Актуально
Україна і ЄС підписали декларацію про модернізацію ГТС
Європейський союз і Україна погодили принципи співпраці, спрямованої на модернізацію газотранспортної системи. Декларацію представники української влади та Єврокомісії підписали в понеділок у Брюсселі під час конференції «ЄС – Україна: партнери із забезпечення газу до Європи». Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу закликав усі зацікавлені сторони підтримати фінансово модернізацію української ГТС. Він також висловив задоволення, що українська влада демонструє в цьому питанні консенсус. «Головне, що і президент, і прем’єр-міністр об’єднані в імплементації, і Комісія готова підтримати це. І я закликаю інвесторів також підтримати Україну», – сказав він.
Баррозу назвав українську газотранспортну систему життєво необхідною енергетичною артерією для Європи, через яку країни ЄС отримують майже третину газу, що споживається на континенті.
У результаті модернізації і спорудження окремих ділянок транзитна спроможність української ГТС може вирости майже на третину і дозволити постачати країнам ЄС на 60 мільярдів кубометрів російського газу більше, ніж нині. Експерти прогнозують підвищення попиту на цей вид палива в Європі найближчі роки. Українські урядові експерти оцінюють вартість модернізації у суму до трьох мільярдів доларів. Європейські фінансові інституції вже висловили готовність надати необхідні кошти однак за умови лібералізації енергетичного ринку України.
Інвестиційними коштами має розпоряджатися спеціально створена група у НАК «Нафтогаз України». До неї увійдуть представники структур, які фінансуватимуть проекти. Це має унеможливити нецільове використання коштів та гарантуватиме ефективність інвестицій.
Українська влада обіцяє діяти дуже швидко і вже наступного тижня винести на розгляд парламенту законодавчі ініціативи, які створюватимуть механізм для співпраці. За словами Прем’єр-міністра України підписана сторонами декларація не ставить під сумнів закріплене законом за державою власності на об'єкти ГТС.
Водночас представники Росії висловили незадоволення домовленостями і залишили конференцію, не дочекавшись її закінчення. Міністр енергетики РФ Сергій Шматко пояснив це тим, що документ не враховує інтересів його країни як постачальника газу. У Москві вважають, що можливість розширення потужностей української ГТС не відповідає планам Росії диверсифікувати маршрути постачання газу і вкласти багатомільярдні інвестиції в спорудження газогонів дном Чорного та Балтійського морів. Пан Шматко попередив, що РФ може переглянути умови постачання і транзиту газу через Україну а також шукати альтернативні ринки збуту для власного газу. І українські, і європейські посадовці вже запевнили, що домовленості не спрямовані проти Росії і висловили готовність залучити її до проектів.
Всі новини дня
- Голос Америки
Промова Джо Байдена «Про стан держави» перед Конгресом США. Наживо з перекладом українською

Президент США Джо Байден виступає з промовою «Про стан держави» перед Конгресом. Дивіться наживо з перекладом українською в ефірі спеціального випуску Голосу Америки. Також в ефірі: включення кореспондентки Голосу Америки з Конгресу США, трансляція відповіді Республіканської партії на промову, обговорення з аналітиками.
Початок трансляції: 7 лютого о 20:30 за Вашингтоном / 8 лютого о 3:30 за Києвом. Беріть участь у дискусії – коментуйте, ставте запитання, пишіть звідки нас дивитеся.
- Голос Америки
Лідери демократів та республіканців в Конгресі - про очікування від виступу Джо Байдена. Відео
Лідери демократів та республіканців в Конгресі розповіли про свої очікування від сьогоднішнього виступу президента США Джо Байдена “Про стан держави”.
- Голос Америки
США готові продати Польщі HIMARS, ракети ATACMS та іншу військову техніку на 10 млрд доларів

Держдепартамент США схвалив можливий продаж Польщі військової техніки і послуг на суму близько 10 мільярдів доларів. Про це повідомив кореспондент Голосу Америки Джефф Селдін із посиланням на Агентство Пентагону зі співробітництва в галузі оборони (DSCA).
Йдеться насамперед про пускові установки високомобільної артилерійської ракетної системи M142 HIMARS із боєприпасами до них, ракети ATACMS, бомби GMLRS, а також інше військове обладнання.
“Таке придбання повинне підтримати цілі зовнішньої політики та національної безпеки Сполучених Штатів шляхом підвищення безпеки члена НАТО, який є силою політичної стабільності та економічного прогресу в Європі”, - йдеться у заяві Агентства.
За заявою Пентагону, Польща має намір використовувати придбане обладнання “для модернізації своїх збройних сил і розширення своїх можливостей для зміцнення внутрішньої оборони та стримування регіональних загроз”.
Загалом Польща подала запит на придбання такого обладнання:
- 18 пускових установок M142 HIMARS;
- 468 комплектів модуля завантажувального пристрою HIMARS;
- 45 армійських тактичних ракетних систем M57 (ATACMS);
- 1514 капсул керованої ракетної системи залпового вогню GMLRS (M30A2, M31A2, XM403);
Також в угоду включено ракети, обладнання зв'язку, запасні та ремонтні частини, акумулятори, ноутбуки, публікації та технічні дані, навчання та оснащення персоналу, підтримка системної інтеграції, інженерно-технічні та логістичні послуги уряду США і підрядників, навчання, датчики, інші суміжні елементи матеріально-технічного та програмного забезпечення.
За інформацією видання Bloomberg, нове обладнання є доповненням до пускових установок, закуплених Польщею у США у 2019 році, які наразі ще не були доставлені.
Варшава також запросила ракетні установки з Південної Кореї, - інформує видання.
Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео
Двох українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, було врятовано з-під руїн будинку. Про це повідомив посол в Анкарі Василь Боднар. Київ надіслав на допомогу свою команду рятувальників. Я
Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео
Після нападу Росії на Україну, США і НАТО загалом різко посилили оборону по всій Східній Європі. У Румунії, наприклад, чисельність американських військ зросла втричі - з приблизно тисячі військовослужбовців у січні торік до майже трьох тисяч сьогодні.
Форум