Спеціальні потреби

Українська економіка далі демонструє ознаки кризи


Курс української національної валюти до американського долара сьогодні впав до історичного мінімуму. Щоденне падіння гривні - це поки що одна із небагатьох із-зовні помітних ознак світової фінансової кризи, що зачепила й українську економіку. Уряд поки що має обмежений арсенал важелів впливу на ситуацію. Парламент так і не спромігся ухвалити пакет антикризових заходів.

Сьогодні вслід за світовими продовжили своє падіння українські фондові ринки. Після зниження індексу ПФТС більш ніж на 5% торги призупинила фондова біржа. Лідерами падіння виявилися підприємства гірничо-металурійного комплексу. Вони найгостріше реагують на світову фінансову кризу і падіння попиту на свою продукцію. Лідер опозиційної Партії регіонів заявив сьогодні про повну зупинку одного із найбільших українських меткомбінатів – імені Ілліча. Там, однак це повідомлення заперечили – мовляв, скоротили виробнцтво лише наполовину. Для стабілізації ситуації на підприємтсвах ГМК уряд до кінця року знизив їм ціни на газ. Меткомбінатам також не підвищуватимуть тарифи на електроенергію та залізничні перевезення. Подібні заходи запропонували і підприємствам хімічної галузі.

Арсенал дій уряду поки що обмежений. Кабмін намагається боротися із стихійним підвищенням цін. Сьогодні Антимонопольний комітет погрожував санкціями торговцям ліками. Вони, мовляв, безпідставно підняли ціни.

Нацбанк повідомив, що може зняти мораторій на дострокове розірвання депозитних угод до кінця року. Цим обмеженням намагалися зашкодити відтоку грошей із банківських установ. З початку місяця громадяни перевели у готівку майже 17 мільярдів гривень. Це поставило у скрутне становище декілька банків, які звернулися за невідкладною фінансовою допомогою до НБУ.

Частина готівки створила ажіотаж на валютному ринку. Українці почали панічно скуповувати долари та євро. Сьогодні в обмінних пунктах гривня впала до історичного мінімуму щодо американського долара. Банки продавали валюту Сполучених Штатів щонайменше за 6 гривень. Це майже на тридцять відсотків більше, ніж наприкінці літа. Нацбанк поки що безуспішно намагається задовольнити попит на іноземну валюту – у жовтні на інтервенції він витратив 2,5 мільярди доларів із резервів. НБУ очікує на рішення МВФ про виділення позички.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG