Спеціальні потреби

Значення обрання Обами для афро-американців

Важко повірити, що лише кілька десятиліть тому в Сполучених Штатах існувала сегрегація – поділ людей на чорних і білих за расовою ознакою. Тепер темношкіра людина очолила державу.

Ще за часів рабства – сто шістдесят років тому - вільні чорношкірі американці збудували у Вашингтоні церкву. Її зведено поряд з ринком, де продавали рабів і вона служила притулком для людей, які втікали від рабства на північ Америки у пошуках свободи. Сто років опісля рабство було скасоване, але боротьба чорношкірих американців за рівні громадянські права тривала ще впродовж багатьох десятиліть. Майже всі парафіяни церкви пам’ятають ті часи, коли чорношкірі були повністю відмежовані від суспільства, навіть в американській столиці.

Сейді Діксон згадує: «Ми не могли їсти у ресторанах у центрі міста. Я особисто разом з групою інших людей виступала з протестами, щоб нам дозволили харчуватись у місцевих мережах. Крім того кінотеатри були окремо для білих, а окремо для чорних. Переїхавши сюди я не мала доступу до більшості із них».

Якщо ж говорити про саму столицю США – то принаймні більшість її історичних районів збудована афро-американцями. Будинок Капітолію, майже всі найвідоміші споруди на Пенсильванській авеню – всім цим Вашингтон завдячує праці чорношкірих рабів… Чи мріяли колись ці люди та їх нащадки, що одного дня країну очолить темношкірий президент?...

«Ніколи у своєму житті я б не повірила, що афро-американець стане президентом США» , - визнає одна з церковних парафіянок Озелла Мітчел, - «Ніколи не мріяла, ні на секунду не допускала такої думки, бо була певна, що цього ніколи не станеться.»

Перемога Барака Обами для цих парафіян – це найяскравіший момент їхнього життя; «історичний момент справжніх змін»,- як вони кажуть.

Пастор Джеймс Террел вважає , що: «зміни стосуються усіх американців, а, особливо, чорношкірої громади… «Ми ніколи не будемо такими як ми були раніше, -каже він, - «відтепер наше життя поділене на дві частини – до та після Обами.»

Для багатьох афро-американців Барак Обама – символ надії, а, зокрема, для громад, що протягом десятиліть переживають хронічні соціально - економічні проблеми… А статистика невтішна.... Поміж афро-американців ушестеро більше жертв убивств, ніж поміж білих. Американці африканського походження становлять лише тринадцять відсотків населення країни, але сорок відсотків із них перебуває у в’язницях. Вдвічі більше чорношкірих учнів не закінчують середньої освіти у порівнянні з білими однолітками.

Багато лідерів афро-американської громади вважають, що новообраний президент повинен звернути особливу увагу на ці проблеми. Професор університету Джорджа Мейсона Роджер Вілкінс відверто каже: « Навіть якщо він не має формального обв’язку займатися окремо проблемами певного прошарку - то серце, мабуть, йому не дозволить відвернутися, бачачи цю агонію».

Від новообраного президента очікують виділення додаткових фондів на фінансування програм для виведення афро-американців з соціально-економічної стагнації. Втім, сам Барак Обама неодноразово наголошував, що покращення життя громади починається з родини і що: «багатьом чорношкірим чоловікам слід зрозуміти, що батьківство не закінчується моментом зачаття дитини».

Так чи інакше, але ставки на новообраного президента великі.
Ведучий одної з американських телепрограм Тейвіс Смайлі визнав, що «в громаді було певне неписане порозуміння: «Нехай, мовляв, один з нас переможе, а вже тоді ми почнемо говорити про проблеми…. Ну що ж, такий момент настав»!... і очікували його віддавна багато американців.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG