Спеціальні потреби

Обама завершив турне країнами Європи


Туреччина стала останньою зупинкою першої європейської подорожі Барака Обами на посаді президента, і першою мусульманською країною, яку він відвідав.

Виступаючи перед парламентом Туреччини, Барак Обама заявив, що хоче поновити дружні стосунки не лише між США та Туреччиною, але і між Америкою та мусульманським світом загалом. «Сполучені Штати не є і ніколи не будуть ворогом ісламу», підкреслив він, виступаючи в Анкарі. США, підкреслив Барак Обама, прагнуть партнерства, базованого на взаємних інтересах і взаємоповазі.

Президент Сполучених Штатів також висловив підтримку прагненням Туреччини приєднатися до Європейського Союзу, чому протистоять Німеччина та Франція. Втім, він зазначив, що США займають таку позицію не як член ЄС, а як друг як Євросоюзу, так і Туреччини.

Виступ Обами розглядають як спробу простягнути руку дружби мусульманам. Аби засвідчити свою повагу, американський лідер розпочав візит поклавши вінок до могили засновника сучасної Туреччини Мустафи Кемала Ататюрка. Про важливість Туреччини як моста між мусульманським та Західним світами та як союзника у боротьбі з тероризмом Барак Обама говорив під час прес-конференції з турецьким президентом Абдуллою Ґьюлем.

«Я прагну наголосити на важливості Туреччини не лише для Сполучених Штатів, а і світу загалом. Це країна, яка знаходиться на перетині доріг між Сходом і Заходом».

Барак Обама пообіцяв продовжувати підтримку боротьби турецького уряду з екстремістами Робітничої партії Курдистану, закликав Туреччину допомогти у розв’язанні проблем в Іраку, Афганістані та палестино-ізраїльського конфлікту. Американському лідеру також довелося відповідати на питання про його позицію щодо визнання знищення турецьких вірмен на початку минулого сторіччя геноцидом. Туреччина наполягає, що вірмени стали жертвами громадянської війни, а не етнічної чистки.

Під час виборчої кампанії Барак Обама пообіцяв підписати незобов’язуючу резолюцію про визнання трагедії геноцидом проти вірменського народу. Однак, зважаючи на чутливість турків до цього питання, в Анкарі Обама уникнув прямої відповіді. «Мій погляд на цю проблему відомий, і я його не змінив», - сказав він і додав: «Мене дуже надихає те, що під час правління президента Ґюля, ми бачимо переговорний процес між Вірменією та Туреччиною, покликаний вирішити цілий ряд питань, включно з цим.

Обама також назвав історичними та мужніми кроки вірменських та турецьких лідерів, спрямовані на вирішення проблеми.

XS
SM
MD
LG