Спеціальні потреби

Актуально

Як теракти 11-го вересня змінили життя американців

У теракті 11-го вересня загинуло майже три тисячі людей. Більшість з них – у вежах-близнюках Світового торговельного центру. Теракт назавжди змінив південну частину Мангеттена та життя багатьох людей. Цими днями було встановлено перша сталева колонна майбутнього меморіалу та музею пам’яті загиблих 11-го вересня. Колона постала на місці зруйнованої північної вежі торговельного центру. Джо Деніелс, президент меморіального музею, каже, що незабаром на території, де стояли вежі, з’являться два каскадних водоспади:

«Ми намагались відобразити порожнечу. Ми викарбуємо імена загиблих, люди зможуть прийти і побачити де саме стояли вежі-близнюки. Їх не можна відбудувати, а головне, – не можна повернути тих, хто пішов із життя».

Проект має бути завершений до 2011-го року – десятої річниці атак, а поки що Товариство родин загиблих навпроти колишнього торговельного центру відкрило тимчасовий музей, куди кожного року приходять десятки тисяч людей. Волонтер музею Діна Лафонд каже:

«Я змогла повернутися сюди лише через чотири роки. Спочатку говорила, що ніколи до кінця життя не зможу прийти сюди».

Переважно Діна працює гідом для груп відвідувачів. І під час своїх турів кожного разу розповідає історію життя своєї доньки – Жанет Лафонд-Менічіно, художницю з майстернею на 94-му поверсі торговельного центру. Жанет – одна із тих, хто загинув під час атак.

Чоловік Діни помер через дев’ять місяців після трагедії. Тепер вона живе одна в оточенні робіт її доньки. Вдома Діна буває рідко. Два дні на тижні вона виконує офісну роботу. Все своє життя захоплювалачь танцями та співом. Нині Діна виступає з любительською трупою у центрах для людей похилого віку. Тільки завдяки тому, що вона постійно чимось зайнята, вона має надію та віру у майбутнє:

«А що мені залишається робити, плакати? Треба жити кожним днем. Слава Богу, я знайшла ці місця, де я можу співати та танцювати. Звичайно, ненависть до тих, хто вбив невинних людей, залишилася. Однак це треба стерти з пам’яті і молитися Богові, щоб цього ніколи більше не сталося. А ще я маю надію, що ці люди схаменуться та зрозуміють, що вони накоїли».

Нещодавно Лафонд та її інша донька Аніта записали свої спогади про Жанет, що стане частиною проекту «СторіКор» – аудіоархіву при Меморіальному музеї атак 11-го вересня, який має відкритися через три роки. Діна каже, що планує продовжити працювати гідом:

«Мені здається, що є такі люди, які втратили своїх близьких і не можуть продовжувати нормально жити. І якщо я скажу їм, що страшно сумую за своєю донькою, то стаю зовсім іншою людиною. Вона постійно зі мною, я ніколи її не забуду і вона – моє натхнення. Без таких позитивних думок, я справді втратила б розум».

Центральним елементом меморіального комплексу стане Вежа Свободи. Критики проекту твердять, що споруда уособлюватиме страх, у свою чергу її розробники кажуть, що вона стане символом відродження.

Своїми думками про те, як події 11-го вересня змінили життя пересічних американців з «Голосом Америки» поділились перехожі на вулицях американської столиці:

- «У мене подвійне громадянство - французьке і американське. Я завжди себе вважала француженкою, аж до 11-го вересня 2001-го року. А після того дня, якби я була молодшою, я би, напевно, записалася на війну, боротися проти Бін Ладена, бо я почала усвідомлювати, що моє серце тут».

- «Мені сумно. Я сподіваюсь, що таке не повториться, бо ми втратили багато людей 11-го вересня. Я мусила евакуюватись з роботи, такий хаос тут панував. Я молюся, щоб світ був більш щасливий і ми мали можливість замислитися над долею тих, хто загинув, а також про їхні родини і друзів. Я хочу, щоби у світі запанував мир, і щоб ми мали краще життя тут у США».

- «Цей день залишив незабутній слід у моєму житті. У мене була успішна кар’єра в приватному секторі. Але напад 11-го вересня надихнув мене як і багатьох моїх знайомих думкою, що я можу тепер зробити, щоб світ став кращим. Я вирішив, що буду займатися роботою у благодійних організаціях або уряді, щоб зробити світ кращим для американців і для решти людей. Отже я вступив у благодійну групу, діяльність якої сприяла економічному розвиткові країн карибського басейну».

- «Це була катастрофа, і надіюсь, що вона не повториться. Думаю, що люди тепер більш пильні, ніж були тоді. Вони цікавляться, коли бачать підозрілу поведінку. Отже ця подія змінила Америку, особливо коли йдеться про питання безпеки».

Всі новини дня

До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео

На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.

Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео

Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.

У Конгресі США зареєстрували законопроект, який дозволяє українцям, що мають "гуманітарний пароль", залишитися жити у США

Cпільне засідання двох палат Конгресу США під час виступу президента України Володимира Зеленського. Вашингтон, США, 21 грудня 2022 року. REUTERS/Джонатан Ернст

У Конгресі США зареєстрували законопроект, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. Дата реєстрації вказана 7 червня 2023 року, наразі документ направлений в юридичний комітет Палати представників, в його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".

Двопартійна група американських конгресменів подала на реєстрацію законопроект Ukrainian Adjustment Act, що передбачає дозвіл українцям, які у США мають статус "гуманітарного пароля", залишитися в Америці та отримати так звану "зелену карту" – дозвіл на постійне проживання.

Один з ініціаторів законопроекту - конгресмен-демократ від штату Іллінойс Майк Квіґлі - написав у Twitter, що нове законодавство допоможе українцям, які шукають порятунку від російської агресії, отримати стабільність та "зробити внесок у свої громади тут, у США".

«Цей законопроект забезпечить українських біженців статусом постійного проживання, що надасть їм стабільність і можливість зробити внесок у свої громади тут, у США», – твітить конгресмен.

Квіґлі подав законопроект разом з представниками-демократами Біллом Кітінґом та Марсі Каптур, а також республіканцем Браяном Фіцпатріком.

«Багато українців втікали від терору російських нападів, і США надали їм безпечний притулок, – сказав конгресмен Кітінґ. – І частиною цієї безпеки має бути стабільність і впевненість у тому, що вони зможуть легально проживати в нашій країні, не боячись депортації, доки не будуть готові повернутися додому».

У своїй заяві, копію якої отримав Голос Америки, конгресмен Квіґлі сказав, що новий законопроект дозволить українцям, які шукали безпеки у США, працювати, робити внесок у суспільство та "збудувати нове життя в Америці".

"Законопроект Ukrainian Adjustment Act (Акт про адаптацію українців) базується на нашій роботі з допомоги українським біженцям. Ці люди покинули свої домівки та сім’ї в надії зберегти свою свободу. Їм потрібна наша підтримка та можливість почати будувати нове життя тут, в Америці», – сказав конгресмен Квіглі.

Навесні минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація президента Джо Байдена впровадила програму «Єдність заради України» (Uniting for Ukraine, U4U), яка надала можливість громадянам України та їхнім найближчим родичам тимчасово проживати та працювати у Сполучених Штатах.

За офіційними даними, з лютого 2022 року до США в’їхало понад 271 тисяча українців. З них понад 117 тисяч були прийняті саме за програмою «Єдність заради України». За даними американських ЗМІ, які посилаються на Департамент внутрішньої безпеки, DHS, що керує програмою, понад 200 тисяч американців виступили спонсорами українців за програмою U4U.

Близько 150 000 українців прибули до США поза програмою, зокрема, отримавши тимчасовий захист, статус TPS або перетнули кордон США та Мексики ще до запуску програми минулого квітня.

Тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні наступного року. Тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року.

Якщо ці програми не продовжать, багатьом українцям може загрожувати депортація.

Президент Джо Байден має повноваження продовжити терміни U4U та TPS шляхом односторонніх виконавчих дій. Але відсутність законодавчого статусу зробить біженців уразливими, коли до влади прийде інший президент.

Запропонований законопроект, якщо його ухвалять і підпише президент, надасть тим українцям, які приїхали з квітня 2022 року та хто має захист у США ще з 2014 року, можливість отримати статус постійного жителя США, кажуть законодавці.

Представниця демократів Марсі Каптур закликала колег у Конгресі підтримати новий законопроект, щоб він пройшов ухвалення у Палаті представників і Сенаті, і швидше опинився на столі президента для його підписання.

Законопроект для українців створений за зразком закону, що надав подібний статус громадянам Афганістану, які підтримували місію США в цій країні.

Комітет Сенату США одноголосно підтримав проект резолюції з осудом викрадення українських дітей

Будівля Конгресу США
Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидом
Текст резолюції проголосованої в комітеті Сенату

Комітет Сенату США із Міжнародних відносин підтримав проект резолюції, яка засуджує незаконну депортацію українських дітей до Росії та називає дії Москви геноцидом проти українського народу.

Комітет прийняв рішення одноголосно під час засідання 8 червня. Тепер проект резолюції буде винесено на голосування в Сенаті. Резолюція не вимагає підпису президента США, адже не потребує дій від виконавчої гілки влади, але засвідчує позицію законодавчого органу США.

Сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн.
Сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн.

"Це рішення прийняли одноголосно, тому що це дійсно важлива законодавча ініціатива", - прокоментував результати закритого засідання сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн Голосу Америки.

Текст документа закликає Сенат визнати Уряд Російської Федерації під керівництвом Володимира Путіна відповідальним за неправомірне та незаконне викрадення українських дітей та офіційно і якнайрішучіше засудити ці дії. Окрім того, текст резолюції називає дії Росії в Україні геноцидом.

"Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидом, - йдеться у тексті - РФ намагається знищити покоління українських дітей, тим самим підриваючи здатність України виховувати наступні покоління українських громадян та лідерів, а також відновлювати свою країну після неспровокованої війни, яку розпочала Росія. І робиться це з метою знищення унікальних українських мови, культури, історії та ідентичності".

За словами Бена Кардіна, сенатора-демократа від штату Меріленд, якщо цей документ пройде Конгрес він допоможе у майбутньому притягти росіян до відповідальності за їхні злочини скоєні в Україні.

Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд.
Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд.

"Я вважаю, що це геноцид. Тому потрібна повна відповідальність. Ми проводили слухання з цього приводу в Гельсінській комісії, а також в Комітеті Сенату з міжнародних відносин. Я також вніс законопроект про створення міжнародного трибуналу під егідою ООН. Загалом, на мою думку, це частина стратегії Росії під керівництвом Путіна, щодо здійснення геноциду в Україні", - заявив Кардін журналістці української служби Голосу Америки, після голосування.

Сенатор республіканець від штату Небраска Піт Рікеттс, також підтримав резолюцію в Комітеті та наголосив, що США мають зробити усе можливе, щоб Україна перемогла у цій війні.

Сенатор-республіканець від штату Небраска, Піт Рікеттс.
Сенатор-республіканець від штату Небраска, Піт Рікеттс.

"Це лише частина того, що робить Путін щодо жорстоких репресій в Україні, - викрадення дітей з українських родин і вивезення їх до Росії. Як батько, я навіть не можу уявити біль, якого завдає батькам усвідомлення того, що вони можуть більше ніколи не побачити своїх дітей. І це одна з причин, чому ми, як Сполучені Штати, маємо продовжувати підтримувати Україну та переконатися, що вони переможуть та зможуть повернути дітей їхнім батькам", - сказав Рікеттс Голосу Америки.

Автором резолюції виступив сенатор демократ від штату Мічиган, Гері Чарльз. Загалом під документом підписалися 8 сенаторів, серед яких як демократи так і республіканці, зокрема Марша Блекберн, сенаторка-республіканка від штату Теннессі, Білл Кессіді, сенатор-республіканець від штату Луїзіана, Чак Грасслі, сенатор-республіканець від штату Айова, Джон Баррассо, сенатор-республіканець від штату Вайомінг, Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд, Джин Шагін, сенаторка-демократка від штату Нью-Гемпшир, Рік Скотт, сенатор-республіканець від штату Флорида.

Дивіться також: Вибух на Каховській дамбі: Думки демократів і республіканців. Ексклюзив.

Вибух на Каховській дамбі: Думки демократів і республіканців. Ексклюзив. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG