Спеціальні потреби

Як теракти 11-го вересня змінили життя американців


У теракті 11-го вересня загинуло майже три тисячі людей. Більшість з них – у вежах-близнюках Світового торговельного центру. Теракт назавжди змінив південну частину Мангеттена та життя багатьох людей. Цими днями було встановлено перша сталева колонна майбутнього меморіалу та музею пам’яті загиблих 11-го вересня. Колона постала на місці зруйнованої північної вежі торговельного центру. Джо Деніелс, президент меморіального музею, каже, що незабаром на території, де стояли вежі, з’являться два каскадних водоспади:

«Ми намагались відобразити порожнечу. Ми викарбуємо імена загиблих, люди зможуть прийти і побачити де саме стояли вежі-близнюки. Їх не можна відбудувати, а головне, – не можна повернути тих, хто пішов із життя».

Проект має бути завершений до 2011-го року – десятої річниці атак, а поки що Товариство родин загиблих навпроти колишнього торговельного центру відкрило тимчасовий музей, куди кожного року приходять десятки тисяч людей. Волонтер музею Діна Лафонд каже:

«Я змогла повернутися сюди лише через чотири роки. Спочатку говорила, що ніколи до кінця життя не зможу прийти сюди».

Переважно Діна працює гідом для груп відвідувачів. І під час своїх турів кожного разу розповідає історію життя своєї доньки – Жанет Лафонд-Менічіно, художницю з майстернею на 94-му поверсі торговельного центру. Жанет – одна із тих, хто загинув під час атак.

Чоловік Діни помер через дев’ять місяців після трагедії. Тепер вона живе одна в оточенні робіт її доньки. Вдома Діна буває рідко. Два дні на тижні вона виконує офісну роботу. Все своє життя захоплювалачь танцями та співом. Нині Діна виступає з любительською трупою у центрах для людей похилого віку. Тільки завдяки тому, що вона постійно чимось зайнята, вона має надію та віру у майбутнє:

«А що мені залишається робити, плакати? Треба жити кожним днем. Слава Богу, я знайшла ці місця, де я можу співати та танцювати. Звичайно, ненависть до тих, хто вбив невинних людей, залишилася. Однак це треба стерти з пам’яті і молитися Богові, щоб цього ніколи більше не сталося. А ще я маю надію, що ці люди схаменуться та зрозуміють, що вони накоїли».

Нещодавно Лафонд та її інша донька Аніта записали свої спогади про Жанет, що стане частиною проекту «СторіКор» – аудіоархіву при Меморіальному музеї атак 11-го вересня, який має відкритися через три роки. Діна каже, що планує продовжити працювати гідом:

«Мені здається, що є такі люди, які втратили своїх близьких і не можуть продовжувати нормально жити. І якщо я скажу їм, що страшно сумую за своєю донькою, то стаю зовсім іншою людиною. Вона постійно зі мною, я ніколи її не забуду і вона – моє натхнення. Без таких позитивних думок, я справді втратила б розум».

Центральним елементом меморіального комплексу стане Вежа Свободи. Критики проекту твердять, що споруда уособлюватиме страх, у свою чергу її розробники кажуть, що вона стане символом відродження.

Своїми думками про те, як події 11-го вересня змінили життя пересічних американців з «Голосом Америки» поділились перехожі на вулицях американської столиці:

- «У мене подвійне громадянство - французьке і американське. Я завжди себе вважала француженкою, аж до 11-го вересня 2001-го року. А після того дня, якби я була молодшою, я би, напевно, записалася на війну, боротися проти Бін Ладена, бо я почала усвідомлювати, що моє серце тут».

- «Мені сумно. Я сподіваюсь, що таке не повториться, бо ми втратили багато людей 11-го вересня. Я мусила евакуюватись з роботи, такий хаос тут панував. Я молюся, щоб світ був більш щасливий і ми мали можливість замислитися над долею тих, хто загинув, а також про їхні родини і друзів. Я хочу, щоби у світі запанував мир, і щоб ми мали краще життя тут у США».

- «Цей день залишив незабутній слід у моєму житті. У мене була успішна кар’єра в приватному секторі. Але напад 11-го вересня надихнув мене як і багатьох моїх знайомих думкою, що я можу тепер зробити, щоб світ став кращим. Я вирішив, що буду займатися роботою у благодійних організаціях або уряді, щоб зробити світ кращим для американців і для решти людей. Отже я вступив у благодійну групу, діяльність якої сприяла економічному розвиткові країн карибського басейну».

- «Це була катастрофа, і надіюсь, що вона не повториться. Думаю, що люди тепер більш пильні, ніж були тоді. Вони цікавляться, коли бачать підозрілу поведінку. Отже ця подія змінила Америку, особливо коли йдеться про питання безпеки».

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG