Спеціальні потреби

'Газпром' готується відключити постачання газу в Україну


Російська енергетична монополія «Газпром» готується відключити постачання палива в Україну. За добу до нового року Києву і Москві не вдалося підписати нові контракти.

Російський «Газпром», здається, втратив надію домовитися із Україною про умови постачання палива наступного року. Переговори у Москві тривають, але знайти компроміс досі не вдалося. Головне питання спотикання – оплата за раніше надане паливо. «Газпром» запевняє – борг за нього становить близько двох мільярдів доларів. Без його погашення не буде й нових контрактів, каже керівник монополії Олексій Міллер і додає – «Газпром» вже почав підготовку до відключення:

«Рахунок вже йде на години. Якщо до кінця дня 31 грудня Україна не погасить заборгованість, то у «Газпрому» не буде ніяких підстав для постачання газу в Україну. Ми вже сьогодні сформували оперативний штаб (із відключення газопостачання в Україну). Цей штаб вже почав працювати».

Як один із варіантів «Газпром» пропонує зарахувати в якості оплати за борг – аванс за транзит російського газу до Європи. У сумі це й буде до двох мільярдів доларів. Однак «Нафтогаз» на це не погоджується. Мовляв тоді компанія не зможе підняти ставку тарифу в разі зростання ціни газу. А це може поставити НАК на межу банкрутства. Крім того українська сторона не визнає простроченого боргу – каже, що йдеться про поточні платежі.

Міллер лякає українців – ринкова ціна на газ для України наступного року може скласти 418 доларів за тисячу кубометрів. Це в два з половиною рази більше, ніж нині. В Україні вже назвали цю ціну неприйнятною, адже вартість енергоносіїв на світових ринках стрімко падає.

Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко у вівторок скасувала свою поїздку до Криму і телефоном говорила із керівником «Газпрому». Не виключено, що завтра вона вирушить домовлятися до Москви. Посередницькі послуги запропонував ЄС. Однак сторони все ще сподіваються знайти компроміс до початку 2009-го.

XS
SM
MD
LG