Спеціальні потреби

Криза зменшила шанси України приєднатись до ПДЧ


Нинішня криза робить примарними шанси України отримати в грудні План дій щодо членства в НАТО. Таку думку висловлюють українські експерти. Якщо події на Кавказі змінили ситуацію на користь України, то тепер у своїх євроатлантичних прагненнях вона знову відкинута далеко назад, – каже професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань:

«Я б сказав так: після подій на Кавказі ці шанси збільшились, а тепер, у зв`язку з цією політичною кризою, вони зменшуються. І питання полягає в тому, наскільки швидко буде вирішена ця криза, чи дійде до дострокових виборів – бо очевидно, якщо дострокові вибори будуть у грудні з неясними результатами, то це перешкодить планам отримати ПДЧ, але є ще, власне, сподівання на те, що ця коаліція може бути відновлена. Я особисто належу до тих експертів, які вважають, що з прагматичної, з раціональної точки зору обом учасникам коаліції варто повернутися до переговорів і спробувати відновити коаліцію.

Я думаю, що ця тема буде піднята під час візиту Чейні до Києва. І вже зараз пролунали сигнали про те, що з боку Європейського Союзу висловлюється бажання, щоб Тимошенко поїхала до Евіана також, щоб вона взяла участь в українській делегації. Це право президента, кого брати в делегацію. Але якщо такі сигнали дійсно були, то очевидно, що під час цього також будуть робитися спроби відновити порозуміння між українськими лідерами».

З Гаранем погоджується експерт Інституту зовнішньої політики при МЗС України Олександр Палій:

«Очевидно, що ця криза серйозно зменшила шанси України приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО. І це надзвичайно серйозна загроза для безпеки України, для безпеки держави і народу в цих умовах, коли ми бачимо воєнні дії буквально на кордонах і в нашому вже регіоні.

Що може зробити сьогодні керівництво України? Я впевнений, що іншого виходу, крім як відновлення демократичної коаліції і прямої участі президента у збереженні куру на європейську, євроатлантичну інтеграцію, сьогодні не існує. Оскільки коаліція за участі Партії регіонів не буде здатна провести це рішення, або вона буде відмовчуватися, або така коаліція буде гальмувати всі євроінтеграційні плани України і фактично підставляти Україну під пряму загрозу нашій безпеці. Тому я впевнений, що якщо Президент Віктор Ющенко розуміє відповідальність за незалежний, демократичний розвиток країни, за її безпеку, то він повинен відновити цю демократичну коаліцію, переконати членів фракції НУ-НС повернутися в коаліцію.

З іншого боку, від БЮТ також потрібні кроки назустріч президенту, зокрема в тому, щоб скасувати окремі положення чи всі закони, які були прийняті нещодавно і які серйозно дисбалансують систему влади. І я думаю, що також окремі діячі, які є подразником всередині демкоаліції, які постійно підривають її, також мають бути усунені від процесу. Я думаю, що це єдиний реальний шанс для того, щоб євроатлантична інтеграція, яка є життєвим інтересом України, була успішно продовжена».

Відновлення демократичної коаліції – ідеальний варіант для України, – наголошують експерти і водночас висловлюють сумнів, що українські політики здатні цей ідеальний варіант реалізувати. А тому, констатують політологи, нинішня ситуація залишається дуже тривожною для країни, її безпеки і майбутнього.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG