Спеціальні потреби

Міжнародний суд ООН вимагає арешту Президента Судану


Міжнародний кримінальний суд ООН видав ордер на арешт Президента Судану Омара Гассана аль-Башира, якому інкримінують скоєння злочинів проти людства у Дарфурі за п’ятьма статтями, у тому числі вбивства, тортури та зґвалтування. Вперше за історію міжнародного права, ордер на арешт був виданий проти діючого глави держави. 20 років він тримав найбільшу африканську країну у залізному кулаку. Сьогодні він розшукуваний злочинець.

Міжнародний суд у Гаазі інкримінує Баширу військові злочини, злочини проти людства у Дарфурі, втім геноцид у перелік пунктів звинувачення суд не включив. Між тим війна у Дарфурі забрала життя 300 тисяч людей. Понад два з половиною мільйони мирних жителів залишились без даху над головою після того, як арабські бойовики за підтримки суданських солдатів спалили сотні селищ.

Втім питання, хто повинен арештувати Башира, залишається відкритим. Адже міжнародне право не передбачає системи примусових органів, щоб втілити у життя рішення суду. Так що процес правосуддя може затягнутися на роки.

Реакція офіційного Судану на рішення суду не забарилась. У десятьох гуманітарних організацій, які надають харчі, притулок та медичну опіку біженцям з Дарфуру, відібрали дозволи на перебування у країні.

Представник громадської організації «Досить» Джон Прендерґаст висловив досить песимістичні прогнози:

«Ми станемо свідками, як у наступні п’ять-шість місяців загинуть десятки, можливо навіть сотні тисяч мешканців Дарфуру. І їх кров залишиться безпосередньо на руках суданського уряду».

У свою чергу офіційний Судан захищає свого президента, не визнаючи юрисдикцію Міжнародного суду. Посол Судану в ООН Абдальмахмуд Мухаммед зазначив:

«Це не правосуддя, а цілковита брехня. Ці звинувачення лише розпалюють людські емоції».

У Хартумі сотні суданців вийшли на вулиці з протестами проти арешту Башира. Сам же президент поводиться зухвало. Цього тижня на церемонії відкриття дамби, він заявив, що суд може з’їсти ордер на його арешт.

XS
SM
MD
LG