Спеціальні потреби

Актуально

Андрій Ілларіонов про фінансову кризу в США, економіку в Росії, війну в Грузії

Андрій Ілларіонов – старший науковий співробітник Інституту Катона у Вашингтоні. З 2000-го до грудня 2005-го року він був головним економічним радником російського Президента Володимира Путіна. Також Ілларіонов був його особистим представником на зустрічах Великої вісімки. У 1994-му році він заснував і з того часу очолює Інститут економічного аналізу у Москві. Андрій Ілларіонов є співавтором кількох економічних програм російського уряду, опублікував три книги та понад 300 статей, присвячених російській економічній та соціальній політиці.

Кореспондент “Голосу Америки” Тетяна Ворожко зустрілася з експертом у його вашингтонському офісі, аби обговорити найгарячіші на сьогодні теми: що відбувається зараз в американській і російській економіках та в американсько-російських відносинах, що було основною причиною російсько-грузинської війни у серпні цього року та наскільки ймовірним є військовий конфлікт між Росією та Україною.

“У США де-факто відбувається націоналізація великої частини фінансового сектору – найважливішої сфери американської економіки”


ТВ: Як ви оцінюєте сьогоднішні дії Адміністрації Буша у сфері економіки, зокрема, План щодо запровадження надзвичайних заходів із стабілізації економіки вартістю щонайменше у 700 мільярдів доларів?

АІ: 700 мільярдів – це тільки цей пакет. Але по суті фактична націоналізація іпотечних компаній «Фредді Мек» і «Фенні Мей» збільшує державний борг Сполучених Штатів Америки на суму близьку до п’яти трильйонів доларів. Разом з іншими пакетами, які або купуються, або в які інвестуються кошти державного бюджету США чи Федерального резерву, сума загальної інтервенції становитиме близько шести трильйонів доларів. Зрозуміло, що вони різні за характером і їх разом, можливо, так рахувати не можна, але зміна державного боргу США відбувається і у площині якості – від країни з відносно низьким рівнем зовнішньої заборгованості, якими Сполучені Штати були зовсім нещодавно, США переходять до групи розвинутих країн із найбільшою заборгованістю – таких як Італія та Японія.

Основи кризи були закладені не рік тому, не півтора і не два. В цієї кризи є дві основні причини. По-перше, зміни в регулюванні цієї сфери призвели до того, що іпотечні кредити почали надавати особам із сумнівною фінансовою стійкістю.

По-друге, сам статус «Фенні Мей» та «Фредді Мек» має сумнівний характер: фінансові операції цих організацій носять по суті комерційний характер, але тим не менш вони мають державні зобов’язання. Ці організації є дуже подібними до багатьох інших квазідержавних організацій, яких чимало в країнах третього світу, в тому числі і в Росії, і, я певний, в Україні, і які є рідкістю у високорозвинутих країнах, особливо у Сполучених Штатах Америки. По суті, ці дві організації і є єдиними найбільшими з подібним статусом, які є державними за своїми боргами, але діють як приватні за своїми активами.

Цей проміжний статус і робить такі організації, не важливо у Сполучених Штатах Америки чи в інших країнах, предметом безвідповідальної поведінки, тому що ризикувати вони можуть як приватні компанії, але ризикують вони не своїми власними чи позиченими активами кредиторів, не своїм статусом, а публічними зобов’язаннями.

Тому питання було не в тому, чи рухне ця система, а коли вона рухне. Зокрема, спусковим гачком послужили ось ці зміни у регулюванні, які дозволяли суттєво розширити масштаби житлового кредитування.

«Фенні Мей» і «Фредді Мек» з’явилися, якщо я не помиляюся, у 30-их роках із відповідними державними зобов’язаннями. По суті це – криза тієї квазідержавної системи регулювання, яка була створена Адміністрацією Франкліна Делано Рузвельта. В цілому можна сказати, що це не є кризою приватного капіталізму чи американського капіталізму, це – криза державного втручання у приватну капіталістичну економіку. Методи, які зараз демонструє американська влада, не зменшують державного втручання в ринкову економіку, а навпаки збільшують. Відтак ці дії при збереженні даної тенденції призведуть не до зменшення проблеми в американській економіці, а до її збільшення.

Це – проміжний простір між білим та чорним, між двома різними секторами, в яких діють різні правила. У приватному секторі добре діє правило: в тебе є можливість добре заробляти, отримувати великі прибутки, але повністю ризикувати, в тому числі всім своїм достатком, позиками, своїм добробутом. Так, ти дійсно можеш заробити, якщо ти талановитий, розумний та енергійний, якщо твої товари та послуги користуються попитом на ринку, за що ти розплачуєшся потенційним ризиком банкрутства, в результаті якого ти можеш втратити все. Інший сектор – це державний сектор. Там немає таких ризиків. Держава має зобов’язання компенсувати твої провали, але як компенсація за надзвичайно низький рівень ризику в тебе суттєво обмежені прибутки.

Ідея державних чи квазідержавних структур – неважливо чи це «Фенні Мей», «Фредді Мек», «Газпром», «Нафтогаз-Україна» та інші – полягає в тому, що вони діють як приватні компанії і, відповідно, отримують великі прибутки, якщо вони заробляють. Але якщо вони роблять помилки, то за ці помилки платять не вони самі, а платники податків.

Це ідеальна структура для чиновників, які роздають та дують у золоті парашути протягом терміну, поки вони перебувають у структурах таких державних компаній. Тому вирішення цієї проблеми полягає або в повній націоналізації таких організацій і переведення всіх співробітників на державну зарплату так само, як у державному секторі із відповідними державними гарантіями. Це – один варіант, рух у напрямку націоналізації, соціалізації ринкової економіки.

Або треба рухатися у напрямку приватизації із відповідним отриманням не лише активів, але і зобов’язань. Те рішення, яке пропонує американська влада, передбачає подальшу націоналізацію і соціалізацію цих найбільших мастодонтів американської економіки. І ці пропозиції не вирішують корінної проблеми, вони залишають ці організації по суті у проміжному статусі – у сірій зоні між приватним та державним сектором.

ТВ: Що Ви думаєте з приводу дій уряду відносно найбільшої страхової компанії «AIG», інвестиційного банку «Bear Stearns»?

АІ: «AIG» – приватна страхова компанія. І те, що у даному випадку зроблено, це, звичайно, виходить за рамки того, м’яко кажучи, чим була американська економіка. Насправді, це де-факто націоналізація значної частини фінансового сектору. А фінансова галузь, фінансові послуги є одним із найважливіших, якщо не найважливішим, сектором американської економіки. По суті це рух у напрямку націоналізації однієї з ключових, якщо не основної галузі американської економіки. На сьогодні було запропоновано надання кредиту «AIG» за умов отримання ключового контролю за компанією. Але, якщо через два роки чи протягом цих двох років американці не приватизують «AIG», не продадуть її, то це буде дуже неприємним символом глибокого тектонічного руху в бік від вільної ринкової економіки до соціалізованої.

Кроки, які ми зараз обговорюємо, переводять бастіон англосаксонського капіталізму практично в ряди континентальних держав, таких як Франція, Німеччина, Італія, що в принципі потенційно веде до радикальних змін самої моделі.

ТВ: Яким чином якісне зростання державного боргу США може відобразитися політично? Чи стануть Штати залежними від своїх закордонних кредиторів?

АІ: Я б не став це перебільшувати. Справа у тому, що в історії Сполучених Штатів Америки були періоди, коли борг суттєво зростав відносно економічних можливостей країни. Як правило, це було пов’язано з наслідками тих чи інших воєнних криз. Після війни за незалежність, після громадянської війни, після Першої та Другої світових воєн борги зросли дуже суттєво, але потім, завдяки відповідальній фіскальній політиці цілого ряду адміністрацій вони скорочувалися, а інколи навіть зводилися до нуля.

“Кризи на фондовому ринку США немає. Криза є на фондовому ринку Росії”


ТВ: Як би Ви оцінили стабільність економіки Росії?

АІ: Економіка, яка базується на одному ресурсі або на незначній кількості ресурсів, не може бути стійкою через якраз надмірний впливу якогось одного сектора, особливо таких секторів, як нафтовий, енергетичний, результати діяльності якого у значній мірі залежать від цін, яким характерне коливання. Тому з цієї точки зору стійкість російської економіки обмежена. Але її не треба применшувати також.

Справа у тому, що в останні три-чотири роки нафтовий сектор зростав відносно незначними темпами – біля 2% на рік, що є суттєво меншим, ніж середньорічний приріст промислового виробництва на рівні 4-6%, а тим більше, середньорічний темп зростання ВВП, який був на рівні 7%. Вага нафтового сектору таким чином зменшувалася. І з цієї точки зору російська економіка ставала більш стійкою, менш вразливою. З іншого боку, оскільки ціни на нафту на світових ринках зростають – на 50% порівняно з минулим роком – то це, звичайно, із надлишком компенсує скорочення обсягів видобутку нафти на 1%. Тому в грошовому плані роль нафтового сектору в російській економіці не зменшується.

Тим не менш треба сказати, що за останні роки відбувається досить бурхливий розвиток низки галузей в Росії – роздрібного сектору, сектору послуг, обробної промисловості, машинобудування. Сказати щось більше важко, тому що протягом останніх 8-9 років російська економіка знаходиться у винятково сприятливій зовнішньоекономічній ситуації. І зробити висновок, на якому етапі російська економіка набрала стійкості протидії різноманітним кризам, зараз неможливо.

Але я хотів би звернути увагу на те, що відповідно до традиційного визначення кризи, говорити про кризу фондового ринку в Америці не варто.

Починаючи з 7 серпня 2008-го року, за день до російсько-грузинської війни американський ринок індексу Доу-Джонса знизився всього на 4%. Це зниження, яке спостерігається інколи навіть протягом дня. А протягом місяця – це цілком нормальне явище. За останній рік американський ринок знизився на 13-14%, що не є смертельним. Це – певні коливання фондового ринку, які відбуваються регулярно. Але якщо порівняти падіння американського фондового ринку на 4% із падінням російського фондового ринку більше ніж на 50%, то останнє, звичайно, – криза.

І з цієї точки зору я не побоюся висловити крамольне судження про те, що в цей час фондової кризи в Америці немає. Це можна назвати напруженням, турбулентністю, волатильністю, але, чесно кажучи, чотиривідсоткове падіння ринку за півторамісячний термін не підпадає навіть під найм’якше визначення кризи.

У США є інший вид фінансової кризи – криза на ринку житлового кредитування. Це правда. Там є криза. Але, треба сказати, що і вона закінчується. Із квітня цього року починається швидке відновлення показників житлового кредитування, хоча воно ще не вийшло на нормальний рівень.

Також присутня кредитна криза – і в Росії, і в Америці. Причому в США, якими б значними не були вливання американської влади – або кредит Управління федеральної резервної системи, або пакет, який зараз обговорюється в Конгресі – навіть враховуючи всі кошти, які американська адміністрація готова вкласти непрямим шляхом у фондовий ринок, у відношенні до розміру фондового ринку ці вливання будуть набагато скромнішими, ніж кошти, що вже вкладені російською владою у російський фондовий ринок. При чому вкладені не посереднім чином, а прямим.

Тому, користуючись цими непрямими індикаторами, можна сказати, що оцінка російською владою кризи на російському фондовому ринку є набагато серйознішою, ніж те, як кризу на фондовому ринку США уявляє та оцінює американська влада.

“Про можливі дії Росії щодо України треба мислити сміливіше”


ТВ: Наскільки ймовірною є війна в Криму?

АІ: Якщо б Ви задали це питання два місяці тому мені та іншим експертам у Вашингтоні, то, мені здається, у 99% випадків відповідь була б ні, рішуче ні, із таким потисканням плечей, як взагалі можна про таке подумати? Але оскільки Ви запитуєте мене зараз і, можливо, якщо б ви запитали багатьох інших людей, то 99%, які б твердо сказали ні, ви б вже не набрали.

Дійсно, останні два місяці продемонстрували в черговий раз всьому світові і аналітикам той факт, що треба сміливіше мислити, брати нові рубежі, які ще зовсім нещодавно здавалася абсолютно неймовірними та неможливими.

Радше за все військові дії, в тому вигляді, як вони традиційно здійснюються, чи як вони здійснювалися в Грузії на початку серпня, принаймні зараз, мало ймовірні. Але є інші дії, які на перший погляд не носять характеру прямих воєнних дій, але за своїми наслідками можуть бути не менш ефективними.

ТВ: Ви маєте на увазі встановлення економічної залежності України від Росії?

АІ: Абсолютно незалежних країн в цьому світі немає. Питання не в тому, чи є країна абсолютно незалежною чи абсолютно залежною. Питання в тому, в якому ступені вона є незалежною. І друге питання: про незалежність чого саме ми говоримо – економіки, політичного керівництва, суспільства? І фактори дії на кожен з цих суб’єктів є різними. Для впливу на політичне керівництво важлива наявність політичних ресурсів чи їх відсутність. На суспільство – важливі ідеологічні ресурси, або в якому ступені суспільство піддається ідеологічному та ідейному, пропагандистському впливу з боку іншої країни. Відносна незалежність економіки визначається з точки зору її залежності від постачання стратегічних ресурсів. Що таке Росія постачає Україні, чого не може постачати хтось інший? Нафту? Постачальників нафти дуже багато в світі.

ТВ: Газ?

АІ: Постачальників газу теж дуже багато. Інша справа, що, аби отримати газ з багатьох інших місць, необхідно аби будувати газопроводи, що є досить дорогою справою, аби завозити розріджений газ, для чого необхідні певні інвестиції в інфраструктуру. До створення цієї інфраструктури Україна може виявитися дуже залежною. Однак при створенні цих інструментів, так звана залежність України від Росії щодо поставок енергоносіїв зникає, як страшний сон.

“Політичні еліти США не сприймають Росію як серйозну загрозу”


ТВ: У Вашингтоні складається враження, що Сполучені Штати усвідомили, що в них немає жодних важелів впливу на Росію. Відбувається певне досягнення консенсусу з цього питання...

АІ: Про це багато говорять. І не тільки в США, але і в Європі. Але це, звичайно, не так. Інструменти є, і вони є у всіх країн.

ТВ: Чи можна подібними важелями впливу вважати, наприклад, виключення Росії з міжнародних організацій, таких як Велика вісімка, Рада Безпеки ООН, неприйняття до СОТ?

АІ: Сюди можна додати Організацію економічного співробітництва та розвитку. Ці інструменти, звичайно, відіграють певну роль. Але у даному випадку, принаймні виходячи з того, як ситуація складається зараз, після дуже гучних заяви з боку розвинутих країн в кінцевому рахунку жодна з цих погроз не буде реалізована.

Що стосується Вісімки, то наступна зустріч лідерів країн планується на червень-липень наступного року. Що стосується СОТ, то нещодавно російська влада здійснила черговий поворот на 180 градусів, повідомляючи про те, як вони рухаються на зустріч СОТ. Я б не став занадто перебільшувати роль цих факторів.

ТВ: А які важелі є основними?

АІ:
Вони добре відомі Адміністрації Сполучених Штатів і Адміністрації Російської Федерації.

ТВ: Арешт рахунків. Невидача віз?

АІ:
Ці заходи і важелі далеко знайомі за межами дипломатичних кіл.

ТВ: Росія веде дуже серйозну пропагандистську кампанію проти Сполучених Штатів. Як Ви вважаєте, чи у Вашингтоні усвідомлюють, що всі дії та рішення американської влади переломлюються у свідомості російського суспільства та його сусідів, які перебувають під впливом російських ЗМІ, в тому числі і в Україні, у різко негативному контексті?

АІ:
Те, на що Ви звертаєте увагу, дійсно присутнє. Але ми продовжуємо ставитися до міжнародних відносин, в тому числі до відносин між нинішньою Росією та нинішніми Сполученими Штатами, з точки зору тих відносин, які склалися під час холодної війни. І багато людей в Росії, в Україні, менше у Сполучених Штатах сприймають нинішню ситуацію як свого роду друге видання холодної війни чи прохолодної війни. Але так, здебільшого, ситуацію сприймають люди, які вийшли з колишнього Радянського Союзу, тому що для них все це занадто живо. Те, що зараз відбувається в Росії, нам занадто нагадує те, чого ми ще не забули.

На Заході холодна війна сприймається як давним-давно перегорнута сторінка. США не хочуть брати участь в цій війні. Політичні еліти Сполучених Штатів хотіли б обійтися мінімальними затратами та напруженням. Вони ставляться до цього приблизно так само, як до ще одного диктаторського режиму на нашій великій планеті. От є режим Роберта Муґабе в Зімбабве, Кім Чен Іра в Північній Кореї, Муамара Каддафі в Лівії, братів Кастро на Кубі, Уго Чавеса у Венесуелі. Неприємні режими, які приносять більші чи менші неприємності, але у цілому досить дрібні.

На цьому тлі з’являється ще один авторитарний режим – в Росії. Так, звичайно, Росія більша, ніж кожен з цих режимів. Тим не менш, екзистенціальної загрози для США, з точки зору багатьох членів політичної еліти Сполучених Штатів Америки, сучасна Росія не являє. Існує поширена думка про те, що це якось треба пережити, забути, не звертати уваги. Вони не сприймають це як серйозну загрозу.

“Прийде час і ми дізнаємося про реальні причини введення російських військ в Грузію”


ТВ: Відповідь Адміністрації США на дії росіян в Грузії була досить обережною. Як це, на Вашу думку, розцінює російське керівництво і наскільки це підштовхує до подальшої агресивної політики?

АІ: Російська влада на це і розраховувала. Насправді вони розраховували на менше втручання США у російсько-грузинську війну. Тому грузинська влада перевищила навіть саму себе 45-денної давності і продемонструвала мало очікувану від них безвідповідальність у судженнях та діях щодо Росії.

ТВ: Не беручи до уваги моральний аспект сучасної російської політики, чи є дії Росії в Грузії вигідними їй самій? Навіщо Росії була потрібна війна в Грузії?

АІ: Це найцікавіше питання із тих, які виникли негайно після початку російсько-грузинської війни. Воно і досі залишається до кінця без відповіді. Незважаючи на те, що ціла низка пояснень була запропонована і кожне з цих пояснень виглядає розумним та логічним, але кожне з цих пояснень викликає деякі сумніви у тому, що заради таких результатів треба було йти на такі дії. Зрозуміло, що жоден з традиційних аргументів, які використала російська влада, не працює.

Скажімо, захист російських громадян на території Південної Осетії. Звичайно, це нічого крім сумної посмішки не викликає після двох воєн у Чечні та знищення сотень тисяч російських громадян. Це викликає, на жаль, великий сум після дій із знищення власних громадян у Беслані, у залі «Норд-Ост», під час вибуху будинків восени 1999-го року, застосування сили проти російських громадян на вулицях Москви, Петербургу, Благовещенська. При чому це вбивство російських громадян на території самої Російської Федерації, а не за її межами. Зрозуміло, що цей аргумент не витримує жодної критики.

Аргумент про те, що Грузія проводила в Південній Осетії геноцид також розсипався. І заяви, які часто лунали від російських офіційних осіб про тисячі вбитих у Південній Осетії, виявилися звичайною брехнею та фальсифікацією. Але там загинули люди, і цивільні, і військові, як з боку Грузії, так і Південної Осетії. І російські солдати загинули. Грузинських мирних громадян загинуло набагато більше, ніж цивільних з боку Південної Осетії. Ніякого геноциду там, звичайно, не було. Зрозуміло, що якщо російська влада не хотіла цього конфлікту, в неї була тисяча способів для того, щоб цього не допустити. Але російській владі була потрібна ця війна і вона зробили все можливе, щоб ця війна відбулася.

Наступний аргумент – твердження про те, що російська влада підтримує принцип самовизначення південноосетинської та абхазької націй, які не мають зараз власної державності. Але для того, щоб бути в цьому принциповим, треба для початку визнати незалежність Чечні. А також визнати незалежність Косова або Північного Кіпру. Але жодного з цих визнань зроблено не було. Більше того, в останній місяць російська влада зробила відповідне роз’яснення, що ані незалежності Косова, ані незалежності Північного Кіпру Росія визнавати не збирається, не кажучи вже про Чечню. Таким чином і це пояснення не витримує жодної критики.

Тоді виникає питання, а що насправді було тією прихованою таємною метою найбільшої військової операції російської влади? При чому не тільки протягом п’яти днів безпосередніх військових дій, і навіть не чотирьох місяців, що безпосередньо передували військовій операції. А протягом чотирьох років, коли готувалася ця російська-грузинська операція. Навіщо? Тут все ще залишається знак питання.

Висловлювалися різні гіпотези. В тому числі і завершення процесу приватизації об’єктів особистого майна і нерухомості в Абхазії, або підведення результатів так званої дачної війни 92-93-го років на території Абхазії, в результаті якої нерухомість на території Абхазії – генеральські санаторії та пансіонати – перейшли у руки певних осіб. Звичайно, відновлення юрисдикції Грузії над територією Абхазії знищило б ці юридичні акти з отримання цієї власності.

Також була висловлена гіпотеза, що військові дії були потрібні для отримання безпеки для проведення Олімпійських Ігор в Сочі а 2014-му році, що само по собі є великою бізнес-операцією цілого ряду осіб, причетних до організації цих ігор.

В будь-якому разі ці гіпотези не мають жодного відношення ані до долі південно-осетинського, ані абхазького народів. Це – інші цілі. Також висловлювалися гіпотези, які стосуються природної несумісності політичного та економічного режиму в Москві з політичним та економічним режимом у Тбілісі. Наявність режиму, який створює ліберально-демократичне суспільство у Грузії – із прозорими інструментами та інститутами, підзвітними суспільству, із вільною ліберальною економікою, з інтеграцією у міжнародні західні структури – НАТО та ЄС в перспективі. Все це не могло не викликати великого роздратування в тих, хто сприймає відповідну модель як прямий виклик тій моделі, яку вони створюють протягом кількох років у Москві. Ця гіпотеза так само має право на існування.

Інша гіпотеза – важливість досягнення контролю над потоками енергоресурсів, які проходять через територію Грузії. Можливо, всі ці гіпотези мають право на існування узяті разом. Я думаю, що пройде час, і ми дізнаємося про те, що ж насправді було головною причиною введення російських військ в Грузію.

Всі новини дня

Путін "значно переоцінив" можливості своєї армії, а Китаю варто зробити висновки з війни Росії в Україні - посадовець Пентагону

China Russia Energy Ties

Президент Росії Володимир Путін "очевидно сильно переоцінив" можливості своєї армії. Про це секретар з питань Повітряних сил США Френк Кендалл заявив під час Форуму Рейгана з національної безпеки.

Він також заявив, що Китаю варто винести уроки з російської війни в Україні, що акт агресії може бути зустріти у відповідь потужні санкції, а військо може виявитись не таким сильним, як здається.

"По-перше, економічні наслідки агресивних дій можуть бути набагато серйознішими, ніж ви хотіли б", - сказав Кендалл. Другий урок, за його словами, полягає у тому, що "військові можуть бути не зовсім точними, коли говорять вам, наскільки вони хороші… [і третє], що коротка війна, яку ви очікуєте, може виявитись не тією, яку ви отримаєте".

Як пише Breaking Defense, від початку війни Росії в Україні 24 лютого існувало чимало побоювань, що Китай використає можливість для вторгнення на Тайвань. Раніше цього тижня Пентагон оприлюднив звіт про військову потужність Китаю, в якому сказано, що немає негайних ознак того, що Пекін готується розпочати вторгнення найближчим часом, але Китай посилив військову активність навколо острова.

Тим часом, на форумі міністр оборони США Ллойд Остін звинуватив Росію у "навмисній жорстокості" у війні проти України, заявивши, що Москва навмисно цілить у цивільних жителів: "Від російських нападів гинуть діти, руйнуються школи і лікарні", – сказав Остін. Водночас, він наголосив, що Пентагон стурбований можливою ескалацією конфлікту у війну США з Росією, пише Радіо Свобода: "Ми не будемо втягнуті у війну Путіна".

Раніше Голос Америки повідомляв, що Форуму Рейгана з нацбезпеки директорка з національної розвідки США Авріл Гейнс заявила, що розвідка США очікує, що в наступні кілька місяців в Україні збережеться зниження темпів бойових дій, і не бачить жодних доказів зниження волі України до опору, незважаючи на атаки на її енергомережі та іншу критично важливу зимову інфраструктуру.

Путін обрав тактику випаленої землі, оскільки його збройні сили не досягли цілей - Блінкен

Держсекретар США Ентоні Блінкен

Держсекретар Ентоні Блінкен у неділю засудив спроби Росії «використати зиму як зброю», назвавши намагання РФ вивести з ладу електроенергію та інфраструктуру в Україні «варварськими».

В інтерв’ю у програмі CNN «State of the Union», Блінкен сказав, що російський президент Володимир Путін прийняв тактику «випаленої землі», оскільки його збройні сили не змогли досягти своїх попередніх загарбницьких цілей у війні проти України.

«Путін намагався стерти Україну з мапи, стерти її ідентичність, включити її назад у Росію. Це не вдалося», – сказав Блінкен. «Потім він зайнявся захопленням землі на сході та півдні України. Це зазнає невдачі, тому що українські військові чинять спротив і повертають багато території, яку отримав Путін.

«Що він робить, він намагається перетворити зиму на зброю, вимкнути світло, вимкнути опалення, занурити українців у темряву та холод, коли вони прямують у зимові місяці. Це справді варварство».

Він запевнив, що США «рішуче чинять спротив, підтримуючи Україну», додавши, що втрати для Росії через накладені США безпрецедентні санкції та експортні обмеження зростають щодня.

На питання ведучого, чому адміністрація Байдена досі не назвала Росію державою-спонсором тероризму, Блінкен відповів, що адміністрація «працює наразі із Конгресом над законопроектом, який дозволить обійти ті виклики, які виникнуть у зв’язку із визнанням РФ державою-спонсором тероризму».

Раніше посолка США в НАТО Джуліанн Сміт заявила, що США наразі не вважають корисним офіційне визначення Росії державою-спонсором тероризму відповідно до американських законів, але виступають за подальші обмеження для Росії у вигляді санкцій та експортних обмежень.

"Відчуття у Вашингтоні полягає в тому, що це зараз непотрібно, і, насправді, може бути контрпродуктивно в тому плані, що це може зашкодити нашій можливості, наприклад, привозити гуманітарну допомогу Україні, або вивозити певну кількість зерна з України", - сказала високопосадовися.

В матеріалі використані джерела CNN

Власниця смарагда вартістю до 70 тисяч доларів продає його на аукціоні, щоб допомогти Україні

Мітці Пердью, 81-річна вдова магната бройлерної індустрії Френка Пердью, виставляє на аукціоні Sotheby’s у Нью-Йорку рідкісний смарагд, який їй подарував покійний чоловік, коли запропонував одружитися в 1988 році, пише видання The New York Times. Усі кошти, виручені від продажу каблучки, оціночна вартість якої, за словами Sotheby’s, становить від 50 000 до 70 000 доларів США, будуть передані на підтримку гуманітарних заходів в Україні, започаткованих пані Пердью під час відвідин України цього року після російського вторгнення.

«Як почувають себе люди, які там безперервно потерпають, без перепочинку, принаймні вже півроку?» сказала вона. «Через п'ять днів я захотіла зробити більше. І тоді я почала думати: «Що я можу зробити, щоб бути найбільш корисною?» А потім подумала: «У мене є щось, що має історичне значення», цитує пані Пердью видання The New York Times.

Пані Пердью відвідала Україну на початку цього року, щоб дізнатися більше про торгівлю людьми, тему, про яку вона пише для видання Psychology Today. Через загрозу повітряного нальоту вона провела свою першу ніч у Києві в бомбосховищі, і це стало одним із найзначніших подій у її житті, сказала вона.

Вона подумала про свою обручку, яку зберігала в сейфі після смерті чоловіка, і їй спало на думку, що вона могла б використати її, щоб зібрати гроші та привернути увагу до страждань в Україні після російського вторгнення. Пані Пердью сказала, що поки не знає, яку організацію обере для отримання коштів.

Смарагдовий камінь розповідає історію, яка сягає майже чотирьох століть, аж до затоплення іспанської галери поблизу Флорида-Кіс у 1622 році та десятиліть спроб підводного мисливця за скарбами на ім’я Мел Фішер дістати вантаж із золотом, срібними монетами, золотими самородками та ювелірними виробами.

Покійний чоловік Мітці Френк Пердью отримав частку винагороди в обмін на свої інвестиції в пошуки містера Фішера. Більшу частину він пожертвував, але зберіг смарагд і подарував нареченій. Вона носила його до смерті чоловіка в 2005 році.

В матеріалі використані джерела The New York Times

Іспанська поліція встановила місто, з якого відправили конверт із вибухівкою в посольство України

Поліція на місці вибуху у посольстві України у Мадриді, 30 листопада 2022. AFP/OSCAR DEL POZO

Іспанська поліція вважає, що шість посилок із бомбами, які за останні дні отримали різні високі установи, могли бути відправлені з міста Вальядолід на півночі Іспанії, про це із посиланням на близьке до слідства джерело повідомляє Reuters. При цьому поки не встановлено, хто саме відправляв вибухівку.

Вибухові пристрої були адресовані до офісу іспанського прем'єр-міністра Педро Санчеса, іншим урядовим структурам, посольству України в Іспанії, американській дипмісії та супутниковій компанії ЄС. Посилки надходили в період між 24 листопада та 2 грудня.

Всі пристрої вдалося знешкодити, окрім того, що було надіслано до українського посольства - працівник служби безпеки дипмісії під час відкриття концерта отримав травми.

Міністр внутрішніх справ Іспанії раніше заявив, що ці посилки з вибухівкою можуть бути пов'язані із підтримкою Мадрида Києву на тлі російської війни.

При цьому низка дипломатичних установ України за кордоном в останні дні отримали закривавлені пакети, в яких були очі вбитих тварин. За інформацією Києва, такі посилки прийшли до посольств в Угорщині, Нідерландах, Польщі, Хорватії, Італії, консульств у Неаполі, Брно та Кракові. Розслідування щодо того, хто міг організувати розсилку, триває.

"Ця кампанія спрямована на те, щоб посіяти страх", - сказав Кулеба в інтерв’ю CNN у п’ятницю. У відповідь на питання про те, хто, на його думку, стоїть за листами, Кулеба сказав: "Я відчуваю спокусу відразу назвати Росію, тому що перш за все ви повинні відповісти на запитання «кому це вигідно?»

"Можливо, цей терор є російською відповіддю на дипломатичний жах, який ми створили для Росії на міжнародній арені, і таким чином вони намагаються дати відсіч, в той час як вони програють справжні дипломатичні баталії одну за одною", – додав він.

Як повідомляє CNN, російський уряд та ЧВК "Вагнер" офіційно відкинули свою причетність до цих атак.

Росія формує «тіньовий флот» для обходу нафтових санкцій – Financial Times

Російський танкер, Новоросійськ, 11 жовтня, 2022. 

Росія формує «тіньовий флот» для обходу обмежень на продаж нафти, які західні країни запровадили у відповідь на вторгнення в Україну, пише Financial Times.

На думку аналітиків, після набрання санкціями чинності Росії буде потрібна більша кількість танкерів, тому що збільшиться довжина кожного рейсу: нафта, яка раніше продавалася в Європі, буде відправлена новим покупцям в Азії. Трейдери стверджують, що створення «тіньового флоту» зменшить вплив санкцій, але не усуне його.

За оцінками судноплавного брокера Braemar, Росія, яка значною мірою залежить від іноземних танкерів для перевезення нафти, сформувала флот із понад 100 застарілих танкерів. Енергетична консалтингова компанія Rystad стверджує, що у 2022 році Росія додала в ланцюжок нафтоперевезень 103 танкери за рахунок закупівель та перерозподілу суден, які обслуговують Іран та Венесуелу – дві країни, на які поширюється західне нафтове ембарго.

Анонімну купівлю танкерів можна відстежити за значним збільшенням неназваних або нових покупців, що зʼявляються в реєстрах. Як правило, таким суднам 12–15 років, і очікується, що їх буде списано впродовж найближчих кількох років, розповів керівник відділу досліджень танкерів у Braemar.

У компанії також зазначають, що в 2022 році оператори, повʼязані з Росією, придбали до 29 супертанкерів, відомих як VLCC (Very Large Crude Carrier). Це великі танкери для перевезення сирої нафти, кожен з яких здатний перевозити понад 2 мільйони барелів. Передбачається, що Росія також додала до свого флоту 31 танкер розміру Suezmax, здатний перевозити близько 1 мільйона барелів кожен, і 49 танкерів Aframax, кожен з яких може перевозити близько 700 тисяч барелів.

На думку аналітиків, Росія все одно зазнає браку танкерів і в перші місяці 2023 року може зазнати ускладнень при збереженні рівня експорту, що призведе до зростання цін. Росії потрібно понад 240 танкерів, щоб зберегти поточні обсяги експорту, заявив аналітик Rystad.

2 грудня країни Євросоюзу, «Групи семи» та Австралія домовилися про граничну ціну на російську танкерну нафту у розмірі 60 доларів за барель. З 5 грудня країни надаватимуть послуги, повʼязані з російською танкерною нафтою, лише в тому разі, якщо її закупили за ціною 60 доларів за барель або нижче. Послуги включають, зокрема, обовʼязкове страхування морських перевезень палива. Країни припускають, що за потреби переглянуть і скоригують стелю. Також у їхній заяві сказано, що граничні ціни планується встановити і на російські нафтопродукти з 5 лютого 2023 року.

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд під час зустрічі з українськими журналістами в Києві назвала цілі запровадження стелі на російську нафту: «Метою тут є те, щоб у міру того, як Європа відвикає від російської нафти і накладає на неї певні обмеження, ми колективно продовжували скорочувати доходи, які Путін отримує від нафти, не тільки в Європі, а й у всьому світі».

«Це матиме подвійний ефект. Це потрібно для того, щоб утримати на ринку російську нафту, яка нам потрібна для того, щоб ціни не зросли в результаті скорочення пропозиції. А також щоб знизити ціну, яку всі готові платити за російську нафту», – додала Вікторія Нуланд.

Раніше міжнародну домовленість щодо обмеження ціни на поставки російської нафти привітала міністерка фінансів США Дженет Єллен. "Разом G7, Європейський Союз та Австралія спільно встановили обмеження на російску нафту, поставлену морем, і це допоможе нам досягнути нашої мети і обмежити основне джерело надходжень Путіна для незаконної війни в Україні а також одночасно збереже стабільність світових енергопоставок", - сказала Єллен.

Росія неодноразово обіцяла не продавати нафту за ціною, нижчою від ринкової тим країнам, які приєднаються до обмежень.

В матеріалі використані джерела Financial Times.

Більше

XS
SM
MD
LG