Спеціальні потреби

Бразилія, Росія, Індія і Китай  - нові важливі гравці у геополітиці


Цього тижня лідери 20 найпотужніших країн світу зібралися у Лондоні, аби спробувати знайти шляхи розв’язання глобальної фінансової кризи. Чотири з цих двадцяти країн – Бразилія, Росія, Індія та Китай – відносяться до країн, що розвиваються. Очікується, що під час цього саміту багатим та розвинутим країнам доведеться уважно прислухатися до їхнього голосу.

Протягом кількох останніх років ці чотири великі країни не грали вирішальної ролі на світовій арені. Із глобальною фінансовою кризою це змінюється.

Китай, економіка якого, згідно з прогнозами, зростатиме щорічно на 8%, стає найпомітнішим світовим гравцем і вимагає більше уваги до себе. Міністр закордонних справ цієї країни Хе Яфей зазначив:

«Реформа міжнародних фінансових організацій досягла значного прогресу, особливо щодо покращення представництва та врахування позиції країн, що розвиваються. Однак, ми повинні розробити конкретний графік реформи».

Китай тримає боргові зобов’язання уряду США на суму близько трильйона доларів. В його інтересах – стабільна американська економіка. Нещодавно Китай запропонував введення єдиної світової валюти, що мало б покінчити з використанням американського долара у торгових стосунках у всьому світі. Ідею підтримали росіяни.

Однак, на думку професора Пекінського університету Майкла Петтіса, пропозиція навряд чи отримає загальну підтримку, оскільки не враховує ролі Китаю у світовій економічній кризі:

«Здається, що у Китаї частково відмовляються визнати, що, можливо, вони і є фундаментальною складовою світового дисбалансу. Буде чимало конфліктних моментів, оскільки ці питання дуже непросто розв’язати».

Перевага іншої країни – Бразилії – полягає у тому, що вона має найздоровішу економіку в Латинській Америці. Експерти кажуть, що її успіхи в сільському господарстві та виробництві палива з цукрової тростини, дає їй потужний голос у світовій торгівлі та аграрній промисловості.

Індія – країна, яка також бере найактивнішу участь у світовій торгівлі, – зацікавлена у відсутності протекціоністських бар’єрів, – заявив міністр закордонних справ цієї країни Шівшанкар Менон:

«Ми бачили явне зростання протекціоністських настроїв і дійсно існує вимога з боку деяких розвинутих країн запровадити протекціоністські заходи. Я вважаю, що завдання саміту цьому протистояти».

На саміті країн Великої двадцятки Бразилія, Росія, Індія та Китаї цим разом грають більш важливу роль, адже від стану їх економік залежить процес виходу з економічної кризи в якій опинився світ.

XS
SM
MD
LG