Спеціальні потреби

Чи готова Україна до альтернативних джерел енергії?


Енергентична незалежність – питання як ніколи актуальне для України. Про перспективи розробки та застосування там альтернативних джерел енергії ми розмовляли з головою правління Альянсу «Нова енергія України» Валерієм Боровиком, який днями перебував у Вашингтоні. Розмову з ним провів Андрій Годованець.Наскільки Україна готова сьогодні до впровадження альтернативних джерел енергії?

Знаєте, потенційно Україна готова. Чи готові наші лідери до цього? Бо дуже багато слів говориться, дуже багато фраз, дуже багато програм приймається, але нічого не робиться. Фактично на сьогоднішній день у нас місяць тому назад прийнято закон про «зелений тариф», який уже дозволяє виробляти електроенергію з альтернативних джерел енергії, з відновлювальних джерел енергії, застосовувати її. І мало того, зобов’язання у енергоринку купувати ту енергію за ціною, вдвічі більшою за традиційні джерела енергії.

Тобто цей закон вже фактично дав початок?

Він дав початок. Але, знаєте, він має свої нюанси. От буквально кілька днів тому я зустрічався з віце-президентом американської корпорації АЕС, яка на сьогодні являється шостою по потужності генерації в світі, в Україні Стів Волш (Steve Walsh). Вони на сьогоднішній день працюють з Київобленерго, і контролюють там пакет акцій, і він говорить, що там є свої нюанси, під які американські інвестори не хочуть іти. Але я хочу сказати, що ми на сьогоднішній день працюємо під цей закон – уже у нас з англійськими компаніями, з французькими компаніями є домовленості. Ми на сьогоднішній день, я відверто хочу вам сказати, ми вибираємо, з ким працювати по тим вітровим потенціалам, які є в Криму, в Закарпатті, і так далі.

Тобто інвестори вже фактично готові входити?

Отож, ми будемо дивитися, наскільки сильні ці інвестори, оскільки криза йде в світі.

Коли можна буде побачити перші результати черпання енергії з альтернативних джерел?

Ви знаєте, я думаю, що вже на протязі року-двох ми побачимо, вже після вимірювання, якщо ми говоримо чисто про вітроенергетику. Після вимірювання і встановлення перших вітроагрегатів, я думаю, через рік-два вже можна побачити перші результати. Але ж ми говоримо не тільки про вітроенергетику. В нас є ще інші джерела енергії. Це -- мала гідроенергетика, геотермальна енергетика.

А якщо говорити про ці всі альтернативні джерела в сукупності, наскільки Україна готова у відсотковому відношенні, пропорційно, скільки готова забезпечити енергії?

Ви знаєте, стратегія Європейського Союзу до 2012 року -- це двадцять відсотків усієї спожитої енергії, щоб були від відновлюваних джерел енергії. Я думаю, що 10-15 відсотків, при стратегічному плані розвитку відновлюваних джерел енергії, який буде на державному рівні, це можна забезпечити цей термін і в Україні. Але -- ще раз повторюю -- при цьому повинна бути стабільність влади, тобто керівники повинні боротися не за свої повноваження один з одним, а за те, щоби розвиток був стратегічний, енергетики в цілому.

Скажіть, будь-ласка, ви приїхали в Сполучені Штати з якою метою?

Знаєте, ми кожен рік – я не побоюсь цього слова – ми єдині в Україні проводимо конкурс, ярмарок ідей, з проектів енергетики, з енергозбереження, з енергоефективності, і так далі. Кожен рік ми беремо один проект і не просто [переможців] поздоровляємо як зараз у державі, коли дають диплом і відправляють далі шукати фінансування під проект. Ми беремося і фінансуємо проект. На сьогоднішній день ми в Сполучених Штатах патентуємо проект геостанції, яка знімає геопотенціал із Землі, з обертання Землі, виробляє електроенергію. Це дуже такий фантастичний проект, але на сьогоднішній день у нас є конкуренти з боку НАСА і Чікаґського університету. Але ми зайшли досить далеко. Ми створили у Дніпропетровську конструкторське бюро, яке займається розробкою цього проекту. І я думаю зараз, за три-чотири місяці, ми отримаємо математичну модель, а потім вже дослідний зразок будемо розробляти. Мало того, Академія Наук Великобританії погодилась фінансувати в розмірі двох мільйонів євро цей проект. Ми відмовились, тому що в них було написано, що вони будуть мати патент. Зараз ми самі патентуємо і вже на інших засадах будемо працювати.

Коли можна сподіватися що цей проект дасть перші плоди?

Ще раз повторюю – десь через чотири місяці у нас буде математична модель комп’ютерна. Потім ми будемо докладати зусиль для того, щоби шукати інвестора. В тому числі у мене завтра і післязавтра у Вашингтоні і Нью-Йорку, щоби знайти інвестора під цей проект, для реалізації його.

Який результат ви очікуєте з цих зустрічей?

Я буду мати біля десятка зустрічей, три-чотири у Вашингтоні і біля семи в Нью-Йорку. Я думаю - перше, ми хочемо знайти інвестора під цей проект, друге, ми хочемо створити інвестиційний фонд під енергозбереження в Україні, і , третє – дуже тісно співпрацювати з очолюваним (екс-керівником Світового банку Джеймсом) Вулфенсоном Ґрінфондом (Green Fund).


XS
SM
MD
LG