Спеціальні потреби

Тимошенко пропонує низку анти-кризових заходів


Юлія Тимошенко презентувала пакет антикризових заходів, розроблених урядом. Прем`єрка розраховує на те, що її план захисту України від світової фінансової кризи буде вже завтра затверджений парламентом.

Спеціально щоб послухати тимошенківський план порятунку економіки, її блок тимчасово зняв блокаду Верховної Ради. Одначе прем`єрці так і не вдалося представити всьому парламенту пакет антикризових законів, напрацьованих урядом. Засідання Ради у середу закрилося, щойно відкрившись. Отож урядові пропозиції, як убезпечити Україну від світової фінансової кризи, Тимошенко виклала тільки лідерам фракцій та керівникам комітетів.

Пізніше, на брифінгу, прем`єрка розповіла про свій план журналістам. Антикризовий пакет складається з двох законопроектів – змін до комплексу законів для захисту від глобальної кризи та змін до держбюджету. Заходи передовсім стосуються банківської системи. Щоб захистити гроші вкладників, уряд пропонує створити фонд гарантування банківських вкладів у розмірі 1 мільярда гривень. Задля економії державних коштів на 20% скоротять видатки на держапарат. А ще встановлять податок на нерухомість для найзаможніших – як сказала Тимошенко, це буде «податок на величезні вілли, великі ділянки землі». При цьому, як запевнила прем`єрка, усі існуючі пільги для населення залишаються незмінними – хіба що на запровадження нових вводиться мораторій.

Повідомивши про урядові пропозиції, Тимошенко закликала недоброзичливців критикувати радше її саму, аніж її антикризову програму:

«Я єдине чого би хотіла, розуміючи всю складність світової фінансової ситуації, світової економічної ситуації, щоб всі політичні сили критикували прем`єра, міністра фінансів, уряд, але ні в якому разі не включали в систему політиканства і критиканства антикризовий пакет. Для того, щоб використати таку сентенцію, що чим країні гірше, тим політичним силам, які йдуть на вибори, краще. Оце я хотіла, щоб, люблячи свою країну, політики не робили».

А втім, критика плану прем`єрки уже лунає. Експерти висловлюють застереження з приводу таких його пунктів, як, наприклад, державна підтримка металургійного та хімічного комплексу. Безвідповідальними називає цю те деякі інші урядові пропозиції директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський:

За рахунок бюджетних коштів допомагати Ахметову, Коломийському це абсолютно безвідповідально. Аналогічна ситуація на інша – будемо тиск робити на газовидобувні приватні контори, з них більше візьмуть. І тут же сказала: але з тих, які поставляють газ для комунальних потреб, їх чіпати не будуть. Ну що це означає фактично – це ідеальне поле для корупції. Тому що на внутрішньому ринку у нас буде газ за двома різними цінами… Якщо на внутрішньому ринку газ за двома різними цінами це стовідсоткова корупція… Тому мені видається, що такі швидкоплинні заготовки виглядають надзвичайно безвідповідально. Справді, є речі, які треба зробити дуже швидко – ну, стабілізаційний фонд чи гарантування вкладів… Але решта речей треба спокійно готувати, можливо два-три тижні, може, навіть місяць, за цей час парламент повинен працювати, а не робити такі кроки, які можуть мати негативні наслідки на багато років наперед».

Доля урядового антикризового пакету вирішиться завтра. Після сьогоднішньої наради з лідерами фракцій прем`єрка пообіцяла доопрацювати свій план і вже на ранок четверга подати його на затвердження Верховної Ради.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG