Актуально
Альянс запропонував поглибити співпрацю з Україною
Українські урядовці задоволені результатами переговорів у штаб-квартирі НАТО. Міністерство закордонних справ називає досягнуті у Брюсселі домовленості наступним кроком на шляху до членства країни в Альянсі.
Цієї зустрічі з нетерпінням чекали як прихильники, так і противники зближення України із НАТО. Перші сподівалися побачити зелене світло на шляху до членства в Альянсі. Другі – почути відмову у наданні Україні Плану дій з набуття членства (так званого ПДЧ).
Неймовірно, але міністри закордонних справ країн-членів Альянсу, здається, задовольнили обидва табори. ПДЧ Україні дійсно не запропонували. Однак, зробили іншу пропозицію – глибшої, ніж нині співпраці. Україна відтепер виконуватиме щорічні плани, які складатимуть спільно. Альянс вирішив значно збільшити допомогу Києву. Українське зовнішньополітичне відомство, яке у Брюсселі представляв міністр Володимир Огризко, розцінило це як безперечний успіх:
«Рішення Північноатлантичної ради ми оцінюємо як наступний практичний крок на нашому шляху до досягнення критеріїв, які дозволять нам стати членами НАТО».
Огризко вважає – те, що запропонував Альянс це і є фактично ПДЧ. Виглядає, що у лідера найбільшої опозиційної Партії регіонів Віктора Януковича склалося абсолютно протилежне враження. Керівник політичної сили, яку вважають противником зближення України із НАТО теж привітав результати брюссельської зустрічі. У рішенні Альянсу він побачив «повагу до українського народу», який здебільшого проти членства в цій організації.
У штаб- квартирі НАТО вирішили не втягуватися в цю заочну суперечку. Хоча Генсек Альянсу Яап де Гооп Схеффер не без гумору натякнув, чия позиція йому видається ближчою до правди:
«Нехай кожен насолоджується своєю оцінкою того, що відбулося. Але немає ніяких підстав робити «гарний вираз обличчя при поганій грі». Адже цей потяг, який вийшов із Бухаресту, рухається. Він не зупинився. Україна досягла значного прогресу, хоча залишилося ще багато чого зробити. І це причина, чому союзники вирішили надати Україні додаткову допомогу, щоб здійснити реформи, які приведуть до членства в НАТО».
Хоча Схеффер визнає, рішення, які ухвалюють 26 країн – плід важкого компромісу в самому Альянсі. І він залишає надію на прихильний сценарій розвитку подій як тим, хто бачить Україну в НАТО, так і їхнім візаві.
Всі новини дня
- Голос Америки
Фермери в штаті Іллінойс вимушені змінювати плани на посівну через ріст цін на добрива. Відео
Війна Росії в Україні відчувається навіть за тисячі кілометрів, на протилежному континенті. Фермери в американському штаті Іллінойс вимушені змінювати плани на посівну через ріст цін на добрива.
Єльченко: Реакція ООН на підрив Каховської ГЕС квола і запізніла. Відео
“Ми можемо вже відверто стверджувати про те, що ООН знаходиться в глибокій кризі. До речі, ще одне підтвердження цього – дуже квола і запізніла реакція сьогодні на підрив Каховської ГЕС”, - заявив колишній представник України в ООН Володимир Єльченко.
"Це обурливий акт, який ще раз демонструє жорстокість Росії під час війни в Україні", – Столтенберґ. Відео
"Руйнування Каховської дамби сьогодні становить загрозу життям тисяч мирних жителів і завдає серйозної шкоди навколишньому середовищу", – генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ
- Голос Америки
"Україна мусить перемогти" - посол США в ОБСЄ відреагував на руйнування дамби в Каховці

"Обурливим актом екологічного руйнування" назвав вибух на Каховській ГЕС посол США в ОБСЄ Майкл Карпентер. Він вказав, що Росія з початку війни виявляє неповагу до життів цивільних та інфраструктури.
"Руйнування дамби в новій Каховці є обурливим актом екологічного руйнування, який наражає на небезпеку життя та добробут сотень тисяч українців, а також природнє середовище, - твітує посадовець. - З початку цієї війни, Росія не виявляла жодної поваги до життів цивільних та інфраструктури. Україна мусить перемогти".
В Європі вказують - Росія відповідатиме за руйнування цивільної інфраструктури.
"Руйнування цивільної інфраструктури чітко кваліфікується як воєнний злочин, і ми притягнемо Росію та її ставлеників до відповідальності", - написав у Twitter чільний посадовець ЄС, президент Європейської ради, Шарль Мішель.
Як повідомляв Голос Америки, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ наголосив на тому, що підрив дамби становить загрозу для тисяч життів і ще раз демонструє жорстокість Росії під час війни в Україні.
"Неспровокована агресивна війна президента Путіна проти України надовго змінила наше безпекове середовище. Росія зруйнувала мир у Європі. Руйнування Каховської дамби сьогодні становить загрозу життям тисяч мирних жителів і завдає серйозної шкоди навколишньому середовищу. Це обурливий акт, який ще раз демонструє жорстокість Росії під час війни в Україні", - заявив генсек НАТО.
Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі закликав не забувати, що до цих подій призвела невиправдана агресія Росії.
"Я чув повідомлення про вибух на дамбі та ризики повені, - каже Клеверлі. - Мені ще занадто рано давати якусь оцінку ситуації по суті. Але, звісно, варто пам’ятати, що єдиною причиною, чому ця проблема є, це неспровоковане вторгнення Росії, повномасштабне вторгнення в Україну. Ми продовжуватимемо оцінювати ситуацію, що розвивається, але, звичайно, ми повторюємо те, що ми говорили протягом цього конфлікту, що найкраще, що Росія може зробити зараз, це негайно вивести свої війська".
Вранці 6 червня Оперативне командування ЗСУ "Південь" повідомило про руйнування Каховської ГЕС "внаслідок ймовірного підриву".
"Через це у зоні підтоплення близько 80 населених пунктів", - йдеться в повідомленні. Український президент Володимир Зеленський провів екстрене засідання РНБО, на якому погодили низку безпекових і дипломатичних заходів, зокрема йдеться про скликання засідання Ради Безпеки ООН. Росія, натомість звинувачує Україну в "саботажі" на дамбі.
"Найкраще, що Росія може зробити зараз, це негайно вивести свої війська", – Джеймс Клеверлі. Відео
"Я чув повідомлення про вибух на дамбі та ризики повені... Варто пам’ятати, що єдиною причиною, чому ця проблема є, це неспровоковане вторгнення Росії, повномасштабне вторгнення в Україну", – міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі
Форум