Спеціальні потреби

Ющенко зміцнює «східний вектор» зовнішньої політики


Президент України зміцнює «східний вектор» зовнішньої політики. Віктор Ющенко видав Указ про створення Міжвідомчої стратегічної групи з українсько-російських відносин та призначення її головою Раїси Богатирьової – секретаря Ради з нацбезпеки України. Чи означає це, що Ющенко йде на зближення з Москвою?

Віднині офіційний Київ говоритиме з Москвою голосом Богатирьової. Про те, що президент створив Міжвідомчу стратегічну групу з українсько-російських відносин і доручив їй, Раїсі Богатирьовій, цю групу очолити, Секретар РНБО повідомила на брифінгу у вівторок. Як вона пообіцяла, новостворена структура займеться оновленням договірної бази двосторонніх взаємин. Адже великий Договір про дружбу між Україною і Росією у жовтні був продовжений, і треба розібратись, як дружити в наступні 10 років. Спецгрупа з’ясує також спірні питання українсько-російських відносин, – запевнила Богатирьова:

«У нас багато питань, які політики вважають незручними у двосторонніх стосунках. І ці питання нам треба буде вирішувати і пропонувати, як вийти на практичну площину. І тому стратегічна група мусить розробити такий механізм, який би працював як годинник».

Як виглядає, одне зі спірних питань Богатирьова для себе вже вирішила. На будь-які заяви про загрозу нацбезпеці України з боку Росії відтепер накладається табу. «Вважаю недопустимим, коли нашого стратегічного партнера інколи називають загрозою національній безпеці», – наголосила секретар РНБО.

Позицію Богатирьової як нової уповноваженої з двосторонніх стосунків поділяє і її заступник – посол України в Росії Костянтин Грищенко. Як він заявив на брифінгу в президентському секретаріаті, спецгрупа має «забезпечити єдину позицію усіх органів держави у відносинах з Росією». «З допомогою цього механізму ми зможемо вийти на якісно новий рівень відносин з Російською Федерацією», – запевнив Грищенко.

А тим часом експерти, коментуючи створення «спецгрупи Богатирьової», висувають різні припущення. Потреба в такій структурі з’явилася через нездатність Міністерства закордонних справ України порозумітися з Кремлем. Про це пишуть українські інформагенції з посиланням на джерело серед українських дипломатів. За словами джерела, президента не влаштовувало те, що відносини між дипвідомствами України та Росії перетворилися на війну заяв, і він вирішив довірити «східний напрямок» тим, хто здатен відстоювати національні інтереси спокійно і без зайвого шуму, – цитують слова джерела інформагенції.

У західній пресі з’явилося ще одне трактування: мовляв, на тлі охолодження стосунків з НАТО Ющенко починає робити кроки на зближення з Росією. Таку версію опублікувала у своєму сьогоднішньому числі британська газета «The Times».

Водночас українські аналітики скептично ставляться до тези про те, буцімто Ющенко поміняв орієнтацію на Захід і взяв курс на Москву. Мета призначення Раїси Богатирьової «головною» по контактах з Кремлем – вибити козир із рук Юлії Тимошенко, – вважає політ аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач:

«Насправді це не означає, що президент надумав міняти курс, тим більше різко міняти курс. Я думаю, що ці рішення продиктовані двома причинами. Перше – це внутрішньо елітна боротьба всередині політичної еліти України за право вести зовнішні зносини з Російською Федерацією. Намперед ідеться про переговори щодо постачання газу в Україну, про енергетичну залежність України, і тут є серйозна конкуренція двох угруповань, уособлених зараз в посадах Прем’єр-міністра України і Президента України. Саме за це й ведеться боротьба – хто укладе домовленості з російською владою про постачання газу в Україну. Тут президент активно конкурує з Юлією Тимошенко, і той меморандум, який вона уклала з Путіним 5 жовтня, вже зірваний. І це тільки підкреслює, що президент активно втручається в цей процес.

Друга причина – це активність нового посла в Російській Федерації пана Грищенка, от вона якраз у цій формі проявляється. Грищенко відомий тим, що він близький до пана Бойка, тієї структури, яка називається РосУкрЕнерго. Він є провідником такої лінії поведінки.

Тобто насправді українське посольство і тепер уже Раїса Богатирьова проводять окрему політику щодо Росії, російський напрямок політики, і він є конкурентним до тої політики, яку проводить Прем’єр-міністр України.

XS
SM
MD
LG