Спеціальні потреби

План закриття Ґвантанамо викликав дискусію в політикумі США


У перші місяці після атак 11-го вересня 2001-го року перші підозрювані у тероризмі були доставлені у мало кому відому військову базу на Кубі –в‘язницю, поза юрисдикцією американських судів. Тримати цих людей там, за словами Буша, було необхідно задля безпеки Америки. Сьогодні прихильники дій адміністрації Буша кажуть, що закриваючи Гвантанамо, Президент Обама ризикує привести підозрюваних у тероризмі в Америку і наразити країну на небезпеку. Сенатор-республіканець Джон Корнин каже:

«Очевидно, ви не дуже би хотіли, щоб ці люди опинилися в американських в’язницях. Якийсь суддя може прийняти рішення і випустити їх на свободу. Це означає мати потенційно дуже небезпечних терористів тут в Америці».

Абсолютно не погоджується з цим Адмірал Джон Гадсон, один із 16-ти військових командирів в Білому домі, що підтримують таке рішення:

«Ми мусимо вести цю боротьбу відповідно до наших законів і дотримуватись прав людини. Ґвантанамо порушувало ці принципи з усіх точок зору».

Плани нової адміністрації закрити Ґвантанамо і інші секретні тюрми ЦРУ, викликали нову хвилю дебатів, яким чином найкраще захистити Америку від терористів. Сенатор Джон Корнин переконаний, що США потрібно мати якісь місця, де спецслужби країни могли б утримувати, допитувати підозрюваних і діставати інформацію, яка, можливо, відверне майбутні терористичні атаки.

В адміністрації Буша твердили, що такі жорсткі заходи щодо підозрюваних допомогли отримати інформацію, завдяки якій Америка уникнула нових нападів. Корнин каже, що вдалося також викрити плани викрадення літаків в Лос-Анджелесі та Лондоні:

«Інформацію про це вдалося добути протягом років, від таких як Халід Шейх Мухамед – розробника плану атак 11-го вересня».

Адмінрал Гадсон і інші кажуть, що секретні в’язниці і тортури зробили цю країну менш безпечною:

«Тортури, секретні в’язниці, інші подібні методи – не зменшили кількості людей, які є для нас загрозою. Навпаки – все це є лише додатковим приводом для інших приєднатися до армії наших ворогів».

Головне питання все ще залишається без відповіді. Куди ці в‘язні потраплять, перед яким судом вони постануть? Ясно одне, завдання зберігати безпеку своєї країни Барак Обама вирішуватиме іншими методами, ніж попередній президент.

XS
SM
MD
LG