Спеціальні потреби

Актуально

Європа визнає конкурентоздатність української ГТС

Коментуючи підсумки Міжнародної інвестиційної конференції з модернізації української газотранспортної системи, яка відбулась у Брюсселі, аналітики одностайні в думці, що Європа визнає конкурентноздатність української ГТС. Своїми думками в інтерв’ю «Голосу Америки» поділилися Володимир Саприкін, Олександр Палій та Михайло Погребинський.

«Вперше проголошено політичну волю до реформ у газовому секторі»

Директор енергетичних програм Центру ім. Разумкова Володимир Саприкін: «На брюссельській конференції Україна вперше проголосила політичну волю до проведення реформ у газовому секторі. Цієї волі не було 18 років. Якщо тепер слова не розійдуться з ділом, а взяті перед Європою зобов’язання будуть виконані, – тоді вже за кілька років ми побачимо в Україні цивілізований ринок газу, а компанії, які є суб’єктами цього ринку, працюватимуть прозоро.

У «газових» директивах Європейського Союзу чітко прописано, що треба робити. І, власне, починати треба було давно. Однак чомусь бракувало бажання. Чому – пояснює купа книжок, виданих науковцями, про корупцію в енергетичному секторі України. Вони розповідають про так звану «транзитну ренту», яка довгі роки осідала в кишенях можновладців.

Отже, нарешті зобов’язання проголошено; Україна заявила, що забезпечить деякі кроки. Якщо Європейський Союз побачить серйозність наших намірів, він може в майбутньому надати значні кошти. Сьогодні Європа ще цього не зробить, оскільки поки що не розуміє, під що просять гроші і чи дійсно вони підуть на ті цілі, які декларуються.

Так чи інакше, декларацію між Україною і ЄС підписано, і це успіх. Хоча є й проблеми. Наприклад, Президент України наводить такі розрахунки: якщо вкласти п’ять мільярдів доларів у модернізацію української ГТС, то можна збільшити її пропускну здатність на 60 мільярдів кубічних метрів газу. Це правда, але є один нюанс. Де у цих розрахунках присутня Росія? Якщо Росія не захоче співпрацювати, то звідки візьмуться оті додаткові 60 мільярдів кубометрів газу? Адже на сьогоднішній день Україна купує газ лише в Росії і увесь транзитний газ є російським. Виходить, треба вибудовувати «газовий трикутник» Європейський Союз – Україна – Росія. Треба створити такий механізм, який був би вигідний усім – постачальникові газу Росії, транзитеру Україні, країнам-споживачам ЄС. Якщо котроїсь ланки бракуватиме, то ці відносини будуть неповноцінні, а трикутник перетвориться на глухий кут.

Тому на мою думку, брюссельська конференція – це тільки перший крок, у чомусь вдалий, у чомусь не дуже. І я вважаю, що потрібні наступні кроки, щоб вибудувати механізм співпраці, які задовольнять усі зацікавлені сторони євразійського газового ринку».

«Євросоюз продемонстрував здатність говорити з Україною, не озираючись на Москву»

Експерт Інституту зовнішньої політики при Дипломатичній академії МЗС України Олександр Палій: «Ця конференція продемонструвала втішний для України факт: ЄС здатен говорити з Україною, не беручи до уваги протести Росії. Таким чином, набирає більшої ваги суверенітет України, її здатність діяти самостійно у власних інтересах та інтересах своїх партнерів на міжнародній арені.

Крім того, ми отримали ще один позитивний результат. Ідучи на цю конференцію, Європа, фактично, визнала, що Україна не була винна у тому газовому протистоянні, яке сталося на початку року, і не «цупила» російського газу, як у цьому її звинувачували з Кремля. Тобто брюссельська конференція – це ще й вотум довіри українській ГТС. Це визнання конкурентоздатності українського газотранспортного маршруту. Зараз Україна пропонує Європі за відносно невелику суму в п’ять мільярдів доларів отримати додатково 60 мільярдів кубометрів газу, в той час як Росія за куди більшу суму в 25 мільярдів євро обіцяє вдвічі менший обсяг. Тобто для європейців стає очевидним: український маршрут транспортування газу ефективніший. Це конкретні гроші, дуже великі гроші, і це, звичайно, служить для України серйозною конкурентною перевагою в усіх цих дискусіях навколо обхідних маршрутів.

Що ж до дипломатичного демаршу, до якого вдалася Росія… Очевидно, він викликаний розчаруванням підсумками цієї конференції і тим, що Європа говорить саме з Україною, ігноруючи невдоволення Росії. Росія виходить із того, що вона – основний постачальник, і навіть намагається погрожувати тим, що переорієнтується на інші ринки (зокрема на зростаючі азійські ринки). Але на практиці всі розуміють, що до цього дуже далеко і що Росія сьогодні зацікавлена в європейських споживачах газу не менше, а може, навіть більше, ніж Європа зацікавлена в російських енергоносіях. Тобто залежність обопільна, і це створює ситуацію, за якої такі демарші не мають серйозного продовження».

«З’явилася надія, що український газовий ринок запрацює за європейськими правилами»

Директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський:«Я думаю, конференція в Брюсселі це успіх України. (Якщо, звичайно, не згадувати про те, що цей успіх затьмарив демарш російської делегації з невідомими наслідками для України як транзитера). В принципі ж – задумано позитивно, і я гадаю, що ця інвестиційна конференція матиме позитивні наслідки для української ГТС. Звісно, усіх проблем вона не вирішує, але визначає чітко, що Україна з часом працюватиме за європейськими правилами. І на мою думку, так чи інакше Росія муситиме долучитися до цього процесу. Для того потрібно буде Європейській Комісії зробити відповідні кроки. Власне, один із керівників Єврокомісії, що відповідає за енергетику, вже висловився в тому дусі, що прикро, що російська делегація сприйняла рішення як антиросійське. Отож я вважаю, що європейці зроблять відповідні висновки і спробують знайти спільну мову також і з Росією.

Та хоч би як там було – сам факт, що Європа усвідомлює важливість української газотранспортної системи, а Україна зобов’язалася йти до прозорості на цьому ринку – як на мене, це позитив».

Всі новини дня

CNN повідомляє про готовність Білого дому надіслати в Україну ракетні системи великої дальності 

HIMARS - американські реактивні системи залпового вогню

Американський канал CNN із посиланням на посадовців у США повідомляє, що Білий дім наступного тижня, ймовірно, оголосить про надсилання в Україну ракетних систем великої дальності.

"Адміністрація Байдена готується надіслати в Україну новітні ракетні системи великої дальності, відомі як MLRS та HIMARS, які зараз є у найбільшому запиті від української влади. Про це розповідають багато посадовців. Про затвердження цього питання можуть оголосити вже наступного тижня”, - пише у Твітері журналістка американського каналу CNN Наташа Бертранд.

“Хвилювання щодо вимог для підготовки мінімальні — навчання українців з будь-якими ракетними системами не займе багато часу", - цитує журналістка Бертранд у статті CNN із посиланням на американських посадовців.

На прорив в питанні надання Україні цих ракетних систем сподівається американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем. На своїй Твітер-сторінці він запостив статтю CNN.

У наступному Твітер-повідомлення сенатор Грем написав: “Дайте Україні ракетні системи та інше озброєння, необхідне для боротьби з Росією. Я сподіваюся, що найближчим часом Пентагон матиме прорив у цьому питанні.

"Я стежитиму за цим питанням і працюватиму, щоб надати Україні ті інструменти, які необхідні для захисту та оборони їхньої батьківщини”, - додав сенатор.


Напередодні речник Пентагону заявляв, що США працюють над тим, аби допомогти Україні отримати озброєння великої дальності.

“Головна потреба, на якій продовжують наголошувати українці, це вогонь з великої відстані. І тому ми працюємо над цим і допомагаємо їм отримати системи, які допомагають їм вести вогонь на великі відстані”, - заявив Джон Кірбі.

Під час брифінгу у п’ятницю, повідомляє спеціальний кореспондент Голосу Америки Джеф Селдин, речник Пентагону Джон Кірбі заперечив, що існує будь-яка затримка у наданні систем залпового вогню великої дальності.

«Ми все ще працюємо над тим, як виглядатиме наступний пакет допомоги, - сказав він. - Ми постійно говоримо з українцями про їхні потреби та про те, що ми можемо надати».

Американський генерал, колишній командувач Сухопутних сил США в Європі ​ Бен Годжес вважає, що саме це озброєння може забезпечити українську перемогу:

“Це обнадіює. Воно стріляє на велику дальність, щоб знищити російську артилерію та ракетні системи – це потужності, які необхідні для порятунку життя українців і досягнення української перемоги”, - написав у Твіттері генерал Годжес.

Американський військовий фахівець Джон Спенсер, який очолює кафедру досліджень ведення війни в умовах міста в Інституті сучасної війни, приєднався до закликів надати Україні ракетні системи великої дальності.

“Росіяни не можуть вести війну в умовах міста. Вони бояться цього. Натомість вони обрали воєнні злочини як метод ведення війни. Потрібно більше зробити, щоб допомогти. Україна потребує ракетних систем великої дальності, таких як HIMARS, Смерч, Град”, - пише у Твітері Джон Спенсер.

Андерс Аслунд, експерт “Атлантичної Ради” критикує Німеччину, Францію та Італію за їхні пропозиції до Києва поступитись територіями. Натомість, експерт закликає ці країни почати надавати Україні сильніше озброєння:

“Вони повинні замовкнути і швидко надати Україні якомога більше важкої зброї, щоб мінімізувати страждання України. Вони також мають якомога швидше посилити економічні санкції проти Росії, аби виснажити російський бюджет, щоби Путін не зміг більше дозволити собі вдатись до загарбницької війни”, - вважає американський оглядач.

Про те, що країни Заходу можуть почати постачання в Україну озброєння великої дальності, можуть також свідчити нещодавні заяви премєр-міністр Британії Бориса Джонсона.

В інтервю виданню "Блумберг" він заявив, що Україна повинна отримати ракетні системи великої дальності. Хоча не уточнив, від яких країн.

Системи MLRS, за словами Джонсона, допомогли б Україні “захистити себе проти дуже брутальної російської артилерії. І це той шлях, по якому світ має рухатись”.

Велика Британія - серед тих країн, в яких Київ просить про зброю великої дальності. Джонсон не уточнив, чи його країна надішле свої ракетні системи М270 українським збройним силам. Американське видання “Політико” 18 травня написало, що українська влада все більше здивована протидією Адміністрації Байдена надати Україні американські ракетні системи великої дальності.

20 травня речник Пентагону Джон Кірбі заявив, що США розуміють, чому Україна потребує саме цього озброєння.

«Поки ми працюємо над цими пакетами (допомоги - ред.), цими озброєннями та системами, що були відправлені в Україну, ми робимо це здебільшого з огляду на те, що потрібно Україні в боротьбі, в якій вони зараз перебувають. І послідовна відповідь, яку ми отримуємо, полягає в тому, що їм потрібен дальній вогонь, тому що вид бою, який вони ведуть в регіоні Донбасу, значною мірою залежить від місцевості», – сказав Кірбі журналістам під час брифінгу.

26 травня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у відео-зверненні на Твітері заявив, що Україна сподівається отримати системи ракетного залпового вогню від США.

«Сполучені Штати раніше казали нам, що ми отримаємо РСЗВ. Зараз вони у процесі вироблення цього рішення. Принаймні це те, що вони нам кажуть. Наше єдине прохання до них у тому, щоб це рішення було схвалене якомога швидше. Бо для нас кожен день означає втрачені життя, втрачені кілометри нашої землі», - сказав Кулеба.

Українські посадовці неодноразово заявляли, що зброя великої дальності має вирішальне значення, щоб переважити російську артилерію на сході України.

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Будинок 82-річної мешканки Ірпеня зруйнувала російська війна. Старенька проводить більшість часу на дивані який уцілів у напівзруйнованій, неприданій для життя хаті. Хвора на онкологію донька-пенсіонерка, намагається пристосувати до життя уцілілий сарайчик. Однак, жінки знаходять привід радіти.

"Путін намагається знищити культуру українського народу", - Байден

Президент США Джозеф Байден, виступає перед випускниками Військово-морської академії США. П’ятниця, 27 травня, 2022
"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напад на школи! Роддоми! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури",
Джо Байден, президент США

Російський президент Володимир Путін "не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу". Таку завяву парезидент США, Джозеф Байден зробив під час виступу перед цьогорічними випускниками Військово-морської академії США, у П’ятницю, 27-го травня.

"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напади на школи! Пологові будинки! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури. Прямий напад на фундаментальні принципи міжнародного права та порядку. Таким є світ, у який ви сьогодні випускаєтесь", - заявив Джо Байден зі сцени Військово-морської академії США.

Американський лідер також наголосив, що війна Путіна в Україні підштовхує усе більше держав до членства в НАТО і останнім таким прикладом є заяви Швеції та Фінляндії.

"Дії Путіна були спробою так званої "фінляндизації" Європи, щоб ці країни дотримувались нейтралітету. Замість цього він переводить всю Європу в НАТО", - наголосив Байден.

Також, за словами очільника Білого Дому "наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття", а військовим США доведеться захищати світову демократію від автократії.

"Випуск 2022-го, ви завершуєте навчання на переломному етапі не лише американської, але й світової історії. Наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття. Вони вплинуть на те, як виглядає наш світ, і на цінності, якими він буде керуватися", - сказав Байден.

Президент також наголосив, що йдеться не лише про вирішальні політичні та ідеологічні зміни у світі, але й економічні та кліматичні, - "глобальне порушення поставок спричиняє значну інфляцію, наближення кліматичної кризи призведе до підвищення рівня моря та суворіших погодних умов в усьому світі".

Дивіться також: Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика.

Блінкен та Кулеба обговорили продовольчу безпеку та допомогу

Держсекретар США Ентоны Блінкен. (AP Photo/ Керолін Кастер)

Оборонна допомога США та світова продовольча криза. Такі питання обговорили в п'ятницю державний секретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, повідомили в Держдепі США.

Блінкен підкреслив, що Сполучені Штати та союзники і партнери продовжуватимуть тісно координувати зусилля, "щоб підтримати Україну а також розв'язати питання наслідків війни Кремля для світу", мовиться в повідомленні.

Посадовці відзначили, що Кремль продовжує використовувати продовольство в якості зброї і поширювати неправдиві заяви щодо російських санкцій, повідомив речник Держдепу Нед Прайс.

Російські посадовці заявляють, що в зриві поставок продовольства у світі винні західні санкції. США відкидають такі звинувачення. Раніше цього тижня Прайс назвав заяви Росії про продовольчу безпеку "низкою брехні та дезінформації". "Незважаючи на ці заяви, - вказав Прайс. - Санкції США не призвели до зривів аграрного експорту з Росії. Факт полягає в тому, що санкції США розроблені так, щоб дозволити експорт аграрних товарів та добрив з Росії". Посадовець зауважив, що саме своєю війною Росія дестабілізує ринок продовольства в світі.

Ця війна має характер геноциду. Висновок звіту експертів щодо дій Росії в Україні

Жінка стоїть перед будинком, пошкодженим нападами в Ірпіні, на околиці Києва, Україна, 26 травня 2022 року.

У п’ятницю, 27 травня, був опублікований звіт Інституту New Lines і Центру з прав людини Рауля Валленберга, який мав дати відповідь на питання, чи має війна Росії в Україні характер геноциду.

У прес-релізі з приводу публікації звіту йдеться, що збирали та аналізували дані три групи експертів: юристи - експерти з геноциду, дослідники відкритих даних і лінгвісти, які змогли скористатися великою кількістю першоджерел, таких як перехоплені повідомлення та свідчення.

«У цьому звіті обґрунтовано робиться висновок, що Росія несе відповідальність як держава за порушення статті II і статті III (c) Конвенції про геноцид, - заявив д-р Азім Ібрагім, директор з особливих ініціатив інституту Newlines. - Звіт також робить висновок, що існує, безсумнівно, дуже серйозний ризик геноциду і держави зобов'язані запобігати йому, відповідно до статті I Конвенції про геноцид».

Висновки звіту базуються на свідченнях масових вбивств мирного населення, примусових депортацій та антиукраїнської риторики російських чиновників, політиків та журналістів, серед яких й слова Путіна про те, що Україна, на його думку, не має права на існування як незалежна держава.

«Доповідь вказує безпосередньо на Москву, звинувачуючи російських вищих посадовців у організації підбурювання до геноциду та закладання основи для майбутнього геноциду, неодноразово заперечуючи існування української ідентичності», - пише CNN, який отримав ексклюзивний доступ до звіту до його публікації.

За даними мас-медіа, автори надішлють копії звіту до парламентів, урядів та міжнародних організацій по всьому світу.

«Це дуже ретельне та детальне дослідження значної кількості доказів, - сказав CNN Азім Ібрагім , який відвідав Україну в березні, щоб зібрати докази для звіту. - Ми бачили, що ця війна має характер геноциду є за своєю природою, з точки зору мови та способу її проведення. Це дуже, дуже зрозуміло».

Організація пише, що це перша доповідь такого роду, але не останнє слово.

Раніше Президент Байден назвав дії Росії в Україні геноцидом, що викликало заперечення з боку Кремля.

У статті використані матеріали CNN.

Дивіться також: Енн Епплабаум: Чому Путін, як колись Сталін, так боїться України. Інтерв’ю

Енн Епплабаум: Чому Путін, як колись Сталін, так боїться України. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:20:51 0:00

Більше

Відео - найголовніше

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00
XS
SM
MD
LG