Спеціальні потреби

США і Польща дійшли згоди щодо розміщення системи ПРО


У розпал грузинсько-російського конфлікту Сполучені Штати і Польща досягли попередньої згоди про розміщення елементів американської системи протиракетної оборони на польській території. У Вашингтоні домовленість назвали вагомим внеском у систему колективної безпеки. Однак у Москві, як і слід було очікувати, документ викликав незадоволення. Кремлівські чиновники негайно заявили, що розгорнення системи ПРО у Східній Європі немає нічого спільного із захистом європейців від потенційно небезпечних країн, як Іран. У Кремлі переконані, що розгорнення ракетного щита під час конфлікту на Кавказі, скеровано проти Росії, і застерігають про подальше загострення американсько-російських відносин.

18 місяців Сполучені Штати і Польща не могли дійти згоди щодо розміщення 10 американських ракет-перехоплювачів на польській території. Причин було кілька – Варшава домагалася, щоби Вашингтон допоміг з модернізацією її збройних сил і головне – профінансував цю справу. Також поляки наполягали, щоби Америка заплатила за ракетний оборонний щит. Однак у четвер сторони раптом дійшли порозуміння і підписали попередню згоду. Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський назвав документ «переходом Рубікону»:

«Ми досягли вкрай важливої для Польщі домовленості, що включатиме спільну відповідь на як військову, так і не військову загрозу з боку третьої сторони, якщо б це сталося. США зроблять значний внесок у модернізацію польської армії. Наша політична і військова співпраця виходить на вищий рівень».

У Вашингтоні документ назвали вагомим внеском у систему колективної безпеки. Прес-секретар Білого дому Дейна Періно зазначила:

«Ми вітаємо домовленість, і очікуємо, що її буде підписано. Ми вважаємо, що ракетний оборонний щит є вагомим внеском у систему колективної безпеки НАТО».

Однак у Кремлі не поділяють радості з приводу досягнення домовленості щодо ПРО. У Вашингтоні заперечують, що досягнення згоди про ПРО пов’язано якимось чином з подіями в Грузії. Дейна Періно нагадала, що Вашингтон намагався залучити Кремль до цього стратегічного проекту. Державний секретар Кондоліза Райс неодноразово їздила до Москви, прагнучи узгодити позиції Америки та Росії у цьому питанні. Однак зусилля виявилися марними. Дейна Періно каже:

«Це нісенітниця, що план ракетного захисту Президента Буша скерований проти Росії. Ціллю протиракетної системи є захист наших європейських союзників від потенційно небезпечних країн, як наприклад Іран».

Вибухова реакція Росії на досягнення з поляками згоди щодо ПРО не повинна дивувати Вашингтон, – вважає президент громадської організації Джозеф Сіренсіоні:

«Система ПРО неабияк ускладнила європейсько-американські відносини, та відносини Росії і США. Іранська загроза може стати реальною лише через роки, або може не матеріалізуватись взагалі. Тому перехоплювачі, які США хочуть встановити, поки що не потрібні. Насправді ми на роки випереджаємо необхідність встановити захисну систему».

Кремль ніколи не приховував незадоволення планами Білого дому розгорнути у Східній Європі американські елементи протиракетної оборони. Розміщення ПРО порушує баланс сил у Європі не на користь Росії, доводять російські представники і може призвести до нової гонки озброєнь.

Після повідомлення про те, що Вашингтон і Варшава дійшли згоди щодо ПРО, голова МЗС Росії Сергій Лавров, за повідомленнями ЗМІ, скасував візит до Польщі, запланований на 10 вересня. Утім польська сторона не пов’язує це рішення з домовленістю по ПРО, а радше зі ситуацією у Грузії.

XS
SM
MD
LG