Спеціальні потреби

В Україну повертаються представники МВФ


Сьогодні після тривалої перерви в Україну повертається місія Міжнародного валютного фонду. Про це сьогодні на засіданні Кабміну заявив перший віце-прем’єр Олександр Турчинов, додавши, що роботу місія почне у четвер. Урядовці розраховують на позитивний результат роботи представників МВФ і відновлення фінансування за вже відкритою кредитною лінією. Заступник міністра фінансів Андрій Кравець зауважив, що експерти Фонду неодноразово демонстрували підтримку вжитих українським урядом антикризових заходів. «Уряд зробив усе можливе, виконав усі передумови, які виставляла місія Міжнародного валютного фонду. Уся робота, яка проводилася Урядом з підготовки законопроектів, постанов - вона проводилася не у якомусь вакуумі, а у контакті з МВФ, і кожний крок погоджувався з МВФ», - заявив Кравець.

Водночас у секретаріаті президента про можливість швидкого відновлення співпраці із МВФ говорять більш скептично. Заступник глави секретаріату Андрій Гончарук нагадує, що серед вимог МВФ було ухвалення Верховною Радою пакету законів, які мають збалансувати доходи і витрати пенсійного фонду та бюджет НАК "Нафтогаз України". Парламент досі не ухвалив жодного з цих рішень, які є ключовими у протистоянні кризи, зауважив Гончарук. Втім, він припускає, що місія Фонду може запропонувати Україні інший план для отримання наступної порції кредиту. Президент Віктор Ющенко вважає, що виконати головні вимоги МВФ уряд і Рада зможуть протягом наступного тижня.

Уряд також підтвердив, що веде переговори зі Світовим банком про надання кредиту в розмірі 500 млн доларів на покриття дефіциту державного бюджету України. Ця сума, стверджують у Міністерстві фінансів, лише частково покриє нестачу коштів у державній скарбниці. Решту дефіциту планують покрити за рахунок інших джерел, зокрема запозичень на внурішньому ринку. В президентському секреріаті оцінюють дефіцит бюджету у 80-85 мільярдів гривень, що становить близько 8% від валового національного продукту країни. Президент вважає, що фінансування дефіциту за рахунок коштів НБУ може розкрутити інфляційні процеси.

Тим часом оглядачі відзначають певну стабілізацію на валютному ринку. Курс гривні на міжбанківському ринку поступово укріплюється і зближується із встановленим НБУ показником. Банкіри заявляють про збалансованість попиту і пропозицію валюти. У Мінфіні запевняють, що Україна вчасно розраховується за зовнішніми борговими зобов`язаннями і ситуація залишається керованою. Обсяг державних кредитів становить лише 20% ВВП і втричі менше за граничну межу встановлену бюджетним кодексом. Позитивні тенденції спостерігаються й на ринку праці. Протягом останніх кількох тижнів зменшилася, порівняно з груднем-січнем, кількість скорочень працівників. Водночас найгірша ситуація у галузях економіки, орієнтованих на експорт.

XS
SM
MD
LG