати по-різному. На думку Арієля Коена з Фонду «Спадщина», Росія поновлює свої імперські амбіції:

«Росія досі керується ментальністю ХІХ-го століття і хоче демонструвати свою військову міць, щоби відновити сферу впливу чи то в рамках російської імперії, чи то на території старого Радянського союзу, за винятком Балканів».

Росія намагається відновити свій контроль не тільки на території колишнього Радянського союзу, а і в Східній та Центральній Європі. І досвід у неї вже вже є – захоплення Чехословаччини у 1968-му чи Угорщини кількома роками раніше у 1956-му, – каже професор університету Джонса Гопкінса Рут Веджуд.:

«Без сумніву Росія хоче мати вплив, щось посередині між економічним і політичним у Центральній Європі, який тепер замінила, з моєї точки зору, ця загроза зразка угорської 1956-го року. Іншими словами, якщо ви порушуєте неписані правила, ми вас покараємо».

Водночас експерти визнають, що хоча Вашингтон і його союзники у НАТО погрожують Росії санкціями і міжнародною ізоляцією, насправді руки у них зав’язані. Чарльз Купчан з Ради з питань міжнародних відносин каже, що Росія потрібна Заходу в першу чергу для приборкання ядерних амбіцій Ірану.

«США потрібна Росія, щоби зупинити ядерну програму Ірану. США потрібна Росія, щоби вирішувати енергетичні питання. США потрібна Росія в Афганістані та у близькосхідному мирному процесі».

XS
SM
MD
LG