Спеціальні потреби

Президент України педалює проект ‘Одеса-Броди’


Президент Віктор Ющенко звернувся у вівторок до уряду із вимогою негайно розпочати експлуатацію нафтогону «Одеса – Броди» в аверсному режимі. Про це глава держави сказав на спеціальній міжвідомчій нараді присвяченій розвитку Євразійського нафтотранспортного коридору. Ющенко називає проект важливим для забезпечення альтернативних поставок каспійської нафти до країн Євросоюзу, а також на український ринок. Вже нині він може транспортувати від 5 до 10 мільйонів тонн сировини на українські заводи на Західній Україні і завантажити потужності у Польщі та Австрії.

Українські урядовці сподіваються, що в подальшому пропускну здатність української системи трубопроводів в європейському напрямку вдасться збільшити до 40 мільйонів тонн на рік. Щоправда, це вимагатиме додаткових інвестицій на суму до восьми мільярдів доларів.

Всі ці розрахунки планують презентувати Європейській комісії, яка вцілому підтримує проект. Діалог із Президентом ЄК Жозе Мануелем Баррозу хочуть почати вже цього тижня. Українці очікують, що таким чином європейців вдасться переконати фінансово підтримати розвиток проекту «Одеса-Броди» і його добудову до нафтопереробних заводів країн Східної та Центральної Європи.

Однак крім відсутності фінансів проект наштовхується на спротив Російської Федерації. Її керівництво зацікавлене у максимльному збереженні своєї присутності на привабливому з комерційної точку зору європейському ринку нафтопродуктів. Президент Ющенко натякає, що блокувати переведення нафтопроводу в аверсний режим можуть і окремі урядовці, які зацікавлені в підтримці із Москви.

Незалежні оглядачі також зауважують на дефіцит необхідних обсягів каспійської нафти, яка могла б заповнити українську трубу. Адже нині більшість натфопродуктів, які видобуваються в регіоні, транспортують до турецьких портів збудованим за підтримки США трубопроводом «Баку-Тбілісі-Джейхан». Однак Віктор Ющенко посилається на запевенення свого азербайджанського колеги, який минулого місяця заявив про готовність його країни здійснювати поставки каспійської нафти для потреб українського та європейського ринків. Він також обіцяв надати нафту для технологічних потреб із запуску нафтопроводу в аверсному режимі.

Деякі експерти висловлюють сумнів у життєздатності проекту. Однак технічно-економічні розрахунки, оприлюднені наприкінці квітня, доводять комерційну привабливість українського маршруту. Фахівці прогнозують щорічне збільшення видобутку нафти в каспійсьому регіоні на 100-150 мільйонів тонн.

XS
SM
MD
LG